Yaşam Kalitenizi Arttırmanıza Fayda Sağlayacak sporlar

in #spor4 years ago

111.png

İnsanoğlu yaratılışı gereği gündelik hayatta her gün düzenli olarak kaslarını çalıştırması gerekir. Çalıştırılmayan kaslar zamanla kullanımları zorlaşırken, vücudumuzda da ağrılar oluşmaya başlar ve birçok hastalıkla boğuşmak zorunda kalırız. Kaliteli ve sorunsuz ya da daha az sorunla karşılaşmak için düzenli olarak spor yapmalıyız. Geçmiş zamanlarda insanlar hayatlarını kendi tarlalarında ve bahçelerinde kazandığı için aile ve toplum olarak topyekun çalışken vücudunda ki kasları da bir şekilde çalışması gerektiği kadar çalıştırmış oluyordu. İnsanoğlu kendisine böyle bir çalışma ortamı yarattığı için ayrıca spor yaparak vücudunu çalıştırma gereği duymuyordu.

Oysaki günümüzde hayatımıza giren makineler hayatımızı kolaylaştırırken vücudumuzun tembelleşmesine neden oluyorlar. Bu durumda az çalışan kaslar zamanla zayıflayarak daha az performans göstermemize neden oluyor. En kötüsü de yeni yeni hastalıklarla tanışmamıza neden oluyorlar.

Bizlere de yeni hayatın biçtiği tembellik sonucu karşılaştığımız hastalıklardan kurtulmak için düzenli olarak sporu hayatımıza sokmak kalıyor. Spor yaparak performansımızı artırabiliriz, fizik olarak daha güçlü ve genç görünüm kazanırken, birçok hastalığı da def etmiş oluruz. Bunun yanında kaygı ve depresyonu azaltırken daha sağlıklı düşünmenize yardımcı olur. Stresten uzaklaşırken, kendinizi sağlıklı hissetmenizi sağlar.

Peki tamamda ben hangi sporu yapmalıyım diye soracak olursanız size bazı sporları tavsiye edeceğim. Bunların bazıları bireysel yapabileceğiniz gibi grup olarak da yapabilirsiniz. Siz nasıl tercih ederseniz keyfinize kalmış bir durum.

Yürüyüş
İnsanların kendi başına yapabileceği gibi, grup halinde doğa yürüyüşü şeklinde de yapabilir. Her zaman grup oluşturmak zor olabilir. O zaman kendiniz çıkıp yürüyüşünüzü yapın. Yürüyüş yapmak için sakin, bol oksijenli bir ormanlık alan olabileceği gibi, varsa deniz sahilinde kuş ve su sesi eşliğinde de yapabilirsiniz. Burada tanımladığım mekanlar olmazsa olmazımız değil yürüyüşü her alanda yapabilirsiniz, tercih sizin. Belli bir yaştan sonra bazı sporlar insanlara zor gelebilir. Bu açıdan yürüyüş her yaş grubu için ideal bir spor olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük yapılacak tempolu bir yürüyüş en az 20-30 dakika olacak şekilde yeterli olabilir. Daha fazla yürümek isteyenler sağlık durumlarına göre kendileri ya da doktorlarının yardımıyla karar verebilirler. Günlük yaptığınız bu yürüyüş sizi stresten uzaklaştırarak, daha olumlu düşünmeye yönlendirir. Vücudunuz yüklenmiş fazla enerjiden kurtulmuş olacaksınız. Kaslarınıza aşırı yüklenmeden çalıştırmış olurken sakatlanma ve yaralanma riskini daha az seviye çekmiş olacaksınız.

222.png

Kürek çekmek
Faydası olmayan spor yoktur. Sadece hangi spor vücudumuzda hangi kasları daha fazla çalıştırdığı bilgisi bizim için önemlidir. Bizler hangi kas gruplarını daha fazla çalıştırmak istiyorsak ona göre spor yapmalıyız. Bu açıdan kürek iyi bir spor dalı olarak karşımıza çıkıyor. Kürek çekmek vücudumuzda bulunan tüm kaslarımızı çalıştıran bir spordur. Kürek çekerek fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Eklem ve kas esnekliği ile ciğer kapasitesini kürek çekerek artırabilirsiniz.

