Pozycjonowanie regionalne czy ogólnokrajowe ?

in pozycjonowanie •  last year  (edited)

Jeden z częściej poruszanych przez klientów temat - bezpośrednio związany z doborem słów. O którym pisałem tutaj:
https://steemit.com/pozycjonowanie/@ptaq/pozycjonowanie-krok-1-dobor-slow-do-pozycjnowania

Chodzi o to czy lepiej dobierać frazy z dużym ruchem - ogólnopolskie typu:
mechanik, naprawa samochodu
czy lepiej skupić się na konkretnym regionie.

Sprawa z mechanikiem jest dość oczywista i tu każdy na zdrowy rozsądek powie, że regionalne reklamowanie się jest lepsze. No bo jak ktoś będzie przez całą Polskę jechać do mechanika? Bez sensu.

Jasne - tu opisuję na bardzo prostym przykładzie o co chodzi z geolokalizacją:
Dlaczego klient z Katowic jest lepszy od klienta z Gdańska

Jednak ja na co dzień spotykam się z trochę mniej oczywistymi przypadkami. Np. fotograf. Ktoś otwiera swój biznes kupuje jakiś całkiem dobry sprzęt i chce być fotografem weselnym. Jest dobry w tym co robi ale jeszcze nierozpoznawalny - no trochę głupio pisać, ale jest jak setki / tysiące innych fotografów weselnych w Polsce.

Wpada na pomysł, że może dojechać do klienta w całej Polsce, więc czemu miałby się też nie pozycjonować na frazy ogólnopolskie. Dołoży sobie 30-40% więcej do ceny i będzie wstanie dojechać.
Może jakby miał już renomę i stawka nie byłaby kluczowa dla klienta - faktycznie można myśleć o takich bardziej ogólnokrajowych działaniach.

Ale dla przeciętnej osoby biorącej ślub - jednak cena jest podstawowym wyznacznikiem przy założeniu dobrej jakości zdjęć. Czyli większości osób nie zależy, że Adam Kowalski jest rozpoznawalnym fotografem i dla samego nazwiska biorą go do fotografowania.

Pytanie - czy jeżeli konkurencja ma cenę np. 2000-3000 zł a nasz klient stwierdza, że będzie oferować zdjęcia za 5000-7000zł by mu się koszt dojazdu, noclegu no i oczywiście ogólnopolskiej reklamy zwrócił?

Najczęściej nie. Takie ogólnopolskie działania szczególnie na początku są po prostu przepaleniem pieniędzy na reklamę. Zawsze zalecam by w takich przypadkach koncentrować się na regionie w którym realnie konkurujemy i dopiero wyrabiając sobie markę powoli oferuję klientowi poszerzanie targetu.

Dlatego jeżeli kiedyś będziecie myśleli o reklamie w internecie - zwróćcie uwagę na to zagadnienie. Może oszczędzić Wam sporo pieniędzy i nie skończy się wtedy na Waszym stwierdzenieu "taka reklama nie działa".

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!