Uçaklarda Winglet Ne işe Yarar ?

in #steemix3 years ago

winglet1.jpg
image_source

Wingletler, kanatların asansör kaldırma kuvveti oluşturmada daha verimli olmasını sağlar, bu da uçakların motorlardan daha az güç gerektirdiği anlamına gelir. Bu, daha fazla yakıt ekonomisi, daha düşük CO2 emisyonları ve hava yolları için daha düşük maliyetlerle sonuçlanır.

Boeing, 757 ve 767 uçaklarına monte edilen kanatçıkların yakıt yakımını% 5 oranında artırabildiğini ve CO2 emisyonlarını% 5'e kadar azaltabileceğini iddia ediyor. 58 Boeing 767 jeti filosuna kanatçıklar yerleştiren bir havayolu şirketinin yılda 500 bin galon yakıt tasarrufu yapması bekleniyor.

Wingletler, "indüklenen sürükleme" nin etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Bir uçak uçuş halindeyken, kanadın üstündeki hava basıncı, kanat altındaki hava basıncından daha düşüktür. Kanat uçlarının yanında, kanat altındaki yüksek basınçlı hava üstteki alt basınç alanlarına doğru akar ve bu da girdapların oluşmasıyla sonuçlanır. Vorteksler kanatların üzerinde üç boyutlu bir şekilde akar. Sadece havayı yukarı ve kanadı değil, aynı zamanda havayı geri çekiyorlar. Bu üçüncü bileşen, sürüklenen sürtünme.

Kanatlı uçakların gelişiyle, uçak kanat uçlarının girdabının gücünü zayıflatır ve daha da önemlisi, tüm kanat boyunca indüklenen sürtünmeyi azaltır.

Sort:  

Aslında en büyük görevleri kanat uçlarına meydana gelen Rezonanstan oluşabilecek titreşimleri en aza indirgemek olası bir kanatta kırılmayı önlemektir. Aslında yazınızda bundan bahsetmişsiniz ben sadece olası sonuçlarını belirtmek istedim.