Big Data Nedir ?

in #steemix3 years ago (edited)

Büyük veri, bilgi için çıkarılama potansiyeline sahip, yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerin hacimli bir miktarını açıklayan evrimleşen bir terimdir.
Büyük veri genellikle 3V ile karakterize edilir: aşırı veri hacmi, çok çeşitli veri tipleri ve verinin işlenmesi gereken hız. Büyük veri herhangi bir belirli veri hacmine eşit olmasa da, terim genellikle terabaytları, petabaytları ve hatta zaman içinde yakalanan veriyi tanımlamak için kullanılır.

download.jpeg
image_source

Büyük verinin değeri ve etkinliği, verileri anlamak ve büyük veri projelerini yönlendirmek için uygun sorguları formüle etmekle görevli insan operatörlerine bağlıdır. Bazı büyük veri araçları, özel nişlerle tanışır ve daha az teknik kullanıcıya, günlük iş verilerinden çeşitli tahminler yapmalarına izin verir. Yine de, donanım ve dağıtılmış bilgi işlem yazılım bilgisine olan ihtiyacı en aza indirirken, işletmelerin büyük veri projelerinin üstesinden gelmek için uygun bir hesaplama altyapısı uygulamasına yardımcı olmaktadır.