Will Steemit Succeed? (English/Turkish)

in #steemit4 years ago (edited)

adventure-1807524_1920 (1).jpg

I'm having a hard time explaining my relatives how Steemit works. They can't understand Steemit's business model. People question me so much about whether Steemit is sustainable that sometimes I doubt myself.

Steemit's business model is in a way very simple: The content is produced and money is earned in return.

Steemit's business model is somewhat difficult to understand: It's financial system is very complex.

In this article, I would like to explain how Steemit can pay to content creators. Although I have done a lot of research on this subject, I can not claim to be the expert of the subject, but I think I understand the system to a large extent.

Steem is a money with inflation, unlike other crypto currencies. There's about 9% annual inflation. This inflation rate will drop gradually over time to 0.95% after 20 years.

Because of inflation, Steem is created in every new block on the Steemit blockchain. (About 1,66 Steems is created every 3 seconds) 75% of these Steems are transferred to the reward pool, 10% to witnesses operating the Steemit system, and 15% to Steem power owners.

75% of the money generated in the reward pool is distributed as author reward to content producers and 25% as a curation reward to Steem power owners.

You may not be satisfied with the answer that Steem is a crypto currency with inflation. Because this argument does not explain where and for what reason the money enters the system.

Money enters the system through exchanges by people buying Steem or SBP. The money get out from the system again through the sales of Steem or SBD through the exchanges. The price of Steemit currencies rises when the money entering is higher than the money exiting.

So why are people buying Steem? Is the system a Ponzi scheme? Steemit is not a Ponzi scheme because it creates a tangible value. We can understand this by comparing Steemit with Facebook.

Facebook makes money from ads on it's site or application. Payments for these ads are made on Facebook in the currency of the country. Steemit also makes money from promotion. Those who want to promote themselves or their product at Steemit invest in Steem and turn it into Steem power and get the opportunity to stand out on the system. Steem owners can promote themselves and their content through upvote bots or by using the "promote" feature.

It's like placing ads on Facebook or Google on a platform that has more than 1 million members, and the difference is that one payment is made with traditional money, and the other with crypto currency.

The more the Steemit platform and Steem currency is used, the more community members benefit from it. The higher the number of users, the more attractive the Steemit is.

Considering that the number of users of the platform increased by 80,000 per month, we can say that Steemit does not have a problem of failure.

Success is of course a relative concept. We have seen that the Steem price has declined in recent months.

The change in the price of Steem serves as a balancing mechanism for the system. When enough money does not enter from outside, the price of Steem drops and this situation the creates an opportunity to benefit from the promotion potantial in a cheaper way.

As a result, we can say that Steemit will surely succeed. Steemit Inc and the community members will determine how bright the success will be.

Thanks for reading.

Image Sources: https://pixabay.com/ and https://giphy.com

page break.PNG

Yakınlarıma Steemit'in işleyişini anlatmakta zorlanıyorum. Steemit'in iş modelini anlayamıyorlar. İnsanlar Steemit'in sürdürülebilir olup olmadığı o kadar çok sorguluyor ki bazen kendimden şüphe etmeye başlıyorum.

Steemit'in iş modeli bir bakıma çok basit: Burada içerik üretiliyor ve karşılığında para kazanılıyor.

Steemit'in iş modeli bir bakıma zor: Çok karmaşık bir finansal sistemi var.

Bu yazıda Steemit'in içerik üretenlere nasıl ödeme yapabildiğini açıklamak istiyorum. Bu konuda epeyce araştırma yapmış rağmen konuya bütünüyle hakim olabildiğimi iddia edemem ama sistemi büyük ölçüde anladığımı düşünüyorum.

Steem diğer kripto paralardan farklı olarak enflasyonu olan bir para. Yıllık %9 dolayında bir enflasyonu var. Bu enflasyon oranı zaman içinde istrikrarlı bir biçimde azalarak 20 yıl sonra %0,95'e düşecek.

Enflasyon nedeniyle blok zinciri üzerinde her yeni blokta Steem yaratılıyor. (3 saniyede bir yaklaşık 1,66 steem) Yaratılan bu Steem'lerin %75'i ödül havuzuna, %10'u steem sistemini işleten witness'lara ve %15'i Steem gücü sahiplerine aktarılıyor.

