Hattuşaş Aslanlı Kapı

in steempress •  24 days ago

Türkiye Coğrafyasındaki önemli tarihi yerleşim alanı Hattuşaş, Hitit Medeniyetinin eski çekirdek bölgesinde merkezdi.


Unesco Dünya Kültür Miras Listesine dahil edilen Hattuşaş, ilk olarak 1934 senesinde Charles Texier tarafından keşfedildi. Aslında bu kalıntıların Hitit Medeniyetiyle ilgisini ilk olarak İngiliz Bilim Adamı Archibald Sayce farketmişti. 1978 senesinden 1933 senesinde kadar Doktor Peter Neve'nin yürüttüğü kazı çalışmalarını, 1994 senesinden itibaren Doktor Jurgen Seeher devam ettirdi. Hattuşaş'ın Yukarı Şehir olarak bilinen ve bir kilometreye yayılmış eğimli arazisinde bulunan Aslanlı Kapı haricinde dört kapı daha bulunmaktadır.

Aslanlı Kapı Güney surunun ucundaki Kral Kapısı karşısındadır. Şehir surunun en güneyindeki Sfenksli Kapı ve Bastion kentin en yüksek noktasındadır.

Günümüze ulaşan kalıntılarıyla Hitit Medeniyeti kabartmalarının en güzel örneklerinden olan Aslanlı Kapı, Hitit Medeniyetinin en görkemli döneminde yapıldı. Adı ise, kapının her iki tarafındaki taş blogtan aslan kabartmalarından gelmektedir.

Kemerde üst bölüm günümüze kadar ulaşamasa da, bu iki kabartmanın sağda olanı iyi korunmuş olarak günümüze ulaşmıştır. Kabartmalarda ön kısım özenli bir işçilikle yapılmış ama yan bölümleri işlenmemiştir.

Hititlerin birçok yapıtında kullanılan aslan figürünün, bu medeniyette anlamının özel olduğu düşünülmktedir. Ağzı açık olarak betimlenmiş aslanlar tehdit edici bir görünüme sahip olsa da, gerçekten etkileyicidir. İnşa edilmiş her iki kapı da ahşaptır, ama öndeki bronz bir plaka ile kaplıdır.

 

https://pekgezgin.com/hattusas-antik-kenti-hakkinda-bilgi/

 


Posted from my blog with SteemPress : https://allcountries.000webhostapp.com/2019/01/hattusas-aslanli-kapi

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!