WhatsApp'ın İlk Gelir Modeli Belli Oldu

in #steempress3 years ago


WhatsApp günümüzde en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olarak hepimizin kabul edeceği bir konumda bulunuyor. Ancak yıllardır bazılarının ilgisini çeken bir durum var. WhatsApp nasıl kazanç sağlıyor? Zira uygulamada herhangi bir şekilde reklam modeli bulunmuyor.

WhatsApp Nasıl Gelir Sağlıyordu?


WhatsApp, eskiden Yahoo çalışanları olan iki kişi tarafından bundan tam olarak 8 yıl önce geliştirildi. Tabi direkt olarak milyonlarca kullanıcıya sahip değildi. Ancak bazı sebeplerden dolayı ilk olarak 250 bin dolar yatırım alarak yoluna devam etti. Bu sebeplerden en önemlisi sadelik, düşük veri kullanımı ve kullanıcılara ücretsiz bir şekilde hizmet etme politikasıydı. Tabi uygulama sadece bu yatırım ile uzun süre idare edemezdi. Bu yüzden kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen bir gelir modeli sistemine geçildi. Buna göre kullanıcılar WhatsApp'ı ilk sene ücretsiz kullanacak ve daha sonrasında senelik olarak düşük bir miktar ödeyerek devam edeceklerdi.

Bu şekilde WhatsApp satılmadan önce 100 milyon dolar gelir elde etti. Ancak Facebook tarafından satın alınınca tamamen ücretsiz modele geçmişti. Tabi bu durumda insanların aklında sorular uyanmaya başlamıştı. Çünkü WhatsApp tam olarak 19 milyar dolar gibi bir ücrete satılmıştı. Bu uygulamanın ise hiçbir şekilde gelir getiren bir yanı yoktu.

Bir ürünü kullanmak için para ödemek zorunda kalmıyorsanız, ürün sizsiniz demektir.

-UFO Gören Masum Blogger

WhatsApp Business ile Paralar Akacak

Reklam modeli olmadan öyle beleşten beleşten uygulama kullanma dönemi artık kalkıyor. Tabi bu ilk aşama da kullanıcılardan herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Ancak reklam modeli olarak iki farklı model tercih edilecek.

WhatsApp Business API ile şirketlere ilk 24 saat müşterilerinden gelen mesajları ücretsiz bir şekilde yanıtlama özelliği sunulacak. Daha sonraki günlerde ise ülke bazında genel olarak uygulanacak fiyatlandırma politikası ile şirketlerden ücret alınacak. Bu sistem için öncelikli olarak bir müşterinin şirkete mesaj etmesi gerekecek. Şirketler kendi kafalarına göre mesaj gönderemeyecek. Ayrıca Business API ile kargo doğrulamaları, hatırlatmalar, bilet vb. akıllı özelliklerde kullanıma sunulacak.

Bir başka gelir modeli ise Facebook reklamları üzerinden olacak. Endişe etmeyin şirketler toplu bir şekilde sizleri reklam mesajları ile boğmayacaklar. Sadece Facebook reklamları üzerinden isterlerse müşteriler şirketler ile iletişime geçebilecekler.

Şu haliyle WhatsApp, bir nevi müşteri destek sistemi, çağrı merkezi hizmetlerine alternatif olmak istiyor. Ancak daha tam olarak fiyatlandırma politikalarını bilmediğimiz için rekabetin ne durumda olacağını bilemiyoruz. Kendi düşünceme göre 1.5 milyar aktif kullanıcısı olan WhatsApp'ın bu sektörde tutunup çok güzel kazançlar sağlayacağı kesin. Sizlerin WhatsApp'ın yeni gelir modeli ve gelebilecek gelir modelleri hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

Görse Kaynağı


Posted from my blog with SteemPress : http://blogiatr.com/2018/08/02/whatsappin-ilk-gelir-modeli-belli-oldu/

Coin Marketplace

STEEM 0.50
TRX 0.09
JST 0.067
BTC 50479.87
ETH 4331.72
BNB 573.20
SBD 6.24