Ödül havuzunda oluşan paranın %75'i içerik üretenlere yazarlık ödülü olarak, %25'i ise Steem gücü sahiplerine kürasyon ödülü olarak dağıtılıyor.

Steem'in enflasyonu olan bir kripto para birimi olduğuna dair yanıt sizi tatmin etmemiş olabilir. Çünkü bu argüman sisteme paranın nereden ve hangi nedenle girdiğini açıklamıyor.

Sisteme para exchangeler üzerinde steem ya da SBD satın alanlar tarafından sokulmuş oluyor. Sistemden para çıkışı ise yine exchangeler üzerinden Steem ya da SBD satışı ile oluyor. Giren para çıkan paradan yüksek olduğunda Steem para birimlerinin fiyatı yükseliyor.

Peki insanlar neden Steem alıyorlar? Bu bir saadet zinciri mi? Steemit somut bir değer yarattığı için herhangi bir saadet zincirine benzemiyor. Bu durumu Steemit'i Facebook ile karşılaştırarak anlayabiliriz.

Facebook site ya da uygulamasında yer alan reklamlardan para kazanıyor. Bu reklamlara ilişkin ödemeler Facebook'a ilgili ülkenin para birimi üzerinden yapılıyor. Steemit de bir anlamda reklamlardan para kazanıyor. Steemit'te kendisini veya ürününü öne çıkarmak isteyenler yatırım yaparak Steem satın alıyor ve bunu Steem gücüne dönüştürerek sistem üzerinde öne çıkma fırsatı elde ediyor. Steem sahipleri teklif botları aracılığıyla ya da "promote" özelliğini kullanarak kendilerini ve içeriklerini öne çıkarabiliyorlar.

1 milyonu aşkın üyesi olan bir platformda öne çıkmak Facebook ya da Google'a reklam vermeye benziyor, aradaki fark birinde ödemenin geleneksel parayla, diğerinde kripto parayla yapılması.

Steemit platformu ve Steem para birimi ne kadar çok kullanılırsa topluluk üyeleri bundan o kadar fazla yararlanıyor. Kullanıcı sayısı arttıkça Steemit'te öne çıkmanın cazibesi o kadar artmış oluyor.

Platformun kullanıcı sayısının ayda 80 bin kişi arttığını dikkate aldığımızda Steemit'in başarısız olmasını gerektiren bir durum olmadığını söyleyebiliriz.

Başarı elbette göreceli bir kavram. Steem fiyatının son dönemde gerilemiş olmasını bir problem olarak görebiliriz.

Steem fiyatının değişken olması sistem açısından bir denge mekanizması görevi görüyor. Dışarıdan sisteme yeterince para girmediği zaman Steem fiyatı düşüyor ve bu durum platformun promosyon imkanlarından daha ucuz bir biçimde yararlanma olanağı doğuruyor.

Sonuç olarak Steemit'in elbette başarılı olacağını söyleyebiliriz. Elde edilecek başarının ne kadar parlak olacağını ise topluluk üyeleri belirleyecek.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sort:  
Loading...

Steemit Will Succeed!

Türkçe yaZmayı bırakmadığın için teşekkür ederim.

Platform ile ilgili sorulan sorular şurada tıkanıyor; her üretilen içerik ödüllendirecek diye bir vaad yok. Her içerik ödüllendirebilir tarzında bir vaad var. Örneğin benim çağırdığım arkadaşım arkadaşım kahve içerken resim paylaşsa ve aynı esnada sizin çağırdığınız arkadaş resim paylaşsa. Benim arkadaşım 1 cent sizin arkadaşınız 1 dolar kazanır. Olaya buradan bakıldığında kafalar biraz saadet zincirini arıyor. Fakat olay aslında şu, burada ödüle değer bir içerik üretebilenler kazançlı olabilir. biz buraya ihtiyaç duymada arkadaşlarımıza birşeyler verebiliriz. Dolayısıyla konu bu değil. Ödüle değer kısmı içinse örneğin şöyle düşünelim. Restorant tanıtımı için bir proje var oradan elle tutulur içerikler x miktar. Pc programlama projesi y miktar kazandıraniliyor. Fiyat dalgalanmalarına ise aynen bahsettiğiniz gibi kullanıcı tepkileri karar veriyor.

