Manifesto of a Committed Steemit Community

in #steemitr4 years ago

About the Turkish Community and Upcoming Projects
Important milestones are ahead of Steem, we are gearing up for HF 20 Velocity and SMT’s are being developed with full speed. So, I want announce to the Steem community that, as the Turkish Steemians we feel like we are ready for these big events.

This will be a long blogpiece as this is the result of long efforts. I personally have been on Steemit since April 22nd 2017, today marks my 273th day on Steemit. I am the 166,948th account that was opened on Steemit. Believe me, we have other members with longer histories than me on here. Big portion of the Turkish community is united under Steemit Turkiye Discord channel and cumulatively we have spent 10’s of years of experience on Steemit.

Initially like most of us here we have tried to get as much we can from Steemit. It was told that Steemit has a long learning curve, and yes we agree. However this long learning curve benefits Steemit in the long run and rewards the persistency and adaptation skills. This is nothing different than life itself, in biology this is called natural selection.

After a while in the Discord channel, we have started to discuss that we need to give back to Steemit which was so generous towards us. We went over the goods we have done and how doing them also mutually benefited us. We have talked about a roadmap on how to improve the goods we have done and how to grow Steem so that it becomes the largest social network out there. Steem becoming the largest network seems inevitable as unlike the billion dollar worth social media websites the decentralized structure of Steem pays the people with the real effort. We now would like to be a part of Steem’s growth and assist it while it expands its network and gains the network effect it deserves.

What we have done so far:
A small summary of our views on Steemit can be seen in the following documentary. This documentary is one of many that will follow.
https://steemit.com/steemit/@tach/first-steemit-community-documentary

http://steem.rocks We are working on a new and an alternative to steemd.com with the support of Steemians worldwide

We have launched https://steemitr.com/ Steem for Turkish Users and are working on giving it extra features

We have a witness @fakire1sadaka and as a community we have projects to support him.

https://steemit.com/tr/@monomyth/turkish-community-status-report-5 We have written weekly community reports

https://steemit.com/introduceyourself/@superona/intorduction-superone-lingerie-selling-lingerie-in-exchange-of-sbd-and-steem - Selling Underwear in exchange of SBD - we have told that if we get enough demand we can even work on high-quality Steem themed underwear

We're trying to promote Steemit in the country - https://steemit.com/steemit/@steeminator3000/turkey-in-the-streets-a-sndbox-powered-steemit-project

We started to do social responsibilities https://steemit.com/@ifog and https://steemit.com/tr/@tach/steemit-street-animal-project

We were very active Utopians

We were the hardest promoters of Dmania

We prepared presentations for University Students

We have written Turkish Steemit tutorials and guides for newcomers

Some of us are working together with Sandbox
We have Utopian, Dlive, D.tube, D.mania admins

We have created bots to curate Turkish content

We have a discord server with 1000+ plus users

Discord server is managed by community selected individuals, and we made sure that they were independent and not a group of friends, thus decentralizing governance

We started our weekly live meetings again the last one was on Valentine’s day and we still had 65 attendees

Most importantly we have made friendships :D

What we have in mind to improve us even further?
We are in contact with a Turkish Premier League Football Club. The goal is to have their official account on Steemit. So far we have managed to get them very excited about Steemit. This football club is also a neighborhood team and the end goal is to have a SMT that will be used in the whole neighborhood. Imagine the ripple effect and landing clubs such as Barcelona FC.

Create a secondary discord channel, which will serve as a Steemit academy for newcomers. In this channel we will focus on training our minnows so that they are ready to reach their full potential. Once newcomers have enough knowledge about Steemit we will graduate them to the main Discord channel.
There are other smaller in number Turkish groups, there are these groups because we currently have opposing visions about Steemit. We are hoping to overcome these and work together to make sure that we can help the growth of Steemit.
We will work on new methods to verify celebrities, football clubs’ accounts on Steemit,
At the moment there are no Turkish exchanges which lets you directly trade Steem against TRY (Turkish Lira), we are working on it.
Steem provides great use cases for incentive marketing, focus on developing Steem as an incentive marketing platform.
We are going to have city meetups and finalize a Steemfest Turkey in 2018.
We will create a dynamic constitution and sign it with our digital signatures on Steemit (aka upvotes)

These above are some big promises but we are committed and to show the rest of the Steemit community our commitment and we are willing to sign our Constitution V1.

