Karaevlialtı Höyüğü

in steempress •  22 days ago

Karaevlialtı Höyüğü, Tekirdağ'a 15 kilometre mesafede, İstanbul ile Tekirdğ arasındaki karayolu üstüne, Karaevli Köyündeki höyüğün adıdır. Heredot bu yerleşkeden Heraion Teikhos olarak bahsetmiştir. Heraion Teikhos Hera'nın Kenti anlamına gelir.

Yüzey araştırmaları yapıldığı zaman ele geçmiş çanaklar, çömlekler ve taş aletlerden anlaşıldığı kadarıyla höyük, Milattan Önce 3000 yılından Milattan Sonra 13. yy.a kadar sürekli iskan edilmiştir. Traklar, Anadolu'ya geldikten sonra uzunca süre, Trak yerleşimi olmuştur. En şaşaalı dönemi Klasik Dönem ve Helenistik Dönem arasıdır. Bizans Dönemi boyunca da yerleşim olmuştur.

Elde edilen buluntuların bir kısmının Yunanistan'dan getirildiği anlaşılmaktadır. Heraion Teikhos döneminde önemli bir liman kenti olması sebebiyle, zengin bir yerleşim yeriydi.

Höyükteki ilk çalışmaları Zafer Taşlıklıoğlu yapmıştır. Sonrasında 1980 ile 1981 senelerinde Dr. Veli Sayın ve Profesör Mehmet Özdoğan bu çalışmalara devam etmiştir. Kazı çalışmalarına ise 2000 senesinde başlanmış, 2002 ile 2003 senelerinde ara verilse de, 2004 senesinde tekrar başlanmıştır.

Kazılar esnasında, saraya benzer bir yapının odaları bulunmuştur. Burada, 75 santimetre çağında bronzla süslü, deri kaplı ahşap malzemeli bir kalkan da bulunmuştur.

Bulunan sikkelerin bir kısmı başka kentte basılmıştır, diğerleriyse Trakya Kentlerine ve Efes'e aittir.

 

 


Posted from my blog with SteemPress : https://fatihinsitesi.000webhostapp.com/2018/12/karaevlialti-hoyugu

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!