Yarın buradan bir proje yürütmek isterseniz steeme ihtiyacınız olacak ve yatırım yapacaksınız. Gibi düşünebiliriz. Veya proje değilde bireysel düşünürsek, daha fazla dikkat çekmek için-etkilşim için yatırım yapacaksınız vb.

Çok geniş bir yelpazeyi hedef aldığı için başarılı olacaktır düşüncesindeyim.

Steemit değil ama steemit üzerinden arkadaşçılık oynayanlar başarısız olacaklardır. Çünkü steemit eskiye nazaran çok daha tecrübeli. Projelerden tutun kullanıcılara kadar bu tecrübe yansıyor. Örneğin arkadaşınıza sürekli ödüllendirme sistemi hayal ettiğinizde, aslında bunu platformdan yapabiliyorsunuz fakat çok karlı olmuyorsunuz. Her geçen gün bu konuda iyileştirmeler devam ediyor. Steemit temasına göre rast gele içerikler değil amacı olan içeriklerin ödüllendirilmesi daha uygun ve işlevsel görünüyor.

I believe we will make it success

Steemit is best platformv.... Steem will rise soon

i m ready too!

No. It is rising now..

but it's UI is little bit harder for new people or you can say less user friendly. what do you thing?

Definitely less user friendly. It's also infuriating how it places money over quality of content.

best post today on steemit.

Steemit is basically the only cryptocurrency with a functioning product, which means that it should be valued at higher than it currently is right now. Does it have it's problems? Sure. They seem to all be centered around bots. If the site could get rid of the paid bots, it would be 50 times better immediately.

I agree. The bots are like viruses in this platform.

Güzel paylaşımlar için teşekkürler ederim

So why are people buying Steem? Is the system a Ponzi scheme? Steemit is not a Ponzi scheme because it creates a tangible value.'

Tangible value as in the posts? Anyone can read the posts for free. The rewards come from the speculators' pockets. Anyone who buys STEEM or SBD or does not sell all liquid rewards and power down and liquidate all SP rewards at once believes there will be another speculator in the future who will buy STEEM and SBD at a price at least as high as what they were worth when they were gained. If the above were the whole picture, your relatives would be exactly right: Steem would be nothing but an elaborate investment bubble.

But you should note that Steemit is but one interface to Steem the blockchain. Steem is already used by dozens of applications other than Steemit. Once the number of users of apps using Steem grows large enough, that crowd will begin to interest commercial actors, motivating them to buy Steem Power to gain the attention of that crowd. The attention of large numbers of people is what motivates advertisers to buy ad space from Facebook. Facebook's market cap is a thousand times larger than Steem's . Facebook has two billion users. Steem has a million accounts. Steem has potential to be much more than a platform for content creators. It also has a money transfer system that is highly efficient. And with the Smart Media Token protocol, anyone can create a token, which an be traded against STEEM on the internal market. STEEM is needed for bandwidth for performing network transactions.

So, once the user base is large enough buying pressure on STEEM can be generated by:

A) Commercial actors for buying Steem Power to attract attention

B) The use of STEEM and SBD or any Smart Media Tokens as fast, efficient, secure, and cheap international payment system.

Thanks for underlining the difference between Steem and Steemit!

I disagree here:

The rewards come from the speculators' pockets.

The daily rewards pool is generated by the Steem blockchain. The Steem price is what speculators and investors have an influence on. Yet, the price of Steem doesn't have any influence on the amount of Steem tokens created and distributed in the network of Steem.

Anyone who buys STEEM or SBD or does not sell all liquid rewards and power down and liquidate all SP rewards at once believes there will be another speculator in the future who will buy STEEM and SBD at a price at least as high as what they were worth when they were gained.

I guess what you want to say is that: people try to buy low and sell high? Well that only applies to those who speculate on Steem. There's a huge amount of people who hold Steem as a long term investment, and like that profit from their raising SP and influence in the network.