1-TR community member shall never abuse his voting power
2-TR community members pledge to not power down in the first half of 2018 (until June 2018)
3-TR community members will try to use their SBD to power up their accounts
4-TR community members will focus on building friendships and growing the whole community together.
5-TR community members will act according to Satoshi Nakamoto’s principles and extend their social scalabilities as much as they can

Any upvote on this post by a TR member is considered a digital signature and we will expect them to honour the rules mentioned above.

Remarks and criticism is more than welcome, please support our growth by commenting what else we can do.

All SBD rewards generated from this post will be donated to a TR community bot.
Sincerely,

The Turkish Community

2ac10fb0707b1684981807378bad26ce296f9e36.png

Steem için HF20 Velocity ve SMT tokenlar ile ilgili önemli günler yaklaşmakta. SMT Steem’e olan talebi arttırırken, HF 20 Velocity ile de bu talebi karşılamak için daha hızlı kayıt kabullerinin olacağı hard fork planlanıyor. Türkiye topluluğu olarak Steem kullanıcı sayısını arttıracak bu projelere yeterli desteği sağlamak için yapılanmamızı tamamlamak için hazırlıklarımızı hızlandırıyoruz.

Bu uzun bir blog yazısı olacak çünkü atlattığımız önemli süreçler oldu ve bunlardan önemli dersler çıkarıp Steem hakkında kendimizi ve grubumuzu geliştirdik. Amaç her zaman daha iyi daha ileri olmak, bu sebepten dolayı da yaşadıklarımızı, onlara karşı aldığımız önlemleri ve de neler yaşamak istediğimizi birbirimize ve de bizim dışımızda kalan Steem topluluğuna anlatma ihtiyacı duyuyoruz.

Benim Steem’e katılış tarihim, 22 Nisan 2017, Steem’deki 166,948. hesap benim hesabim. Steem’teki 275’inci. günüm. 275 gün çok ciddi bir öğrenme ve sistemi anlama süreci olarak geçti. Ne mutlu ki Steem’de tecrübelerinden faydalanabildiğim, birlikte çalışabildiğim benden eski hesaplar var. Ayrıyeten de ciddi bir sayıda benden yeni olup sistemi benden iyi anlayan bilgisayar tabanlı arkadaşlarımız da mevcut. Steem’deki Türk kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Discord Türkiye grubunda. Bu grubun açılış amacı birbirimize yardımcı olmak ve topluluğumuzu büyütmekti. Bu amacımız hala aynıdır. Bunu en iyi şekilde yapmamız için de minimum kuralların olduğu ve de birbirinden bağımsız her kitleye hitap eden bir yönetim kurmaya özen gösterdik Amaçlanan tek bir kişiye bağlı olmayan merkezsiz, yönetim değişse bile aynı ilkelerle ilerleyebilecek ve kendini sürekli geliştiren bir sistem kurmaktı. Mutlulukla söyleyebilirim ki buna her geçen gün adım adım yaklaşıyoruz.

Steem’e ilk katılındığında herkes gibi biz de Steemit’ten ne kadar fazlasını alırıza odaklandık. Zamanla da Steem’e birşeyler vermeden birşey alamayacağımızı gördük. Bence de Steem’i zaten başarılı kılacak olan bu karşılıklı fayda ilişkisi. Eğer gerçekten fayda sağlamadan bir kazanç kapısı olsaydı, Steem’in Ponzi şemalarından bir farkı olmazdı. Ama Steem yapanın, hak edenin ödüllendirilidiği bir sistem, bu yapılanma da sürekli gelişimin ve büyümenin önünü açıyor. Benim Steem ile ilgili görüşüm Steem’in aslında bir blog sitesinden çok 100 000 aktif kullanıcılı açık-kaynak bir proje olduğudur.

