İsmail Hikmet Ertaylan ve Ailesi

in steempress •  2 months ago 

Ünlü Türk Ressam Naci Kalmukoğlu, 1896 senesinde Harkof'ta doğan Kalmuk Türklerindendi. Rus Devrimi sebebiyle, Harkof'ta devam ettiği eğitimini yarım bırakıp, 1920 senesinde İstanbul'a geldi. Harkof'ta 4 sene Güzel Sanatlar Fakültesinde eğitim gördü. Türk vatandaşlığına geçtikten sonra önce tiyatro dekorları yaptı. İstanbul'da büyük sinemaların, otellerin, lokantaların resimlerini yaptı.

Bu çalışmaları sebebiyle uzun bir süre,sanat çevresinden uzak kaldı. Resim çocukluğundan itibaren tutkusu olduğu için Güzel Sanatlar faaliyetlerine katıldı. Resmi bir görevi olduğu için sanatçı kişiliği biraz arka planda kaldı. Milli Eğitim Bakanlığının Berlin'e gönderdiği ressam ilk sergisini 1940 senesinde Ankara'da açtı. Değişik üsluba sahip ressam daha çok peyzaj ve nü eserler yapmıştır. Sanatçı 1951 senesinde hayata veda etti.


Ressamın en önemli eserlerinden biri Ordinaryüs Profesör Doktor İsmail Hikmet Ertaylan ve ailesini resmettiği tablosudur. Sanatçı bu eserinde edebiyat tarihi araştırmacısı, eğitimci ve yazar İsmail Hikmet Ertaylan ve ailesini resmetmiştir.

 

http://www.leblebitozu.com/16-turk-ressamin-fircasindan-mutlu-aile-resimleri/


Posted from my blog with SteemPress : https://firatuzunnn.000webhostapp.com/2019/06/ismail-hikmet-ertaylan-ve-ailesi

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

You have receive an upvote. Thanks for playing moonSTEEM