What most people forget is that if the Steem price is low and that little number at the end of your post looks a bit small, then this has absolutely no influence on the amount of Steem (better: vests) earned. There's been a lot of people proposing to display the vests that are effectively earned with a post instead or in addition to STU. It would help people to appreciate more the value of the Steem token independently from it's value at exchanges.

Sorry for the long comment, I was just in the flow :-))

Happy weekend & Steem on!

Loading...

@muratkbesiroglu is it a good way to explain to someone that you get steem token for your content and steem tokens are shares of steem just like you buy shares of companies in stock exchange. it should be sustainable in the long term but 2 factors will be the key

  1. Crypto market as a whole remains strong. so far we have seen that when market goes down everything follows n vice versa.
  2. Steem keeps growing as a platform. we saw that steem reached 1 mil users recently it will be important to keep an eye on the progress as it will be the key factor affecting steem prices.
    rest you got covered nicely.

Please let me correct you here:

we saw that steem reached 1 mil users recently

Steem reached 1 million accounts recently, which is not equal to 1 million users since 1 user may own multipe accounts. We currently have ~60,000 active users per day which may be a better number to play with when talking about Steem users.

that looks concerning as per those numbers it looks each active user has 16 accounts on average. are you sure that is correct number ? i agree that active users will be less than total accounts but its way too much for me. i would also like to keep an eye on this number regularly it is one of the integral part that shows growth.

Yeah I know it doesn't look the way you exptected it to be :-)

Please notice that these ~60,000 active users don't necessarily need to be the very same each day. So the total of (different) active users per month is higher as you can see here.
activemonth.png
The activity is decreasing since March which usually happens when the Steem price drops.

These one here for instance are very helpful in that context - notice the gap between the red and the green line (that's the missing retention), but: we have more than 400,000 active users in total with is ~40% of the total number of created accounts:
activeusers1.png
activeusers.png
Source of the above included charts

I recommend you to follow these accounts that provide high professional statistics: @arcange, @penguinpablo, @paulag.

Knowledge = power :-))

Steem on!


Congrats, you made the #steemitminute for today!
Click the Image Below to see the Video!

Steemit'in sistemi oldukça basit ve mantıklı, tek problem insanların para kazanma hırsı uğruna sistemi bozmalarına engel olunamaması... Yani insanlar gerçekten beğendikleri içeriklere oy vermek yerine oylarını satılığa çıkarmaları durumunda daha fazla kazanabilirler.

Ya da sadece kendi arkadaş çevrelerinden kurulu kapalı oylama çevrimleri oluşturabilirler.

Steemit güzel ama çevresi kötü, özetle bilemiyorum altan...

Artık bu sistemler kendi düzenleriyle köreliyor. Örneğin oy satıp elde edeceğiniz gelirden tutun delegaayon ile elde edeceğiniz gelire kadar her alanda daralmalar var, güncel tablolar gayet olumlu. Küçük guruplaşmalar günü kurtarıyormuş gibi görünseler dahi aslında bu enerjilerini buradan değil reel hayattan yapsalar daha karlı olurlar. Yaptıkları şey altın gününden farksız bir hal almaya başladı diyebilirim.

@muratkbesiroglu i think steemit is growing gradually day by day and building their audience now as you mentioned about facebook ,they are generating revenue in many ways from ads affiliate marketing ,product sponsor and many other ways . I think that steemit will too try it in upcoming years . Whats your point of view ?
Thank you

I agree with you

It's great to read your post, I read all your posts, much to learn from your post, much to know, I hope you are looking forward to such a beautiful post from you, you go forward, we are always with you, steemit A big flat platform! All our favorite sites, we all are here to build careers, since I am new here, so I want to help you with all of your help! Your! Hope you can get all the help you need on steemit, if you like, if you like, you can also improve yourself steemit! Thank you for posting a good post.

@muratkbesiroglu most of the steem users have the same question that how long will Steemit will be able to sustain. Since the overall concept looks promising and they also make money when people promote their posts by buying steem dollars or more power. Best part about it is that its connect to blockchain and cypto world and if in future value of cypto increases which is predicted also, then it will have a great audience across the world.
@banjo
@cleverbot

Well I was about to say that, but not in that way.