Bu sporla, insanlar hırs ve kararlı olmayı öğrenir, ekip ruhuyla hareket etmeyi öğrenirken dayanışma sonucu daha büyük hedeflere ulaşabileceğini kavrar. İnsanlar bu sporla çevre ve dost edinmenin bilincine varır.

Basketbol
Basketbol en çok sevilen, oynanan ve izlenen spor dallarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Basketbolda top sürerek hedefe yardımlaşarak ulaşılmanın zevkini tatmayı öğretir. Sayı kazanmak için belli bir strateji izlemeyi öğretir. Başarıya ulaşmak için yardımlaşmanın ne kadar önemli olduğunu kavratır. Top sürme, pas atma ve sayı kazanma gibi kombine hareketler ani karar verme yetisini geliştirir. Fiziksel performansı geliştirir. Kalp rahatsızlığı riskinde azalma görülür. Vücuda daha fazla kan pompalanır. Stresle başa çıkma ve zorluklarla mücadele etme gibi durumlara yardımcı olur. Bu sporu oynamak kadar seyretmesi de ayrı zevk verir. Her yaş grubu için uygun olmayabilir. Yorucu bir spor olduğu için oynamak isteyenler sağlık durumlarına göre karar verebilirler.

333.png

Koşu
Koşu bireysel yapılabilecek en iyi sporlardan biridir. Vücut sağlığı için en iyi sporlardan birisidir. Koşmak vücudun tüm iskelet sistemini çalıştırır. Fazla kilosu bulunanlar düzenli koşarak fazla kilolarından kurtulurlar. Koşarken vücut fazla enerjiye ihtiyaç duyar bu fazla enerjiyi de deposunda bulunan fazla kalorilerden kullanır.

Koşarak; obezite, yüksek tansiyon, kolesterol ve diyabet gibi hastalıklarla mücadele edersiniz. Ayrıca koşarken kalp daha ekonomik ve uzun süre çalışır. Daha sayacak olursak, stresi azaltır, kişinin kendisine olan güveni yerine gelirken mutluluk hissi duyar.

Daha önce yazmış olduğum atletizmle ilgili olarak bu yazıma da bakmanızı öneririm.

Buz Pateni
Güzel vakit geçirirken eğlenmek ve mutlu olmak isteyen her yaştan inanın yapabileceği bir spordur. Tek şartı buz üzerinde durmayı ve kaymasını bilmek gerekir. Estetiklik açısından ilk akla gelen sporlardandır. Yapması zor görünse de bu sporu yapmasını bilen kendine meleke kazandırmış herkesin yapabileceği bir spordur. İnsan stresten uzaklaştırırken denge kontrolü sağlamasını öğretir. Sadece efor harcanarak yapılan bir spor değil insan beynine ani kararlar aldırma yetisi kazandıran ve konsantrasyon sağlamayı öğreten bir spordur. Buz üzerinde harcanan fazla enerji sayesinde vücudunuzun şekillenmesine yardımcı olurken fazla kilolarınızdan da kurtulma fırsatı bulabilirsiniz.

444.png

Masa Tenisi
Masa tenisi iki kişinin oynayabildiği bir sporken 2’şer kişiden oluşturulan takımlarla yani eşlide oynanabilen bir spor dalıdır. Dünyada beyin çalıştıran en iyi spor olarak kabul ediliyor. İnsanlar masa tenisi oynayarak ani refleks gösterme ve karar verme yetisi kazanır. El ve göz ilişkisinin gelişmesini sağlar. Ter atma yoluğuyla vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlar. Top takip etme zorunluluğu nedeniyle konsantrasyon gelişimini sağlar. Masa tenisi kas ve zihni çalıştırırken stresten uzaklaştırır, mutlu eğlenceli vakit geçirmenizi sağlar.

Coin Marketplace

STEEM 0.25
TRX 0.11
JST 0.032
BTC 63519.79
ETH 3073.58
USDT 1.00
SBD 3.82