Yuliya Timoşenko

in steempress •  15 days ago

Yuliya Volodimirivna Timoşenko, 1960 senesinde doğan, Ukrayna'daki eski Başbakandır. 2005 senesinde kadar Başbakanlık yapıp sonrasında 2007 senesinde tekrar Başbakan seçilmiştir.

Tüm Ukrayna Anavatan Birliği Partisinin Genel Başkanlığını yapmıştır.

Timoşenko izlediği politikalarda sürekli Ukrayna'nın Avrupa Birliğine girmesi için uğraşmış ve Avrasya Gümrük Birliğine girmeye karşı çıkmıştır. Timoşenko, Ukrayna'nın Nato üyeliğini desteklemiştir.

Timoşenko önce korsan Cd satışı, ardından gaz endüstrisindeki başarısıyla işkadını olunca Ukrayna'nın en zenginlerinden olmuştur. Oleksandr Timoşenko ile evli olan siyasetçinin 1980 doğumlu bir kızı bulunmaktadır.

Timoşenko Ukrayna Başbakanı seçilmeden önce, Turuncu Devriminin liderliğini yapmaktaydı. Bu yüzden batı medyası ona Devrimin Jan Dark'ı demiştir. 2005 senesinde Forbes dergisi tarafından, dünyanın en güçlü üçüncü kadını seçilmiştir.

2007 senesinde aldığı güvenoyuyla yeniden Başbakan seçilmiştir.

2010 senesnde yapılan seçimlerde %25 oy alarak 2. olan Timoşenko, 2. tur seçimlerini %45 oy alarak kaybetmiştir. Önce mahkemeye başvurup, daha sonra bu kararından vazgeçmiştir.

2010 senesinde Timoşenko Kabinesi güvenoyu alamayarak düşmüştür. Aynı gün Başbakanlığı bırakmıştır.

2011 senesinde tutuklanan Timoşenko, doğalgaz alım sürecinde usulsüzlükle suçlanmıştır. Aynı sene mahkeme, Timoşenko'nun Başbakanlık görevini kötüye kullandığına kanaat getirip, yedi sene hapse ve tazminat cezasına çarptırmıştır.

2011 senesinde, ayrıca zimmetine para geçirmekle suçlanmıştır.

Yüksek İhtisas Mahkemesine serbest bırakılması için yaptığı başvuru reddedilmiştir.

2012 senesinde cezası onanan Timoşenko, 1996 senesinde rakip işadamını öldürttüğü suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştır.

2014 senesinde serbest bırakılan Timoşenko hakkında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de suç işlemediği kararını vermiştir.

 


Posted from my blog with SteemPress : https://firatuzunnn.000webhostapp.com/2019/01/yuliya-timosenko

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!