Do you wanna now where I come from?

We all share in the same hopeful vision of working towards our mutual success of Steemit.

Thank you so much @muratkbesiroglu :-)

Lovely weekend! :-)

Steem'in kriptopara piyasasının gelecekte kalıcı olacak ve çok daha iyi yerlere gelecek projelerinden biri olacağına inancım tamdır. Çünkü gerçekten 1. Milyonu aşkın büyük bir topluluk değer katmak için emek sarfediyor. Dolayısı ile sadece bir yatırım aracı olarak düşünmek yanlış olur. Piyasa uzun süredir ayı trendinde gittiği halde bile steem'den para kazanmak mümkün. Piyasa boğaya geçtiğinde zaten en çok kazandıran kripto yatırım aracı olacaktır.

Btc and other miming facilities get paid. Because they maintain the network secure. No question on that. For those systems lot of electricity is used to decide who get the chance to process the transaction. In here that deciding is done according to people voting so we get paid for keeping the network secure and because of that, coin has a value. For human labour. From where does money come from to btc, even though each block produce 25 btc out of thin air, its buying and selling power.

You dont have to understand how the platform works to have a good experience using it. I wouldn't waste time explaining the inner details unless I knew someone was REALLY interested. That said I think you did a fine job explaining steemit thank you.😎

I also think that Steem really has a good future.
Social media is very important in this day and age Steem is still a small community.
The time of the Blockchain is in the starting phase and Steem will benefit If other projects such as Bitcoin Ethereum really shape the society.
When that happens, Steem will take a big place. Because they solve a problem that does not solve Facebook and Co. well

[email protected] & cryptos are the future of world economy system.

Great post .. good
The important thing is that one does not stop learning from any source
Thanks for sharing this with us‏..

Thanks for this wonderful post. I loved it. We are all here to make steem a success.

I also think steemit will succeed. But still long way to go. You have only discussed about money but there are many things related to it. I think the platform need to develop more and user friendly and simple. So that more user can interact with it. Also registration process is little bit lengthy. It should be short and flexible.
Thanks for your informative post.
Asad

great article. share a lot of the same opinions.

excellent publication ! I am interested in being informed of everything that involves steemit, I am new to this community and ready to learn more every day!

i am votes and follow ,so plz votes my post proof

20180707_013855_rmscr.jpg

@khrispy
whats the basic reason behind loving it?

http://swee.ps/GFOZMalrb KISA SÜREDE İLERİ DERECEDE İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İSTEYEN HERKES DAVETLİDİR ??!?!?!??!?!!?

steemit is great platform to earn money and have very less restrictions to do work

@muratkbesiroglu, I gave you an upvote on your post! Please give me a follow and I will give you a follow in return and possible future votes and comment!

Thank you in advance!

photo_2018-07-06_10-17-25.jpg

@muratkbesiroglu Dude you just have a hard time explaining how it works.... But in India and many other parts of the World, the whole problem is of another level because here the people don't even know that a thing like steemit even exists and to explain them about steemit you'll first have to tell them about crypto-currencies and for that you'll have to tell them about blockchain and so on and so forth...And after listening to all that they'll tell me to pay attention on my studies and stop wasting my time.. So I consider you Lucky...

yes i agreed Steemit Rocks.............

steemit is such a nice platform for its user. i like steemit

I am new in this platform and I hope that steemit platform become very successful in future and I say thanks for sharing this amazing information and I also request u please upvotes me and give your support.

love you article thanks for clearing my doubts

@muratkbesiroglu very nice post . I am new in steemit can you please give me some ideas how can i grow myself in steemit. Thanks in advance

It is impossible to understand Steem, it is up to a modern task that works on the people so that people who do the work, give them information and send it forward and send it to anyone who sees or read it later. The more traffic comes to the website, the steam is emitted, but this website gives 1 good part time, which earns plenty of earnings and And it teaches us that you sit at home and know the things of the world and can understand and explain to others that steem is a very good project.

Thanks for your great post i never understand steemit before now you helped me to, my dear i f you have a time please write about how to grow on steemit, thanks and have a nice day

i know your feeling when you take this picture this came after hard work keep its bro

@muratkbesiroglu steemit is the best platform for earning. it will defiantly be succeed.

