Dökme Demir

in #steempress2 years ago (edited)

İçeriğinde %2,5 den fazla Karbon içeren Karbon-Demir alaşımlarına 'dökme demir' adı verilir. Çok serttirler. İçeriğine farklı özelliklerde metaller de ekleyerek farklı özelliklerde yeni alaşımlar elde edilir.


demir_celik_dokum.jpg

Resim Kaynağı

Bazı Kullanım Alanları;

  • Mutfak araç-gereç üretiminde
  • Dişli çark üretiminde
  • Motor bloğu üretiminde

Dökme demirin kg fiyatı Euro cinsinden 0.32 £ 'dur. Günümüz parasıyla (21 Ekim 2018) 2.07 TL' dir. Bu değer gözümüde her ne kadar az olarak görünse de bazı işlemlerden geçip motor bloğu olarak piyasada karşımıza çıkmış hali 1500-3000 £ yani 9800-19.700 TL arasındadır.

Resim Kaynağı

Demirin işlenmemiş hali görüldüğü üzere çok da pahalı olmamasına rağmen, işlem görmüş hali bir hayli pahalı ve değerlidir. Bu farklılık bize katma değerli üretimin ne kadar mühim olduğunu açıkça göstermektedir. Başka bir örnek vermek gerekirse dünya teknoloji devleri olan Apple ve Samsung şüphesiz ki akıllı telefon üretiminde büyük pazar payına sahipler. Peki bu akıllı telefonların ekranlarının üretiminde alüminyum oksit ve silikondioksit karışımı alüminosilikat camın kullanıldığını daha kaba bir tabirle (tam karşılamasa da) kumun kullanıldığını biliyor muydunuz?

Resim Kaynağı

Ulaşılması bu kadar kolay olan ve doğada fazlasıyla bulunan bu madde nasıl oluyor da günümüz teknoloji devlerini, dev yapıp küresel gücü elinde bulunduruyor? Cevabı hepinizin tahmin edeceği üzere katma değerli üretim ile mümkün oluyor.Resmin Kaynağı

Tabiki sadece bu yetmez. Reklam, pazarlama, kaliteli içerik kullanma ve en önemlisi de başarılı bir yazılım ile entegre edilmesi de önemli unsurlardır ama bu saydıklarım bu yazımın konusu değil. Bazı şeylerin farkında olmak ve o konuyu konuşmak yetmez. Umarım icraatımız tez ve sağlam olur. Herkese iyi hafta sonları diliyorum.Posted from my blog with SteemPress : https://esamancii.timeets.com/index.php/2018/10/21/dokme-demir/