ENERJİ HİÇ BUKADAR AKILLI OLMAMIŞTI

in #robotina6 years ago

Elektrik olmazsa olmazımız.Günümüzde hemen hemen herşey elektrikle çalışıyor.Bi düşünsenize elektrikler kesildiğinde geri gelmesini dört gözle bekliyoruz.Elektrik olmadığında hayat duruyor.Günlük işlerimizin aksaması yanında ülkeler için milyonlarca dolar zararı da cabası.Yaşadığımız yüzyılda artık makinalaşmaya gidilmekte,teknoloji geliştikçe de elektriğe olan ihtiyaç artmaktadır.Buna paralel olarak da ülkeler yeni elektrik üreten kaynak arayışına girmekte ve hepimizin bildiği gibi günümüzde popülerliği giderek artan kaynak olarak da rüzgar,güneş ve nükleer enerjiden faydanılarak elektrik üretme yoluna gidilmektedir.
İnsanların nekadar elektrik tüketeceğini öngörmek tabiki zor.Elektrikle şarz edilen araç ve gereçlerinde çoğalmasıyla bu tüketimi öngörmek daha da zorlaşıyor.Biliyoruzki elektrik depolanır bir şey de değil.Üretici talepten çok elektrik üretirse maliyeti artmış oluyor ve bunu tüketiciye yansıtmak zorunda kalıyor.Veya tam tersi üretici talepten az elektrik üretirse de tüketicinin elektriğe erişimi sekteye uğruyor ve tüketici elektrikle çalışan bi işletmeye sahipse tüketicinin üretimi de sekteye uğrayacağından yine üretici ekonomik olarak zarar görüyor.
Ekosistemimizi korumak ve mali bir yükün altına daha fazla girmemek için ne yapmamız gerekiyor diye sorarsanız kişi başı elektrik tüketimimizi asgari düzeylere düşürmemiz gerekir diye düşünüyorum.İşte tam da burada yardımımıza Robotina yetişiyor.

Robotina’nın yaptıkları:
Robotina 28 yıllık tecrübesi olan bir kuruluş.Yaptıkları araştırmalarda NOW2 teknolojisini kullanarak elektrik tüketiminde %10-20 arası tasarruf yapılabileceğini test edip kanıtladılar.Robotina platformu;bu platforma katılanların sayısını artırarak hem enerji tüketiminde tasarruf yapmayı hemde topluluk üyelerinin para tasarrufu yapmalarını sağlamayı hedeflemekte.
Peki bunu robotina ne ile yapmayı düşünüyor derseniz akıllı kurallar+yapay zeka+blokzincir teknolojilerini kullanarak bunu gerçekleştirmeyi hedefliyor.Bu 3 lü teknoloji robotina platformunu kullanan kullanıcılar arasında işbirliği yaparak ekonomilerine katkıda bulunacak.

Robotina’nın kullandığı teknoloji elemanları:
1-Nesnelerin interneti:Kişiler,nesneler,veriler ve süreçleri kapsar
2-Blokzincir ve akıllı sözleşmeler
3-Yapay zeka ve makine öğrenimi
4-Pil depoları

Robotina’nın ürettiği akıllı nesneler:
HIQ-HEMS=Ev enerji yönetim sistemi
HIQ-HOME=Gelişmiş akıllı ev sistemi
eSTORE=Enerji depolama sistemi
IOT LINKER XL=İş binaları ve platform arasındaki akıllı geçit

Robotina şirketinin otomosyon kontrolü ve denetleme sistemleri,akıllı bina yönetim sistemleri,kontrol merkezleri gibi alanlarda büyük tecrübeye sahip.Robotina ekibi slovenyada yenilenebilir enerji çözümlerinde önde gelen ve itibar sahibi şirketlerin başında gelmektedir.
Bugün Robotina 800 den fazla müşteri ve kuruma hizmet sunmaktadır.Şu ülkelerde faaliyet göstermektedir;Slovenya,Hırvatistan,Avusturya,Almanya,İngiltere,Hollanda,Belçika,Danimarka,İsveç,Litvanya,Rusya,Ukrayna,Türkiye,Çin,Brezilya,Birleşik Arap Emirlikleri(BAE),Katar,Güney Afrika,Hindistan,Singapur,Japonya.