Steemite yeni başlayan biri olarak çok bilgilendirici oldu. Teşekkürler @muratkbesiroglu...

@muratkbesiroglu friend excellent post, I hope that steemit continue perpetuating in time, is an alternative and economic solution so to speak in inflationary countries like mine, that a small portion of profit makes a difference in the internal finances of each user, as is , My case; Although I want a good reputation for it, I'm going to be able to get it, it's what I want and my horizon in this community that has adopted me and, well, they pay you to do what you like, it's my humble opinion

@muratkbesiroglu on this note I want to say that Steemit is a great platform to interact with amazing posts and get daily new updates. So it will be definitely success

@muratkbesiroglu hope it will rise and benefit the good content creators like you and me also 😜.

Steemit will definitely succeed

Yes.

Steemit WILL succeed

I believe in Steemit....It's doing great and have bright future

Bu yazıda Steemit'in içerik üretenlere nasıl ödeme yapabildiğini açıklamak istiyorum. Bu konuda epeyce araştırma yapmış rağmen konuya bütünüyle hakim olabildiğimi iddia edemem ama sistemi büyük ölçüde anladığımı düşünüyorum.

I gave you a upvote on your post.please give me a follow back and give me upvote in my post and possibly future vote

Seeing this post really gives some confidence on the feasibility and longetivity of the steem platform. Thank's for sharing!

I gave you an upvote on your post! Please give me a follow and I will give you a follow in return and possible future votes!

Excellent explanation Thank you

Интересная статья!

@muratkbesiroglu Interesting read! finally a logical explanation how money comes in steemit. Still if money earned through posts is more than those entering into system would't it lead to diminish in value or purchasing power ?

Yes it would. We are experiencing it right now.

Thank you... :)

Hi @muratkbesiroglu
i think every body can succed in here (steemit) if every one help each other.
regards @Rye

@muratkbesiroglu thank you for teaching this and letting us know how exactly steemit works.

Definetly a solid platform and is very easy to use.

Undoubtedly steemit is excellent plateform to make money, very well explained and wonderfully written up....

I hope Steemit succeeds. I just started it, and I hope to get the benefit from it ..
Thank you for clarifying the mechanism of work for this system
Good Luck

Thank you for this article. You answered some questions I had myself. Yeah it's hard to convince people but those I convince are blown away at the results. It's like any platform I'd you want to see results then you need to be consistent in posting and commenting. Work hard to build that community

Everything that is created have a probability of failure but optimistic people will consider only its bright side so stay positive and faith in this platform.

muratkbesiroglu

yes steemit power and massage we all are help each other

You got a 12.42% upvote from @postpromoter courtesy of @muratkbesiroglu!

Want to promote your posts too? Check out the Steem Bot Tracker website for more info. If you would like to support the development of @postpromoter and the bot tracker please vote for @yabapmatt for witness!

Sir, all your posts are good, I like it very much

Sir, I would really appreciate if you can support people like us. Your little help will help us grow too. Looking forward to hearing soon from you. Thank you.

Nice post mn...
Please help and support
I am new joined this platform please guide and follow..

Bu arada dünkü yazınızın altına yorum bırakmıştım, bilmiyorum gördünüz mü.

@alies2 hesabı da size mi at, birebir aynı yazı paylaşılmış çünkü.

https://steemit.com/analysis/@alies2/uzun-vadeli-bir-perspektifle-bitcoin-fiyat-analizi-578466746261

Bana ait değil, uyardım kendisini, teşekkürler

Great text. For me as for the beginner on steemit it was light and really useful. Thank u. Now I understand much more!

@muratkbesiroglu Once different clients could participate on mining, the designer was gone up against with another issue.

Medium-term, a mistake on the engineer's end brought about the entirety of his diggers slamming (for the second time). Different clients kept mining STEEM amid this time.

as all we know the future of crypto that it will increase which can give profit to us to everyone so why not it run? This is the thing what the world need for.

