Google'dan Torrent Sitelerine Darbe

in steempress •  5 months ago


İnternet dünyasında P2P sisteminin gelmesi büyük bir devrim yaratmıştı. Tabi bu sistemin en aktif şekilde kullanıldığı alanlardan birisi de internet korsancılığı olmuştu. Özellikle film ve oyun sektörlerine büyük darbeler vuran torrent siteleri ve yapımcı firmalar arasında yıllardır süre gelen bir savaş mevcut.(html comment removed: more)

Torrent siteleri, kullanıcılara yasa dışı içerik sağladıklarından dolayı mahkeme kararlarıyla kapatılabiliyorlar. Ancak biri kapandıktan çok kısa bir süre sonra farklı bir isimle yeni bir torrent sitesi hemen piyasaya çıkarak tüm kullanıcıları kendisine çekmeyi çok iyi başarıyor. İşte bu savaşın en son müdahili olarak katılan Google, bazı kararlar aldı.

Google'ın bu olaylara dahil olmasında Avustralyalı bir yapım şirketinin payı büyük. Bu yapım şirketi tarafından çekilen bir filmin torrent siteleri tarafından çok büyük indirmelere ulaşmasını mahkeme "şirket ve vergi dairesi kaybı" olarak yorumladı. Bunun üzerine Google, 65 bin torrent sitesini aramalarda devre dışı bıraktı.

Yapımcı şirketlerin bir çoğu Google'ın torrent sitelerini aramalardan tamamen çıkarması gerektiğini savunuyor. Çünkü torrent sitelerinin %90 gibi büyük bir ziyaretçi kaynağının Google olduğu herkes tarafından biliniyor. Google ise bu durumun arama motorunun sorunu olmadığını savunuyor. Bu konuda bazı sıralamaları etkileyen tedbirler alsa da Google, torrent sitelerini tamamen aramalardan çıkarmaması gerektiğini savunuyor. Eğer böyle bir durum olursa kullanıcıların başka arama motorlarına kayacağı ise sanırım sürpriz olmayacaktır. :)


Posted from my blog with SteemPress : http://blogiatr.com/2018/07/03/googledan-torrent-sitelerine-darbe/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!