7 mało znanych, a bardzo ciekawych filmów dokumentalnych o piłce nożnej (mój wybór)

in #polish6 years ago

 Cały miesiąc z piłką nożną to dla wielu z nas strasznie miła sprawa. Warto jednak pamiętać, ze sam futbol to nie tylko mecze, ale także wielka otoczka popkulturowa. Piłka nożna wiadomo, że generuje mnóstwo wydarzeń politycznych, społecznych czy też kulturowych. Nawet teologię możemy pod to podciągnąć. Ale wracając do tematu głównego.   


 1. Na początek film dokumentalny Krystiana Kamińskiego "Biało-czerwoni z Chrząstawy".
 

"
 Niezwykła opowieść o „najgorszym zespole ligowym w Polsce”. Pokazuje doskonale „Polskę B” z jej wszystkimi zaletami (życzliwość, zaufanie, piękne plenery), jak i wadami (kombinatorstwo, słabości ludzkie, niedofinansowanie). Ale najważniejsze jest to, że zespół mimo tego, że w teorii nie powinien istnieć wciąż daje radę ;) Historia piłkarzy i działaczy momentami zahacza o groteskę, niemniej dla widza jest to doskonała opowieść o tym, jak nie powinien działać klub sportowy. Ale mimo to bohaterów doceniamy. A element „leśnych dziadków” - genialny :)
 Całość do obejrzenia
 2. Kolejnym ważnym filmem jest „Dwóch Escobarów”. Coś z czego fani serialu „Narcos” będą bardzo zadowoleni. Pablo Escobar na narkotykach zarobił miliardy. Zainwestował w biedotę. Między innymi fundując boiska piłkarskie. Już po jego śmierci Kolumbia miała być jednym z faworytów mundialu w USA w roku 1994. Wśród piłkarzy był także Escobar, obrońca. Zespół dał ciała, a on zapłacił za to życiem.
 

Mistrzowski montaż, doskonała narracja. I to pokazanie problemów Ameryki Południowej z punktu widzenia piłki nożnej. Rewelacja. Dwie godziny mkną bardzo szybko! Nie znam osoby, której film by się nie podobał.   
 Do obejrzenia tutaj, niestety bez polskich znaków ;(
 3. „Futbol w Rosji. Tajna historia KGB” - już sam tytuł wyjaśnia praktycznie wszystko. Jak to jest być świetnym piłkarzem w totalitarnym państwie? Nie przypadkowo sport zawsze był doceniany przez władców ze złymi zapędami. Robi wrażenie, bo w sumie rodzi także pytania: Dlaczego są w ogóle takie autorytety jak piłkarz? Jak państwo organizuje „popularność”. Fajna robota.
 Do obejrzenia tutaj
 4. „Piłkarskie liceum”. Jak piszą twórcy - „amatorski film dokumentalny, który obnaża problemy, z jakimi boryka się dziecięca oraz młodzieżowa piłka nożna w Polsce. Pokazuje co jest powodem tego, że w szkółkach piłkarskich brakuje obiecujących, młodych adeptów piłkarskiego rzemiosła”. I rzeczywiście wypowiedzi wielu trenerów i działaczy pokazują, jak ciężko w naszym kraju stworzyć kolejnych Lewandowskich. Ale jest też nadzieja, co ma wielką moc!  
  
 
 Link do filmu jest tutaj  
  5. „Historia Zlatana” - oto film, który przypomniał mi o Leo Benchakerze. Był to trener, który jako pierwszy wprowadził nas na Euro. W 2008 roku przegraliśmy z kretesem, ale jakoś go dobrze wspominam. A to dlatego, że … no właśnie to on potrafił wmówić wielu naszym piłkarzom: „Chłopie, a kto to jest Ronaldo, dasz radę go zatrzymać!”. A miał do tego nosa, bo przy nim w kadrze zadebiutował między innymi Lewandowski. I tak samo miał, gdy zobaczył Zlatana Ibrahimowicza. Aż mi kopara opadła, jak ten starszy gość miał nosa do wielkich nazwisk. I ten pryzmat opowieści o tym, jak trudny miał start, jak ciężko pracował na swoje nazwisko. I na końcu Leo decyduje: kupujemy go i płacimy za niego sporo. Bo warto. Wspaniała opowieść.  
 Film do obejrzenia tutaj  
  6. „Deyna”. Prawdopodobnie najlepszy polski piłkarz. Chociaż nie osiągnął w futbolu pucharowym klubowym poziomie zbyt wiele (komuna i z wyjazdem był problem…) to jednak należy mu się szacunek za to jak walczył na boisku. I niestety poza nim też. Polacy jakoś nie wszędzie potrafili docenić jego zagrania podczas meczów reprezentacji. A te były przecież nie małe. Warto obejrzeć, bo skłania nas do refleksji nad nami samymi.  
 Do obejrzenia
  7. „Mundial. Gra o wszystko” - polska produkcja w sumie taka polityczno-sportowa. Opowiadająca o tym, jak wyglądały polskie przygotowania i przebieg mundialu 1982. Opowieść o tym, jak wielu liczyło na sukces piłkarzy. Pokazuje doskonale zazębienie ludzi „Solidarności”, cenzorów, piłkarzy i działaczy oraz władzy. To wszystko ukazuje chorą sytuację w Polsce czasów stanu wojennego.  
 https://www.youtube.com/watch?v=LBg0ZbhrPT0  
 Całość tutaj 

Sort:  

Bardzo fajny temat. Oczywiście film "Escobarów dwóch" znam. Widziałem go kilka razy. Ten film jest znany pod tytułem "Escobar & Escobar". To jeden z moich ulubionych filmów dokumentalnych. Tak samo widziałem "Historię Zlatana" widziałem, chyba dwókrotnie. Wydaje mi się, że ostatni film na liście "Mundial. Gra o wszystko" też chyba widziałem.

Później dam upvote'a, jak mi się voting power trochę zregeneruje. Na razie dam Resteem, żeby nie zapomnieć :)

Oczywiście z tytułem Escobarowym masz rację. To tytuł telewizyjny. Kiedyś robiłem mały festiwal filmowy. Dałem go na otwarcie bo myślałem że tematyka futbolowa zainteresuje publikę. Tej opadła szczęka. Mnie zresztą też. Tam tytuł nosił wówczas, przed premiera telewizyjna ''Dwoch Escobarow''

Świetne zapisane! Kolejne tytuły do obejrzenia zapisane :)

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.15
JST 0.028
BTC 62025.78
ETH 2417.09
USDT 1.00
SBD 2.49