Dünya'da İlginç Bir O Kadarda Eğlenceli 5 Spor Etkinliği

in #spor4 years ago

111.jpg
Deve Kuşu Yarışı

1- Deve Kuşu Yarışı (Ostrich Racing)

Deve kuşları ilginç özelliklere sahip hayvanlar. Neden Deve Kuşu dendi acaba? Deve desen dört ayağı var, deve olamaz. Kuş dese iki ayağı var ama uçamıyor. Muhtemelen, kuşgiller sınıfına tabi olduğu için cüsse olarak da büyük olduğundan deveye benzetilmiş olabilir. İki özelliği birleştirip "Deve Kuşu" denmiş olabilir. Bu tamamen mantık çerçevesinde bir tahmin. Deve Kuşu' nun ağırlığı 90 - 120 Kg. arasında değişir. Saatte 70 Km. hıza ulaşabilir.

Cüsseli ve güçlü yapısını da göz önünde bulundurursak, bu özelliklerinden olsa gerek insanlar at yarışı olur da, deve kuşu yarışı neden olmasın demişler binmişler deve kuşunun sırtına deh... tıgıdık tıgıdık... koşturmaya başlamışlar. belirlenen parkurun bitiş çizgisini binicisiyle birlikte deve kuşu yarışını kazanmış oluyor. Yarışlarda ilginç anlarda olmuyor değil! bu büyük cüsseli kuşlar kimi zaman taşıdıkları binicilerini sırtlarından atıveriyor. Zaman zamanda hayvan sevenlerin tepkileriyle karşılaşılıyor. Bu yarışlar Güney Amerika başta olmak üzere dünyada bir çok ülkede etkinlik adı altında yapılıyor.

222.jpg
Eş Taşıma

2- Eş Taşıma (Wife Carrying)

Finlandiya' da gelenek haline gelmiş bu yarışma, her yıl resmi olarak yapılan bir yarışmadır. Yarışmaya değişik ülkelerden yarışmacılar katılıyor. Tabi ki eşleriyle birlikte. Dikkatimi çeken bir rivayeti de sizlere aktarayım. Rivayete göre komşu köylerden sevdiği kızı sırtlayıp kaçıran erkeklerin bu hareketi zaman içerisinde yarışma şekline dönüşmüş. Zorlu bir parkurda yapılan yarışmada yarışmacı eşini istediği taktik ve pozisyonda taşıyabilir. Taşınan kişi yere temas etmeyecek şekilde olmalıdır. Eşlerini taşıyarak parkurun bitiş çizgisini geçen çift yarışmayı kazanmış oluyor. Bu organizasyonun ödülü ise yarışmayı kazanan yarışmacının taşıdığı eşinin ağırlığınca bira ile ödüllendiriliyor.

333.jpg
Ayak Parmağı Güreşi

3- Ayak Parmağı Güreşi (Toe Wrestling)

Buda ilginç bir spor etkinliği, sanırım güçlü kol, güçlü el parmağı olur da, güçlü bacak, güçlü ayak parmağı neden olmasın mantığından yola çıkarak üretilmiş bir güreş çeşidi olsa gerek. Bu güreş şeklinde yarışmacılar yere oturur vaziyette, dizler yukarıda ayak topukları yerde, ayak parmakları havada olacak şekilde pozisyon alınıyor. Yarışmacılar ayak başparmaklarını birbirlerinin parmaklarına kenetliyor, başla işaretiyle yarışmacılar rakiplerinin parmaklarını yere değdirene kadar uğraşıyorlar. Kim rakibini parmağını yere değdirirse yarışı kazanmış oluyor. İngilizler tarafından düzenlenen bir spor etkinliği.

444.jpg
Peynir Yuvarlama Yarışı

4- Peynir Yuvarlama (Cheese Rolling)

Bu ilginç spor aktivitesi de İngiltereden, yaklaşık 2 yüzyılı aşkındır yapılan bu aktivite İngiltere' nin Gloucestershire'in Brockworth köyünde yaşayanlar tarafından başlatılmış günümüze kadarda gelmiş, geleneksel yarış 2010 yılına kadar resmi olarak düzenlenirken yarışma esnasında meydana gelen ufak tefek yaralanmalardan dolayı resmi olarak yapılmasından vazgeçilmiş. Peynir yuvarlama yarışına gönül vermiş bir kısım insanlar her şeye rağmen kendileri organizasyonu düzenleyerek kesintisiz yapmaya devam etmişler. Bu yarış İngiltere sınırlarını aşmış, her yıl yarışa katılmak için çeşitli ülkelerden katılımcılar yer almaktadır.

Yarış Gloucestershire'in Brockworth köyünün ünlü yokuşundan yuvarlanan 4 kg. civarında ki tekerlek şeklindeki peynirin yuvarlanmasından bir saniye sonra peyniri yakalamaları için yarışmacılara start verilmesi üzerine başlıyor. Oldukça kalabalık yarışmacı gurubunun bu peyniri yakalamak için amansız bir şekilde peynirin peşinden koşarken bir çoğu yokuş aşağı yuvarlanmaya başlıyor. Bu esnada ufak tefek yaralanmalarda yaşanıyor. Yuvarlanan peynirin 112 km hıza çıktığı söyleniyor. Bu hızda giden bir peynire haliyle kimsenin yetişme imkanı yok ancak bitiş çizgisini ayakta kalıpta geçen olursa yarışmayı kazanmış oluyor.

555.png
Satranç Boksu

5- Satranç Boksu (Chess Boxing)

Bana göre şuana kadar sıraladığım 4 ilginç spor etkinliklerinin içinde en ilginci Satranç boksu, bir düşünün ringe çıkıyorsunuz iyi bir dövülüyorsunuz ağız burun yamulmuş! Oturup satranç oynuyorsunuz, acıdan yorgunluktan bitik vaziyette, satranç hamlesi yapacaksın. Hemde bunu 5 kez ringe çıkarak 6 kez satranç masasına oturarak yapacaksınız. Satranca oturan bir daha kalkmak istemiyordur herhalde.:)

Coin Marketplace

STEEM 0.25
TRX 0.11
JST 0.032
BTC 63706.21
ETH 3073.80
USDT 1.00
SBD 3.76