Steemit’in uzun öğrenim eğrisi olduğu söylendi ve güzel kazançlar realize etmek için emek harcanması gerektiğini defalarca duyduk. Hepimiz sisteme dahil olup bir an önce gelir görmek istedik. Bazılarımız emek verip yazdığı güzel yazılar ödüllendirilmeyince vazgeçti. Ben Steem ile tanıştıktan sonra 10’a yakın kendi arkadaşıma da hesap açtırttım, şu an ne yazık ki bu 10’a yakın kişiden sadece 1 tanesi nispeten aktif kullanım gerçekleştiriyor. Diğerleri soğudu, uğraşmak istemedi, zaten kendi işleriyle yoğundular vb sebeplerden dolayı aktif değil. Insanların Steem’den çabuk uzaklaşması kötü gibi gözükse de aslında değil. Çünkü bu bir yerde bu doğal seleksiyon olarak algılanabilir. Steem’de gerçekten bir şeyler yapmak için emek harcamak ve network oluşturmak şart. Hele Türk komünitesi gibi çok desteklenmeyen bir komünitedenseniz harcamanız gereken emek daha da fazla oluyor. Yine de tekrardan mutlulukla belirtmek istiyorum ki şu an bizim komünitemizdeki yeni üyeleri ilk başladığım zamandakinden çok daha fazla kalıcı görüyorum.

Biz şimdiye kadar Steem’de neler yaptık?

http://steem.rocks @emrebeyler bu projeye globalde aldığı destekler ile devam etmekte.

https://steemitr.com/ Kullanıcılarımızın kendi anadilini kullanıp steem’e giriş bariyerini azaltmak için Steemit.com’un Türkçe arayüzünü yaptık. Projeyi yeni özellikler de ekleyerek ilerletmek için uğraşıyoruz.

Komünite şahitimiz var (witness) @fakire1sadaka

https://steemit.com/tr/@monomyth/turkish-community-status-report-5 Haftalık komünite raporları yazdık
https://steemit.com/introduceyourself/@superona/intorduction-superone-lingerie-selling-lingerie-in-exchange-of-sbd-and-steem - SBD ve Steem karşılığında tekstil ürünleri satışı yapmaya gönüllü kullanıcılarımız var. Yeterli desteği bulması halinde Steem temalı ürünleri de üretmek de istiyorlar.

Ülkemize Steem’i tanıtmak için çeşitli projeler yapıyoruz - https://steemit.com/steemit/@steeminator3000/turkey-in-the-streets-a-sndbox-powered-steemit-project
Steem sayesinde hayat bulan sosyal sorumluluk projelerimiz var https://steemit.com/@ifog and https://steemit.com/tr/@tach/steemit-street-animal-project
Türkiye kömünitesi olarak Utopian’a ciddi miktarda katkıda bulunduk
Dmania’yı en aktif kullanan grup bizizdir ve yayılmasına katkı sağladık
Universitelerde öğrencilere yapmak için sunumlar hazırladık
Yeni gelen kullanıcılar için kullanım klavuzları ve rehberlerimiz hazır
Bir kısım kullanıcımız Sandbox’ın active üyelerinden
Utopian, D.live, D.tube ve daha pek çok kanalda adminlerimiz var
Türkçe içerikleri curate etmek için botlar yazdık
1000’den fazla kullanıcısı olan, organize olmamızı sağlayan aktif bir Discord kanalımız var
Discord kanalı da blockchain projeleri ve Steemit’in kendisi gibi neredeyse açık kaynak yönetiliyor. Adminler, moderatörlerin hepsi komünitenin içinden gelen ve topluluğa birşeyler katmaya çalışıp, bunu da beklentisiz yapan kişiler.
Haftalık canlı Discord toplantılarımıza başladık, ilk toplantı haftamız olan 14 Şubat’ta 65 kişi canlı yayına 2.5 saatini ayırdı (Seneye hepimizin sevgilisi olsun da 14 Şubat’ı başka bir tarihe alalım :D
En önemlisi de birlikte çalışmaktan birşeyler üretmekten keyif aldığımız arkadaşlar edindik

