Freelance Çalışmanın Avantaj ve Dezavantajları

in #steempress3 years ago


Özellikle son zamanlarda karşımıza sıklıkla çıkan bir çalışma stili olan freelance, Türkçeye serbest çalışmak olarak çevrilebilir. Yani işinizi serbest olarak kendinizin yönettiği bir iş modelinden bahsediyoruz. Kulağa oldukça hoş geldiğini biliyorum. Zira dünyada %65, Türkiye'de ise %75 gibi bir kısım freelance çalışmaya oldukça sıcak bir şekilde bakıyor. Peki, bu iş modeli aslında sizin hayallerinizdeki gibi mi? Bunun avantaj ve dezavantajları nelerdir? Bende bu işe sıcak bakan insanlar arasında olduğum için bu konu hakkında araştırma yaptım ve sizlere bunları aktarmak istiyorum.Freelance Çalışmanın Avantajları


Freelance çalışmak bir çok kişinin hayallerini süsleyen bir iş modeli. Çünkü gerçekten avantajları göz önüne alındığında insanlara oldukça cazip geliyor. Peki, bu avantajlar nelerdir?

Zaman Yönetimi


Bir ofiste çalıştığınızı varsayalım. Her gün sabahın erken saatlerinde kalkıyor ve kişisel bakım ihtiyaçlarınızı karşılıyorsunuz. İşte bu aşamadan itibaren giyim konusunda kararsız kalmalar, arabaya atlayıp belki de saatlerce ofise ulaşmak için işkence çekmeler, yol boyunca karşılaşabileceğiniz gürültü-hava kirliliği vb. stres faktörleri derken daha güne başlamadan bir çok olumsuzlukla karşılaşmanız ihtimaller arasında. Aslında ihtimal diyerek bu konuyu biraz da basite alıyorum zira neredeyse bunları her gün yaşıyoruz. :) Ancak freelance olarak çalıştığınızda kişisel bakımlar ve güzel bir kahvaltıdan sonra işlerinize koyulabiliyorsunuz. Burada sırf yollarda geçen 2-3 saatlik bir zaman kazancından bahsediyoruz. Aynı zamanda kendi programınızı kendiniz belirlemenin rahatlığı gerçekten tarif edilemez bir rahatlık içeriyor.

İş Ortamı


Eminim çoğumuz için iş ortamı kendimize uygun bir şekilde değildir. Çalışma ortamının gürültüsü, kirliliği, sıcaklık-soğukluğu vb. bir çok etkenden performansımız etkileniyor. Dolayısıyla bu durumun öneminin üstünü vurgulamadan geçemeyeceğim. Freelance olarak çalışan bir insan çalışma ortamının her şartını kendine uygun bir şekilde ayarlayabileceğinden, performansının olumlu etkilenmesi içten bile değil. Tabi bu durum mutluluk çıtamızı bir üst seviyeye çıkarıyor. :)

Psikolojik Sorunlar


Yukarıda bahsettiğim ve unutup da bahsetmediğim bir çok olumsuz faktörün bizleri psikolojik olarak etkilemesi sadece iş hayatımızı değil özel hayatımızı da büyük oranda etkiliyor. Bu durumda olumsuzlukların olmadığı bir işe sahip olmanız özel hayatınızda da oldukça huzurlu bir şekilde yaşam imkanı tanıyor.Freelance Çalışmanın Dezavantajları


Üst kısımda bu iş modelinin hep olumlu yanlarına değindik. Ancak işi biraz detaylı düşündüğünüzde, bu herkesin çok istediği iş modelinin bazı dezavantajlarının da olduğunu görebiliyorsunuz. Eğer bu dezavantajları çözerseniz mükemmel bir iş modeli için yelken açabilirsiniz.

Sosyallik


Freelance iş modeli aslında çoğu zaman ev üzerinden yürütülmekte. Bu durum ise bazı asosyal sonuçlar doğurabilmekte. Ofis ortamında her zaman için beraber bir kahve veya yemek molası vererek muhabbet edebileceğiniz, derdinizi dinleyecek bir arkadaşınız bulunuyor. Ancak aynı durum ev ortamında çoğu zaman geçerli olmuyor. Ancak bu sorunu biraz çabalayarak aşabilirsiniz. Zira freelance çalışan bir kişi sadece evden çalışmak zorunda değil. Bilgisayar ve internet bağlantısı olan her yerde işlerini yürütebilmekte. Bu cafe, plaj, park vb. alanlar da pek tabi olabilir. Can sıkıntısında hoşunuza giden bir cafe ortamına girmeniz belki de yeni insanlarla tanışmanıza bile vesile olabilecektir. Hatta yeni iş fırsatları sunduğu da görülmüş. :)

