"Powrót do sprawy Roe: Prawa kobiet w politycznej grze" - dlaczego w Stanach Zjednoczonych tak mocno dyskutuje się o ... aborcji?

in #polish6 years ago

 Aż  dziw bierze, że ten dokument przeszedł w Polsce bez echa. W końcu temat aborcji jest u nas odgrzewany od co najmniej od 25 lat i zawsze pojawia się gdy albo jakiś polityk chce „szybko zaistnieć”, albo trzeba przykryć jakieś wydarzenie dla rządzących. Co ważne – jest u nas tzw. „kompromis aborcyjny” - czyli coś z czego nikt tak do końca nie jest zadowolony, ale  sobie trwa w najlepsze.   


 

Powrót do sprawy Roe: Prawa kobiet w politycznej grze” opowiada w sumie właściwie taką samą historię jaką opisałem w pierwszym akapicie. Oczywiście z amerykańskimi realiami. Ale po kolei. Zastanawialiście się dlaczego w sumie temat aborcji w ogóle został podjęty przez Sąd Najwyższy w USA? Otóż kobiety czuły się pominięte przez opiekę medyczną, wiele z nich cierpiało z powodu rozwarstwienia społecznego itp. I tutaj rzecz o której nie wiedziałem. Otóż na rękę poszli tym kobietom… Republikanie. Wsparcie to traktowano jako pomoc „społeczna”. Jeżeli państwo może pomóc to niech to zrobi. I protestował przeciwko temu głównie kościół katolicki, ale z czasem protesty przeciwko temu wyrokowi SN zaczęły gwałtownie rosnąć. Początek lat 80-tych to nowy polityczny sojusz – grup religijnych, Republikanów i nowych mediów. Sprzedano nową polityczną ideę społeczeństwu.  „Walka o życie” to jeden z najważniejszych elementów dzisiejszych politycznych karier wśród konserwatystów. By być kimś wśród nich należy dać poparcie dla uchylenia wyroku z 1973. Ta walka trwa do dziś. Więcej nie spojleruje.  

 

(zwiastun)  

Film wyprodukował Netflix i to jest jakość sama w sobie. Politologiczna rozprawa na temat bardzo ważnego problemu społeczno-politycznego jest tutaj pokazana przez większość filmu w sposób wyważony (choć mam delikatne wrażenie, że jednak ruch „Pro-Choise” jest faworyzowany). W sposób ciekawy pokazano moment upolitycznienia tej sprawy. I tego jak łatwo za pomocą pewnych narzędzi wpływać na emocje opinii publicznej zmuszając ją do zajęcia konkretnego stanowiska w tej sprawie.   
  
 Mnóstwo materiałów archiwalnych, które pojawiają się w tym filmie pokazuje nam także dość ciekawe twarze poszczególnych polityków. Tego jak się zmieniają. Ronald Regan pod koniec lat 60-tych, gdy był gubernatorem był zwolennikiem „wyboru” przez kobiety. Ale w latach 80-tych już wiedział, że musi zmienić pogląd. Bo taki polityczny deal. Podobnie George Bush – początkowo nie chciał się w to mieszać – później znał mocną rolę religijnych konserwatystów. I im ustąpił. 

  
 Warto obejrzeć ten film, by uzbroić się,  gdy znowu w Polsce zobaczysz „strajki” czy też „czuwania”. Mimo, że dokument trwa aż 100 minut to jednak ma w sobie dość dużo pytań o to czym jest polityczny spór. 

Sort:  

Ja jednak wziąłbym pod uwagę, że netflix idzie bardzo mocno w liberalną stronę (liberalną w rozumieniu amerykańskim) więc obawiam się o obiektywizm tego dokumentu :/

Największą siłą Netflix i HBO go są właśnie dokumenty. Jest w miarę obiektywnie - tutaj autentycznie o to trudno. Bo to bardzo emocjonalna sprawa

Już wczoraj w wiadomościach widziałem Biedronia wypowiadającego się o aborcji. Tego typu tematy są bardzo nośne i media je szybko podłapują.

Ostatnio których seriali na Netflixie nie politycznych bym nie tknął to się z nich aż przelewa propaganda polityczna w wiadomą stronę, więc z całym szacunkiem, ale mam poważne wątpliwości czy jest to tylko lekki przechył. Zresztą Twój opis mówi w sumie wszystko. Aborcja to kwestia praw kobiet i opieki nad nimi. Taki się po tym wpisie odnosi wniosek, a konserwatyści robią kariery na próbie odebrania kobietom opieki.
No niestety nie. To tak nie wygląda.

Congratulations @zwora! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 1 year!

Click here to view your Board

You can upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63195.68
ETH 2615.38
USDT 1.00
SBD 2.74