Defenitely steemit will rock Good i pray for you, to go on great heights you always come with unique informatiin and ideas Friend you wrote a good blog ,,i appreciate nice information ,where you get this different kind of ideas ,i am a big fan of you ,i want to become like you how much time you spent for writing a such good article ,its a really nice ..what i have to done ,to prepare article and photos like your,s ,guide me please you are a nice person with daahing personality
Can you help me ,to become like you please guide me and support me please i am a big fan of you and yours blogs again please guide me and support me. Thanx
https://steemit.com/mgsc/@pawanain/supreme-court-of-india-denies-the-stay-rbi-s-virtual-currencies-circular
Please write me how much time you spend for preparing a blog ,
Its motivate me ,and help me to become like you

I spend 4-5 hours for a post to ensure than it is comprehensive

Hey dude, you wrote a great blog

Başarılı olacak mı? Olur sanırım ama grafiklere bakarsanız durum o kadar iyi değil https://steemit.com/steem/@vaporcu/latest-news-about-steem-en-tr

O kanaldan elbet bir gün çıkar☺

这是一个很深奥 的问题!还是让时间为我们找到答案吧!

Buena tu explicación. En mi país una buena alternativa para ayudarnos ante la situación económica. Seguimos aprendiendo. Gracias por la información. Saludos desde Venezuela

Good your explanation. In my country a good alternative to help us in the face of the economic situation. We continue learning. Thanks for the info. Greetings from Venezuela

Thx for this blog
I see the steem will success and the price of steem will increase.. because the project Depend on people interaction and blogs

Steemit is very good platform and very good article above thanks for sharing. I believe is better then Facebook anyway!

Steem is very good coin and it's community is also awesome.

I think Steem is the best platform in the future because it's so wonderful

This is an awesome post.Thanks for sharing important knowledge about steem blockchain monetary system.This platform is the proof that 'STEEM' is a real revolutionary unique blockchain based social media crypto currency.According to me Steemit will become top ranked and well-known social platform.

Funny video, child runs the computer

Steemit is new and puts a lot of power back into the hands of the actual users, both content creators and content consumers. This is why blockchain technology has huge potential to disrupt the established internet. I, for one, am looking forward to that!

For sure steemit will definitely be a success. the problem with the platform we are highly affected with the change in prices in the crypto world mainly because most coins are tied to btc. i dont know if this can be solved. my hope is that the market will mature and all the coins will be valued basing on it offers. this will be way better.

Excellent post Congratulations u just received a upvote and a resteem from @steemwhalepower please upvote this comment to help everyone who uses this service if you want me to remove this comment reply remove
Follow me for more random resteems

a very useful information, to convince myself that this project worth´s, I´m a english-spanish writer, if you want to I can transcribe your info to spanish to reach more users. I know you could use google traductor for that, but it has fails sometimes in the redaction haha
pd: I exchange upvotes x upvotes comments x comments. You help me and I help you...

Una información muy útil para convencerme de que este proyecto vale la pena, soy un escritor inglés-español, si quieres puedo transcribir tu información a español para alcanzar más usuarios. Sé que puedes usar el traductor de google para eso, pero este tiene fallas en la redacción a veces jaja
PD: Cambio votos x votos comentarios x comentarios tú me ayudas y yo te ayudo

You can translate it to Spanish and publish from your account mentioning my account as the original auther☺

It is succeeding. The illustration at the top of this blog post is good!
它正在成功。本博文顶部的插图不错!👍

I do believe Steemit is one of the best ways a crypto can be produced and used. It has it's failures, but it can be improved for sure. It's a matter of time before Steemit has it's momentum.

Its really a good article.. Have learnt so many things :) resteeming it...

Thanks for posting. I think the steem community in general has to come to terms with the confusing and convoluted nature of the platform as seen by any new user.

Nice write up, now I understand steemit platform more

i believe that within a short time steemit will come back with its In normal form. steemit is a great platform in this social world

It will definitely but we all have to unite together

I think Steemit represents a revolution in social media and that's why it will succeed

My only thing against Steemit , so far, is the lack of social interaction. What do I need to do here? Do I need to like, comment on people's posts in a negative way as to stimulate a reaction? I don't really want to do that but............ nice article, friend. :)

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.07
JST 0.041
BTC 29663.84
ETH 2013.24
USDT 1.00
SBD 2.56