Robotina’nın içinde bulunduğu ve yürüttüğü projeler:
Dünyada robotina ürünlerini satan 15 den fazla distribütör mevcut.Robotina proses teknolojileri ağının aktif üyesi,Jet net’in kurucu üyesi.AR-GE ekipleri üniversite ve enstitülerle ortak çalışıyor.Şirket Messib ve EE Highrise gibi enerji kontrolü ile ilgili projelerde çok iyi deneyime sahip.Robotina Avrupa birliğinden mükemmeliyet mührü almış bir şirkettir.Yani anlatmak istediğim robotina ekibi bu işte dünyada hatırı sayılır,sözsahibi ve bilimsel olarak da kabul edilir bir yere sahip.

Robotina neyi hedefliyor:
Robotina yenilenebilir enerji ve enerji depolama çözümlerinin önde gelen sağlayıcılarındandır.
Bu platformda kullanıcılar ROX jetonlarını kullanacaklar.Bu jetonlar sayesinde platform hizmetlerinden %3 indirimli faydalanabilecekler.
Günümüzde devletler enerji tasarrufu sağlamak ve çevre kirliliğinden kurtulmak için yenilenebilir enerjilere önem vermekte ve robotina platformunun yaptığı iş gibi akıllı şebeke konseptini oluşturmayı hedeflemektedirler.
Robotina platformunda kullanıcılar çevre kirliliğini azaltmak ve ekonomik açıdan tasarruf sağlamak için akıllı şebekeler kullanarak büyük oranda enerji tasarrufu yapmış olacaklar.

Robotina’nın avantaj sunduğu hizmetleri sayacak olursak;
-Akıllı binalar ve şehirler
-Enerji verimli kullanımı
-Yenilenebilir enerji kaynakları
-Altyapı otomasyonu
-Endüstriel otomasyon
-Fotovoltaik enerji santralleri
-Enerji depolama ve yönetim sistemleri

Robotina nasıl çalışır:
Robotina her dairenin enerji tüketimini tahmin etmek için yapay zeka kullanıyor.Ortaya çıkan sonuç ile o daire için enerji tüketimine yönelik bir tahmin yapar ve hem tüketici hem tedarikçi için ekonomik tasarrufun önünü açar.Enerji tüketim ve maliyeti sürekli güncellenir.
Robotina gelecekte enerji santrallerinin nekadar enerji üreteceğini tahmin eden bir yazılım geliştirmiştir.Bu yazılıma göre bir enerji santralinin ürettiği enerjiden fazla tüketimi sistem tesbit ettiği zaman kullanıcılara mesaj göndererek enerji kullanım fiyatlarını yükseltmekte ve tüketiciler de bu tarifeden korunmak için o sürede enerji tüketimini azaltmakta ve sistem üretimle tüketimi dengelemeyi başarabilmektedir.
Robotina akıllı enerji depolama sistemi üzerine de hizmet vermektedir.Robotina’nın eSTORE enerji depolama sistemi ile güneş enerjisinden üretilen fazla enerji pil depoları ile depolanabilir,ihtiyaç halinde kullanılabilir.Robotina’nın yine EEYS sistemi sayesinde kullanıcılar enerji akışını kontrol edebilirler.

Robotina ayrıca akıllı sözleşmeler kullanarak tüketicilerin enerji tedarikçileri arasında istedikleri zaman geçiş yapmalarına olanak tanır.Böylece tüketici tek bir tedarikçiye bağımlı kalmaz,tedarikçiler arasında rekabet ve maliyetlerin düşmesi anlamına gelir.
Robotina akıllı şebekelerde güç ve enerji ticaretini akıllıca kullanarak,kullanıcılara avantaj sağlayan bir platformdur.Nesneler ve kullanıcılar robotina platformuna bağlanırlar.Bu da kullanıcıları ,tedarikçileri ve işletmeleri aynı platformda buluşturarak benzersiz bir sanal topluluk oluşturulmuş olur.Ayrıca robotina platformu işletmelerin akıllı sözleşmelerle düzenlenen çeşitli hizmetlerini sunmaları için milyonlarca kullanıcıya erişebilecekleri bir Pazar sağlamış olur.Robotina platformu tüm işlemlerden belirli miktarda komisyon alır.

