76# To owo i takowo - pra waluta w Europie część 1

in sp-group •  5 months ago  (edited)

                    wygląd  Denara Karola Wielkiego, źródło : newsweek

Witam już w 75 wydaniu mojej serii. Tym razem postanowiłem podumać nad walutą w Europie i jak wyglądała ich wartość. W pierwszej części omówię waluty w Europie, druga część będzie dotyczyła o Polsce.

Po analizie dostępnych informacji i innych artykułów można powiedzieć, że dwa tysiąclecia lat temu ludzie posługiwali i cenili sobie najbardziej srebro przy produkowaniu monet. Cenny był sam metal, a nie tylko dana moneta ( nawet połówki czy ćwiartki). Głównym dowodem mają być często odnajdywane skarby na polach na terenie całej Europy w skrytkach z połówkami czy ćwiartkami monet. Ważna była wtedy waga monety i czystość użytego kruszcu.


Jako praprzodka Euro można uznać - denara, którego zaczęto bić 211 r.p.n.e. Miał on średnio 4,5 grama srebra. 1 Denar = 10 Asów                To 72 sztuki wystarczały na jeden funt srebra

Warto dodać, często monety miały trochę inną wagę gdyż, tamta technologia i przyrządy nie pozwalały dokonywać idealnych monet jak obecnie. Z jednych przyczyn wprowadzenia denara była chęć handlowania Rzymian z Grecją. Ci drudzy posługiwali się przeważnie srebrem. 


Po koło 250 latach zaczęto produkować brązowe monety - sestercji ( wart był 2,5 asa). W Rzymie nadzór nad mennicą sprawowali tresviri monetales. Oni decydowali co znajdzie się na drugiej stronie monety. Najczęściej padał wybór na bóstwo lub znaną osobę np : polityka. Wraz z czasem ilość srebra w monecie denara malała. Przykładowo w czasach Nerona wytapiano z funta srebra - 96 sztuk . Następne wieki coraz bardziej przyspieszyły deprecjacji w monetach. Częstą praktyką stało się skupowanie denarów z rynku i zamienianie nowo przekutymi z domieszkami miedzi i innych metali. 


Co w III  wieku spowodowało, że denar był praktycznie bezwartościowy. Cesarz Dioklecjan próbował ustabilizować system monetarny. Dzięki jemu i Konstantynowi Wielkiemu zaczęły powstawać pierwsze złote solidy. Władcy zalecali wymieniać złote monety, gdyż się wycierały i traciły na wartości na srebrne odpowiedniki. Poprzednio rządzący robili na odwrót, ( aby dać odniesienie wagi nasze 50 groszy to 4 gramy, 1 złoty to 5 gramów). Złote denary miały ważyć 4,5 grama


Przechodząc do czasów trochę nam bliższych - za panowania Karola Wielkiego. Znowu , aby ułatwić handel wprowadzono denary ( od rzymskiej tradycji), tym razem z funta ( wtedy 406 gramów) srebra bito 240 monet. Co ciekawe dopiero w 1971 roku zamieniono za szylinga ( 1/20 funta), pojawiła się moneta o nominale 5 pensów. Jednym z powodów, których Brytyjczycy bronili swojej waluty była historia powiązania z starożytnym światem ( teraz raczej są bezpieczni jak prawie wyszli z Unii Europejskiej ). 


Innymi przykładami globalnej waluty są frank i lira. W 1803 roku frank miał posiadać 0,29032 grama czystego złota. W Piemoncie bito - lira z tym samym stosunkiem złota do wagi przyjęto już w 1816 roku.

Na światowe rynki ważnym wydarzeniem było odkryte w połowie XIX wieku, złoża złota w Kalifornii i Australii. Szybko spowodowało obniżenie wartości złota. Znowu polityka państw obniżania zawartości srebra i złota zapanowała w XIX wieku. Po kolei czyniły to Francja, Szwajcaria i inne państwa za wzorem. Co ciekawe konwencja paryska i Unia Łacińska ( należało do niej 20 państw), chciało uratować unie walutową. Nawet Stany Zjednoczone wyemitowały : złotą stellę o nominale 4 dolarów ( 20 franków) i 20 centów o parametrach franka. Nie pierwszy raz w historii Państwo Kościelne zostało wyrzucone za nie przestrzeganie ustaleń ( za bicie monet o zawartości  mniejszej niż Paryżu) i chęć zarobienia wzięła górę. Kolejny przykład jakim zakłamanym państwem są rządzący i głoszący wiarę, gdy oszukują oraz okradają swoje owieczki z kasiorki. Naszła mnie ochotą na napisanie o złocie Watykanu i to będzie następny temat, z serii teorii spiskowych.


                   Dziękuję za chwilę uwagi !!!


Źródła: pl.wikipedia.org/wiki/Denar

Tygodnik Polityka ,wydanie grudniowe, lata 2011 - 2012, strony 52-54

Obrazek: www.newsweek.pl/plus/historia/peryskop/denary-ojca-europy-karola-wielkiego-awers-i-rewers,artykuly,400311,1,z.html

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!