Zaman Yönetimi


Evet, yanlış görmüyorsunuz. Zaman yönetimine bir avantaj olarak değindik. Ancak bazı durumlarda bu bir dezavantaja da dönüşebilmekte. Açıkçası bunu avantaj olarak değerlendirebilmek tamamen size kalmış bir durum. Zira ofis ortamında mesai saatlerinin farkına kolaylıkla varabiliyor ve belirli bir düzen içerisindeki iş akışına kolaylıkla ayak uydurabiliyorsunuz. Ancak freelance olarak çalışırken zamanın bolluğundan kaynaklı rahatlık başınıza iş açabilir. Öylesine verdiğiniz bir molanın bile birden saatlerinizi çaldığının farkına bile varmayabilirsiniz. Bu durumu avantaja çevirmek ilk başlarda zor olsa da zamanla profesyonel bir freelance çalışan olarak bunun üstesinden gelinebileceğinden eminim. :)

Motivasyon


Ofiste çalışmak bir çok kişiye göre motivasyonun ve disiplinin daha üst düzeyde olduğunu gösteriyor. Zira yukarıda da bahsettiğim gibi zaten var olan bir iş akışına mecburen ayak uydurmak durumunda kalıyorsunuz. Ancak freelance çalışırken bu durum maalesef mevcut değil. Kendinizi rahatlığa kaptırıp yapmanız gereken bir çok işi yerine getirmeden günü bitirebilirsiniz. Bu yüzden benim önerim eğer freelance olarak çalışacaksanız kesinlikle sevdiğiniz bir iş alanına yönelmeniz olacaktır. Emin olun kodlarla uğraşmaktan nefret eden bir insanın freelance olarak yazılım işleri alması gerçekten kendisini sıkıntıya sokacaktır.

Ülkemizde bile bir çok kişi artık yaygın olan bu iş modelinde çalışmak istese de bahsettiğimiz üzere aslında o kadar da kolay bir iş modeli olmadığını görüyoruz. Şahsen freelance olarak çalışmaya herkesin uygun olmadığını düşünüyorum. Sizin için uygun olup olmadığını ise en iyi sizler bilebilirsiniz. Deneme imkanınız varsa kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Bu konuda sizlerin de eklemek istedikleri katkılarını görmek beni sevindirir. :)

 


Posted from my blog with SteemPress : http://blogiatr.com/2018/07/22/freelance-calismanin-avantaj-ve-dezavantajlari/

Sort:  

Merkezsizleşmeye doğru ilerleyen dünyamızda merkezleşmeye doğru gitmeye çalışan bir ülkede yaşıyor olsak bile, freelance çalışmanın dezavantajlarının üstesinden gelmeye çalışıp, freelance çalışmaya yönelmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü merkezcillik, hem kişi, hem şirket, hem devlet bazında büyük oyunları, egoları ve savaşları getiriyor. Küçük birimlerin birbiri ile ticaret yaparak süreci yönetmeleri, hem teknolojik hem de adalet bakımından canlılığı daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.

Kesinlikle dezavantajlar aşıldığında bireysel olarak en yararlı iş modeli olduğu konusunda sizinle hemfikiriz. Her iş için maalesef uygun olmasa da en azından uygun olan işler için yaygınlaşmasını bende sizin kadar istiyorum.

Congratulations! This post has been upvoted from the communal account, @minnowsupport, by bozgun from the Minnow Support Project. It's a witness project run by aggroed, ausbitbank, teamsteem, theprophet0, someguy123, neoxian, followbtcnews, and netuoso. The goal is to help Steemit grow by supporting Minnows. Please find us at the Peace, Abundance, and Liberty Network (PALnet) Discord Channel. It's a completely public and open space to all members of the Steemit community who voluntarily choose to be there.

If you would like to delegate to the Minnow Support Project you can do so by clicking on the following links: 50SP, 100SP, 250SP, 500SP, 1000SP, 5000SP.
Be sure to leave at least 50SP undelegated on your account.

Coin Marketplace

STEEM 0.77
TRX 0.09
JST 0.074
BTC 56320.29
ETH 4254.19
BNB 607.90
SBD 7.06