Překlad Steem whitepaper do češtiny 18. (Czech translation of the Steem Whitepaper)

in #steem7 years ago

Poplatky jsou bariéry vstupu

Jakékoliv poplatky tvoří zábranu vstupu novým uživatelům. Než někdo může experimentovat s  Ethereum, tak si musí pořídit nějaké tokeny ETH. Kdokoliv, kdo si přeje postavit decentralizovanou aplikaci na Ethereum, tak musí přenést tyto náklady na zákazníky. Nákup kryptoměny není jednoduchý úkol a málokdy má smysl pro sumu menší než 10 USD. To znamená, že nový uživatel, který si přeje vyzkoušet novou decentralizovanou aplikaci musí být nejdříve přesvědčen k tomu, aby vydal 10 USD.

Změna poplatků

Časem musí síť upravit poplatky. Může to být kvůli růstu ceny tokenu nebo prudkému nárůstu objemu. Uživatelé mají rádi předvídatelné poplatky a garantované služby. Protože není možné dynamicky upravovat poplatky během období vysokého provozu, výsledkem je špatná uživatelská zkušenost.

Spam útoky

Centralizovaná webová stránka se brání spamu omezením rychlosti a nějakou formou identifikace. Dokonce i něco tak jednoduchého jako reCAPTCHA je dostatečné pro omezení tvorby falešných účtů. Pokud někdo svůj účet zneužívá, tak centralizované webové stránky mohou blokovat tento účet.

V decentralizovaném systému není přímá cesta, jak zakázat uživatele, ani centralizovaný poskytovatel schopný použít reCAPTCHA a vynutit omezení přístupu jednotlivých účtů.
Ve skutečnosti neschopnost cenzury uživatelů je hlavní prodejní argument blockchainové technologie.

Plná rezerva VS částečná rezerva.

Podívejme se na blockchain jako na poskytovatele internetu, který vlastní všechny kabely ve městě a má určité maximální množství šířky pásma, které může poskytnou v jakémkoliv okamžiku. Lidé žijící v městě si mohou koupit akcie této firmy a na oplátku mohou užívat část dostupné šířky pásma.

Poskytovatel má dvě možnosti. Provozovat  systém plné rezervy nebo systém částečné rezervy. Podle systému plné rezervy každý uživatel může používat pouze to část maximální šířky pásma, které odpovídá jeho akciovému podílu.  Protože ne každý užívá internet v tu samou dobu, tak městská síť bude citelně nevyužitá.

Podle systému částečných rezerv může každý individuální uživatel využít větší šířku pásma, než na jakou má právo, kdykoliv do té doby, než každý užívá internet v tu samou dobu. Problém s provozováním systému částečných rezerv je, že dojde k zahlcení, kdykoliv chce příliš mnoho lidí  použít internet ve stejnou dobu. Poskytovatel potřebuje způsob, jak upřednostňovat přístup k šířce pásma během období zahlcení. V nejextrémnějším případě plně zahlcená síť se musí převést na systém plných rezerv. Výzva je stanovit správný poměr částečných rezerv.

Šíře pásma místo mikroplatebních kanálů

Řešením problémů s mikroplatbami je implementace dynamických částečných rezerv. Podle tohoto modelu blockchain automaticky upraví poměr rezervy sítě během doby zahlcení. Blockchain nastaví cílové využití, které ponechá dostatek prostoru pro prudký krátkodobý nárůst požadavků. Kdykoliv je nárůst trvalý, blockchain zredukuje maximální šířku pásma na akcii. Když špička pomine a je k dispozici volná kapacita, blockchain může pomalu zvýšit šířku pásma na akcii.

Šíře pásma používaná jednotlivým uživatelem by měla být měřena po vhodně dlouhou dobu, aby umožnila tomuto uživateli posunout použití v čase. Uživatelé mají tendenci se přihlásit, dělat mnoho věcí najednou a pak se odhlásit. To znamená, že jejich šíře pásma po krátkou dobu se jeví mnohem vyšší, než když je posuzována za delší období. Pokud je časové okno roztaženo příliš daleko, tak se poměr rezervy neupraví dostatečně rychle, aby odpovídal na krátkodobé špičky. Pokud je časové okno příliš krátké, tak sdružené využití bude mít příliš velký dopad na normální uživatele.

Dle našeho předpokladu by mělo být dostačující měřit průměrné týdenní využití šířky pásma uživateli. Pokaždé, když uživatel podepíše transakci, je tato transakce zahrnuta do jejich individuálního klouzavého průměru. Pokaždé, když uživatelův klouzavý průměr přesáhne současný limit sítě, je jeho transakce zpožděna, dokud jeho průměr neklesne pod limit.

Vzorové použití

Nechť B je rovno uživatelově průměrné šířce pásma v čase T. Nechť W je rovno počtu vteřin za týden a nechť N je rovno velikosti nové transakce, která se objeví S  vteřin po T.
S touto informací blockchain může vypočíst novou průměrnou šíři pásma pro uživatele jako:

Bnew = MIN(0,B * (WS) / W) + N * S / W Tnew = T + S
 
Každý uživatel má právo na průměrnou týdenní šíři pásma:

U = počet uživatelových SP
S = celkové množství SP
R = současný poměr rezervy mezi 1 and Rmax
C = maximální velikost bloku nastavená svědky
L = celkový počet bloků za týden
M = C * L * R
Alokace = M * U / S

Uživatel bude mít právo na průměrnou šířku pásma M * U / S. Kdykoliv by transakce způsobila, že uživatelův průměr vzroste nad tento práh, nebude schopen provést transakci, dokud neuplyne dost času na snížení tohoto průměru.

Síť může zvýšit poměr rezervy, kdykoliv bloky využijí méně než polovinu kapacity sítě a snížit, když využijí více než polovinu. Algoritmus použitý k nastavení R je nastaven na rychlou reakci k snížení poměru rezervy, když je špička poptávky, zatímco pomalu zvyšuje poměr rezervy v době malé poptávky.

Minimální poměr rezervy je 1 a maximální poměr rezervy by měl být spočten tak, aby zabránil malým podílníkům použít celou dostupnou šíři pásma. Pokud nikdo dostupnou šíři pásma nevyužívá, pak poměr rezervy může růst až dokud uživatel s pouze 1  satoshi měny je schopen provést transakci v každém jednotlivém bloku

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.11
JST 0.030
BTC 69032.73
ETH 3765.99
USDT 1.00
SBD 3.53