[PL] Najczęściej zadawane pytania o STEEMIT

in steemit •  3 years ago  (edited)

Witam Was. Postanowiłem zebrać kilka podstawowych pytań, wraz z odpowiedziami, dla nowicjuszy #steemit. Mam nadzieję że komuś się To przyda. Jeżeli znajdziecie jakieś błędy lub nieścisłości to proszę o zwrócenie uwagi w komentarzach.

1. Na czym polega idea steemit?

Steemit to portal społecznościowy a'la wykop w którym użytkownicy są nagradzani są prawdziwymi pieniędzmi za dodawanie treści i komentarzy. W normalnym serwisie wszelkie profity za treści np. w postaci reklam otrzymują administratorzy serwisu. W steemit jest całkiem inaczej, ponieważ tutaj to użytkownicy dostają zapłatę za treści i poświęcony czas.


2. Czy oceniając czyiś artykuł lub komentarz pobierane są moje środki steemit?

Nie. Ocenianie artykułów, czy komentarzy nie pobiera Ci żadnych środków z portfela. Natomiast twój głos sprawia że autor artykułu, czy komentarza dostaje środki, ale są one przydzielane automatycznie od steemit.


3. Dlaczego czasem za 1 głos dostaję kilka centów, a innym razem nic?

Jest to spowodowane Tym iż głos każdego użytkownika jest różnie wyceniany przez system. Głównym czynnikiem wpływającym na cenę głosu jest ilość posiadanych "STEEM Power", które można nazwać reputacją. Im wyższy STEEM Power tym wyżej wyceniany jest nasz głos. Np. 1 Głos osoby ze STEEM Power 1000 jest wart 0.04$, natomiast z STEEM Power 10 nie jest wart nawet 1 centa.


4. Jak zdobyć reputację STEEM Power?

Zdobywamy ją zarabiając na wpisach i komentarzach. Możemy również ją kupić bezpośrednio w serwisie za BTC. Warto również dodać że STEEM Power cały czas regularnie rośnie z biegiem czasu, czyli im więcej go mamy tym więcej go zyskujemy w czasie.


5. Ile kosztuje STEEM Power?

STEEM Power kosztuje tyle samo co token STEEM na giełdach, ale STEEM Power nie można handlować na giełdach.


6. Czy można wypłacić i spieniężyć STEEM Power?

Tak, można, ale nie od razu. Można zlecić wypłatę i wtedy przez 2 lata będziesz stopniowo (w ratach) dostawać co tydzień część środków w formie tokenu STEEM, który można sprzedawać na giełdach.


7. STEEM Power, STEEM, STEEM Dollars, o co w tym chodzi z tymi tokenami?

W portfelu steemit mamy dostępne 3 rodzaje walut/tokenów: 

a) STEEM Power - jest to inaczej reputacja w systemie steemit, którą otrzymujemy za wartościowe treści i komentarze. Rośnie nam ona w czasie. Nie da się jej sprzedać bezpośrednio na giełdzie, a jedynie stopniowo wymieniać na token STEEM w przeliczniku 1:1.

b) STEEM - Jest to podstawowa jednostka w steemit na którą wymieniane jest STEEM Power (nie odwrotnie). Nie warto jej trzymać, ponieważ posiada inflację 100% rocznie. Zalecana jest jej sprzedaż od razu po otrzymaniu.

c) STEEM Dollars - Jest to token powiązany wartością z dolarem amerykańskim używany do przechowywania środków. To właśnie STEEM Dollars dostajemy za wpisy i komentarze. Token ten można bezpośrednio wymieniać na giełdach za BTC.

8. Jak wypłacić STEEM Dollars?

Należy przelać STEEM Dollars na giełdę kryptowalut obsługującą STEEMIT Dollars (polecam poloniex.com), następnie przewalutować wszystko na Bitcoin. Później bitcoiny przelewamy na jedną z Polskich giełd bitcoin np. bitcurex.com i po przewalutowaniu na złotówki, wypłacamy nasze środki w formie przelewu lub wypłaty w bankomacie.


9. Skąd biorą się te wszystkie pieniądze w Steemit?

Obecnie steemit finansują inwestorzy i spekulanci inwestujący w STEEM, które rośnie w siłę wraz z rosnącą popularnością tej platformy. W przyszłości najprawdopodobniej będzie ona finansowana głównie z reklam. Domyślam się że reklamodawcy będą skupować STEEM w zamiast za kampanie reklamowe.
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

W przyszłości najprawdopodobniej będzie ona finansowana głównie z reklam.

Czy to będą reklamy, szczerze wątpię, natomiast faktem jest to, że znalezienie modelu biznesowego mając tak dużą liczbę użytkowników, nie powinno być wielkim problemem.

·

Jak nie reklamy to co?

·
·

Przykładowo:

  • płatne promowanie artykułów
  • możliwość wgrywania dodatkowych skórek na swojego bloga
  • jeżeli reklamy, to być może np. w formie takie jak ma stackoverflow - dla bardziej doświadczonych użytkowników reklamy nie wyświetlają się
  • gigantyczna giełda sprzedająca wszystko bezpośrednio za STEEM Dollary - wtedy sam STEEM może nie zarabiać, ale serwisy partnerskie mogą go utrzymywać
  • dodatkowe płatne funkcje dla użytkowników

Możliwości będzie na pewno sporo...

·
·
·
  ·  3 years ago (edited)

Ciekawie prawisz, ma to sens, tylko na pewno nie będzie to łatwe do wprowadzenia. Myślę że spore wyzwanie czeka twórców steemit, bo to jest najważniejszy aspekt jak chodzi o przyszłość tego serwisu. Beż dobrej wizji spieniężenia tego potencjału ten serwis będzie czekać upadek.

·
·
·
·

Jeżeli administratorzy nie wytworzą odpowiedniego modelu biznesowego który utrzyma wartośćkryptowaluty w czasie to niestety istnieje takie niebezpieczeństwo.

·
·
·
·

@adrix spoko, że sam sobie odpisujesz z drugiego konta i zapomniales sie przelogować

·
·
·
·

Nie rozumiem, dlaczego część osób pisze że ten serwis czeka upadek. Moim zdaniem nie ma powodów do upadku.

·
·
·
·
  ·  3 years ago (edited)

@ghanto, że co? To była odpowiedź do @bitmaniak, bo maksymalne zagnieżdżenie komentarzy ma chyba limit 5.

Dzięki za objaśnienie kilku kwestii, przydadzą mi się te informacje, gdyż dopiero co założyłem tu konto :)

·

Postarałem się zawrzeć tu podstawowe kwestie nurtujące nowego użytkownika. Jeżeli macie więcej pytań to piszcie.

Jestem tu nowa i chętnie przeczytałam, dzięki :)

Co do punktu 8. Można przesłać naszą walutę na giełdę bitbay czy koniecznie musi być tak jak napisałeś?

Bardzo przydatne, dzięki !

Dzięki za przydatne informacje !!

Dzięki za cenny tekst!

Bardzo przydatny artykuł dla mnie, dalem upvote pozdrawiam