Robotina’nın Donanım Bileşenleri:
-Bağlantılı nesneler
-Robotina core cloud aplikasyonu
-Bilişsel optimizasyon sistemi
-Web ve mobil uygulama
Web ve mobil uygulamadan bahsedecek olursak bu uygulama ile kullanıcılar
-Sitenin güç gereksinimlerini enerji tüketiminin ayrıntılarını bilir ve kontrol edebilir
-Gerçek enerji maliyetlerini bilerek akıllı kararlar alınmasını sağlar
-Bağlı tüm cihazları dünyanın heryerinden kontrol edebilir
-Anlık bildirim ve alarmlar alabilir
-Evini uzaktan izleyip kontrol edebilir

Robotina platform aboneliği:
Akıllı sözleşmeler her abonelikte 6 ay için kilitlenir.Abonelik ücretleri aşağıdaki gibi olacaktır.

Robotina platformunun enerji optimizasyonuyla birlikte kullanıcılar maliyetlerde sağlanan %30 tasarrufla birlikte daha uygun fiyata enerji temin edebileceği gibi platforma tedarikçilerin katılımıyla birlikte rekabete dayalı bir indirim de söz konusu olabilecek.Ayrıca bazı üyeler ücretsiz cihazların kurulumunu sağlayabilecek.Kullanıcılar enerji tüketerek para kazanabileceklerdir.Yapay zeka odaklı hizmetler enerji maliyetlerini düşürecektir.

Robotina ile ilgili tanıtım videosunu aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz:

ROX JETONU:
Rox jetonu akıllı şebeke topluluğunu belirleyecek.
Kullanıcının robotina platformuna üyeliğinin kanıtı rox jetonları olacaktır.
Platformdaki ticari işlemlerle kullanıcılar jeton kazanabilecek
Kullanıcılar rox jetonlarını nerde kullanacaklar derseniz;aboneliklerde,analitik ve istatistik verilerin elde edilmesinde,alarm ve komut dosyalarının etkinleştirilmesi için kullanılabilecek.
ERC-20 tabanlı bir jetondur.
Sembol: ROX
Toplam üretilen jeton: 815.000.000 ROX
Halka arz edilen jeton adedi: 570.500.000 ROX
Minumum yatırım tutarı: 0.5 Ethereum
Soft Cap: 10.000.000 dolar
Hard Cap: 28.500.000 dolar

ICO:
Pre-ico: 21 Şubat 2018
İco: 21 Mart 2018
İco fiyatı: 0.05 dolar

İco ile ilgili genel sorularınız için: [email protected]
Potansiyel destekçiler: [email protected]

Token dağılımı:

Robotina platformunun yıllara göre ulaşmak istediği hedef ülkeler aşağıda sıralanmıştır.

Referanslar:

Destekçiler:

Takım:

Danışmanlar:

Sosyal medyada Robotina:

Github: https://github.com/Robotinaico/token
Telegram: https://t.me/Robotinaico
Facebook: https://www.facebook.com/robotinaico/
Twitter: https://twitter.com/robotinaico
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCYZiZBxo4Dcii0jxzlwFHWw
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/robotina/
Medium: https://medium.com/@robotinaico
Web: https://www.robotinaico.com/

Bounty program ve referans linkleri:

https://bountyhive.io/r/medlucky
Bitcointalk: http://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1710051

Sort:  

Güzel proje, gelecek için başarılı bir çözüm bence. Teşekkürler.

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.13
JST 0.029
BTC 67002.47
ETH 3459.18
USDT 1.00
SBD 2.65