Uzun Köprü

in steempress •  18 days ago

Yunanistan'a altı kilometre uzaklıktaki, Uzunköprü Osmanlı İmparatorluğuna ait Trakya'daki ilk yerleşim yerlerindendir. Ergene Ovasındaki bereketli topraklara sahip olan ilçe, dünyanın en uzun taş köprüsüne evsahipliği yapmaktadır.

Geniş yatağında bataklıklar da bulunan Ergene Nehri'nin üstündeki 174 kemere sahip olan köprü, Osmanlı Devrinde, Avrupa'ya geçme güzergahındaydı. Sultan 2. Murat'ın isteğiyle Mimar Muslihiddin'in 1443 senesinde tamamladığı köprünün yapımı onsekiz sene sürmüştür.

İlk olarak adı Cisri Ergene olan köprünün uzunlluğu 1392 m. genişliğiyse 5.5 metredir. Üçgen formdaki selyaranlara sahip olan köprüde, kabartma ve rozet bulnmaktadır. Ergene Nehri yaz aylarında sakin aktığı için, sadece orta gözlerden su geçişi olmaktadır.Nehir suyu yükselip taştığı zaman ise köprünün tüm gözlerinden su akmaktadır.

İnşasında kesme taş kullanılan köprü, Osmanlı'nın son döneminde düşmanın igaline uğramıştır.

Üstündeki kitabe Yunan İşgali esnasında tahrip edilmiştir. Kalan kitabe ise 2. Abdülhamit'in isteğiyle yapılan onarım çalışmasından sonra Belediye Parkı Çeşmesine konulmuştur. II. Meşrutiyetin ilanından sonra köprünün girişine Hürriyet Çeşmesi eklenmiştir. Karayollarının çalışmasıyla genişletilmiş köprünün altından sanayi atıkları sebebiyle maalesef siyah su akmaktadır.

 


Posted from my blog with SteemPress : https://allcountries.000webhostapp.com/2018/12/uzun-kopru

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!