Daha da ilerlemek için neler yapmayı düşünüyoruz?
Türkiye Süper liginden bir takım ile iletişim halindeyiz. Hedef bu değerli futbol takımını Steemit’e taşımak. Takımımızın saygıdeğer CEO’su ile yapılan çok olumlu bir toplantı oldu ve ileriki toplantılarda Steem kullanılarak daha fazla neler yapabileceğimiz paylaşacağız. Görüştüğüm takım aynı zamanda bir semt takımı olduğu için SMT kullanımına da inanılmaz uygun. Doğru adımlar atılıp Newyork coin gibi bir semt Smt’si çıkarabiliriz. Bunu Dünya’da 3.5 milyar taraftarı olan ve futbolda başlayabilecek büyük bir projenin ilk ayağı olarak düşünebiliriz.

Canlı toplantı sonucu 2. Bir Discord kanalı açma düşüncemiz oldu. Bu kanalda en yeni katılımcıları ağırlayıp onların Steemit’e adaptasyon sürecini kısaltmayı düşünüyoruz. Öğrenim sürecini tamamlayan kullanıcıları da ana kanala alacağız.
Bizden farklı irili ufaklı Türkiye yapılanmaları var. Onlarla da sağlıklı iletişime geçip güçlerimizi ve enerjimizi birleştirmeyi umuyorum.
Oyuncular, müzisyenler, spor takımlarının onaylanma işlemini daha düzgün yapabileceğimiz ve onaylanmış hesap düğmesi sunabileceğimiz bir metod üzerinde çalışıyoruz.
Gün itibari ile Türkiye’deki hiçbir kripto para birimi borsasında Steem/TRY işlemi yapılmıyor. İlk fırsatta bunu hayata geçirmeyi umuyoruz.
Steemin ne kadar iyi bir -incentive marketing- teşvik edici pazarlama platformu olduğunu herkese göstermek istiyoruz. Kurumsal firmalar ile iletişim halindeyiz.
Şehir yapılanmaları oluşturuyoruz, yavaş yavaş şehir toplanmaları yapıp 2018 bitmeden de Steemfest Türkiye’yi gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.
Upvoteların/beğenilerin dijital imza olarak kabul edildiği, dinamik bir anayasa hazırlıyoruz.

Aşağıda da 21.02.2018 Tarihli dinamik anayasamızın ilk kısmını bulabilirsiniz.

** BU YAZIYA VERİLEN HER OY DİJİTAL IMZA YERİNE GEÇER, YANİ ANAYASAYI KABUL ETTİĞİNİZİ VE ELİNİZDEN GELDİĞİNCE KURALLARA UYACAĞINIZIN BİR SÖZÜDÜR.

TR komünite üyeleri oy gücün hiç bir zaman kötüye kullanmayacaktır.
TR komünite üyeleri Steem Power’ını 2018’in ilk yarısına kadar düşürmeyecektir. (2018 Haziran’ına kadar )
TR komünite üyeleri fırsat buldukça SBD’leri ile Steem Powerlarını arttıracaktır.
TR komünite üyeleri birbirine saygı çerçevesinde davranıp, arkadaşlıklarını güçlendirererek Steem projelerinde görev alacaktır
TR komünite üyeleri Satoshi Nakamoto’nun prensipleri dahilinde hareket edip, Steem başta olmak üzere geleceğimizin en önemli teknolojisi olan Blockchain’i büyütmeye ve ekosisteme değer katmaya özen gösterecek.

Eleştirilerinizi ve görüşlerinizi bütün içtenliğinizle paylaşabilirsiniz. Her eleştiri gelişmek için bir fırsattır.

Bu yazıdan elde edilen bütün SBD geliri Türkiye Komünite Botlarına bağışlanacaktır.
Saygılarımla,

The Turkish Community

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.08
JST 0.044
BTC 30366.44
ETH 2064.99
USDT 1.00
SBD 2.86