Benim Anlatımımla Ragby

in #spor4 years ago

111.jpg
Ragby

Ragby, zorluk derecesi üst sıralarda olan bir spor dalıdır. İki takımın, sınırları belli, karşılıklı kalesi olan ve oval şeklinde bir topla oynanır. Takımlar 15 kişiden oluşur, bunların 8 kişisi forvet oyuncusu, 7 kişisi bek oyuncusu olarak oyunda yerini alır. Ragby maçları çok dayanıklık gerektirir, oyuncular gerek top alma mücadelesinde olsun istersen koridor açmak için rakip oyuncuları engellemek amacıyla vücutlarını rakip oyuncuları engellemek için kullanırlar. Maçlar 40 dakikalık iki devre halinde oynanır.

İri yarı vücut yapılarıyla, forvet oyuncuları daha çok dayanıklılıklarıyla oyunda boy gösterir, rakip oyuncularına çarpmak suretiyle topu kale çizgisinin arkasına taşınmasına engel olurlar. Bek oyuncuları ise iri yarı karşı takımın forvet oyuncularından topu kurtarmak ve boş koridor bularak topun karşı takımın kale çizgisinin arkasına taşımayı amaçlarlar. Kısaca forvet oyuncuları müsabakalarda güçlerini kullanırken bek oyuncuları ise akıllarını kullanırlar. Bir nevi oyunun stratejistleri diyebiliriz. Her ne kadar oyun içerisinde yer alan oyuncuları forvet ve bek olarak ayrıldıysa da bu iki unsur günümüz Regby oyununda bir birlerinin görevlerini üstlenerek oyun içerisinde yer alabilirler. Eski Ragby anlayışının ürettiği forvet ve bek anlayışı, günümüzde o kadar da geçerli değildir. Bu anlayış gereği, oyun içerisinde bek oyuncusu forvet oyuncusunun görevini üstlenirken, forvet oyuncuları da bek oyuncularının görevini üstlenirler.

Ragby oyununda topla ileri pas yapmak yoktur, kale çizgisini geçene kadar top sürekli geri pasla taşınmalıdır. Bu kuralda topu alan oyuncunun topla daha çok ileriye gitmesi gerekir. Bu oyunun oynanış tarzı gereği sert oynandığı kadar oyuncular bir birlerine saygılıdırlar. devam eder.

Ragby Oyununda kullanılan Malzemeler: Dişlik, Omuzluk (Shoulder Pad), Başlık (Head Guard), Eldiven, Krampon, Kicking tee, olarak sayabiliriz.

Top dendiği zaman insanların aklına yuvarlak olarak yapılmış, içi hava ile doldurulmuş, yere vurduğun zaman havalanan bir nesne akıllara gelir, Ragby topu bu tanımın dışında üretilmiş olarak, deri veya sentetik deriden oval şeklinde yapılır. Ancak bu toplar kolayca kavranacak özelliklerde üretilmelidir. Topun bir standarttı vardır bu standartlar dışında üretilen toplar oyun esnasında kullanılamaz. Bu oyun belli ölçüleri ve sınırları olan Ragby Sahasında oynanır.

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.11
JST 0.035
BTC 65521.67
ETH 3159.42
USDT 1.00
SBD 4.06