İsmail Hakkı

in steempress •  last month 

Mesleği askerlik olup farklı uğraşları, hobileri olanlara büyük saygım var, çünkü bu kişiler belki de zorunlu olarak askerlik mesleğini seçmişler (ailelerinden dolayı) sonrasında ise hobileriyle de uğraşmışlar hatta onu meslek haline getirmişler.

İşte bunlardan biri de Bahriyeli İsmail Hakkı Bey. 1863 senesinde İstanbul'da dünyaya gelen sanatçı, 1884 senesinde Mekteb-i Bahriye'yi bitirmiş ve İnşaat Mühendisi olarak 1895 senesinde Hamburg'a gitmiş. 1908 senesine kadar Hamburg'da kalan ressam burda yaşadığı süreyi resim yaparak geçirmiş ve ayrıca atölyelerde çalışarak da kendisini geliştirmiştir.

1908 senesinde Türkiye'ye dönen ve Binbaşı olarak göreve başlayan ressamın damadı da Hoca Ali Rıza Efendi idi. 1910 senesinde yarbay olarak deniz inşaat reisi oldu. Genelde deniz temalı eserler vermesinin sebebi de buydu. Çengelköy sırtlarından suluboya ile yaptığı eser halen İstanbul Resim Heykel Müzesi'nde sergilenmektedir.

1914 senesinde itibaren Berlin'de muhabirlik de yapan sanatçı, son dönemlerini Beykoz'da geçirerek 1926 senesinde vefat etmiştir.

Eserleri Ayvazovski'nin eserlerini çağrıştırmaktadır, bunun sebebi de daha önceden bahsettiğim gibi mesleğinin deniz ile ilgili olmasıdır.

Sanatçının sizler için seçtiğim eseri

 


 

 

http://www.leblebitozu.com/konu/bahriyeli-ismail-hakki-bey/


Posted from my blog with SteemPress : https://firatuzunnn.000webhostapp.com/2019/08/ismail-hakki

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!