SEO'nun Hava Durumu - MozCast

in #steempress3 years ago


Eğer bir websiteniz varsa ve kullanıcı kitlenizin büyük bir çoğunluğu Google'dan geliyorsa SEO konusunu takip etmemek maalesef elde olmuyor. Google ise güncelleştirmeler ile bu takibi elinden geldiğince zorlaştırıyor diyebiliriz. :) Tabi burada amaç biz webmasterlara nispet amaçlı değil. Google kullanıcılara mümkün olduğunca alakalı sonuçlar sunmayı amaçlıyor. Tabi bunlar da bizleri kötü etkiliyor.

Google, panda, penguen vb. hayvan isimleri kullandığı SEO güncellemeleri ile büyük değişikliklere gidiyor. Ancak isim vermediği ve hatta bizim çoğu zaman haberimizin bile olmadığı güncellemeler ile de karşımıza çıkabiliyor. SEO'da dünyada isim yapmış olan Moz, bu konuda bizlere eğlenceli bir konsept sunmuş durumda. MozCast ile hava durumu konseptine sahip bir güncelleme grafiği elde edebiliyorsunuz.

MozCast Nasıl Kullanılır?


MozCast, temel olarak bakıldığında insanlara pek bir şey ifade etmiyor. Ancak bir sonraki başlıkta işin mantığını anlattığımda olaylara daha hakim olacaksınız. Siteyi açtığımızda bizleri bilindik bir hava durumu grafiği karşılıyor. Sitenin sol kısmında son 5 günlük, biraz alt kısımdaki grafikte ise son 30 günlük grafiğe ulaşmanız mümkün.


Dediğimiz gibi MozCast biraz farklı bir konsepte sahip olduğundan ilk başta mantığını anlamak zor. Aslında çok basit bir kullanımı var. Günlük olarak sunulan hava durumu raporlarında yer alan SEO hava derecesi ne kadar yüksekse Google üzerinde gerçekleştirilen güncellemenin de o kadar büyük olduğunun göstergesi. Eğer çok yüksek dereceye sahip bir zamanda sıralamanız değiştiyse büyük ihtimalle güncellemenin sebep olduğu bir değişim söz konusudur. Bu konsept tamamen işin eğlenceli tarafını yansıtıyor. Zira havanın yağmurlu, karlı vb. oluşu bu durumu o kadar da etkilemiyor.

MozCast Değerleri Neye Dayanıyor?


Benim ve eminim bir çok kişinin aklına geldiği gibi tıpkı hava durumlarını ansıtan manuel bir işleyiş burada söz konusu değil. Moz bu sistemi tamamen otomatik olarak rapor sunan bir sistem haline getirmiş durumda. Otomatik olarak işleyen bu sistemin tabi altında yer alan kriterler mevcut.

MozCast'in tamamen otomatiğe aldığı sistem aslında oldukça basit. Güçlü ve global olarak adlandırılan 1000 anahtar kelime aramasında yer alan ilk 10 sitenin incelenmesi sistemi oluşturan temel taşı. Bu anahtar kelime aramaları her gün tekrarlanıyor ve aramalarda yer alan değişmeler bizlere hava durumu sıcaklığı olarak yansıyor. Her şeyin normal işlediği bir günde hava ortalama 70 derece civarında raporlanıyor. Eğer köklü bir güncelleme söz konusu ise bu değer çok daha yüksek çıkabiliyor.

 

 


Posted from my blog with SteemPress : http://blogiatr.com/2018/07/23/seonun-hava-durumu-mozcast/

Coin Marketplace

STEEM 0.61
TRX 0.10
JST 0.073
BTC 55033.56
ETH 4357.53
BNB 602.11
SBD 7.13