Zapomniani Polacy #4 Henryk Strzelecki - założyciel firmy Henri Lloyd

in polish •  last year  (edited)

Dzisiaj opowiem o kolejnym zapomnianym Polaku, a mianowicie o Henryku Strzeleckim. Kim był? Pewnie nie jeden z Was kojarzy firmę Henri Lloyd, a jeżeli nie to już przybliżam co to za firma i czym się zajmuje.

Henri Lloyd to prestiżowa marka zajmująca się produkcją specjalistycznej odzieży dla żeglarzy. Każdy produkt zanim trafi na sprzedaż najpierw testowany jest w najtrudniejszych warunkach przez załogi, dzięki czemu wyroby dopracowane są najmniejszych szczegółach.


logo firmy Henri Lloyd
Źródło: www.henrilloyd.pl

Ze względu na wysoką jakość i funkcjonalność ubrań, które wykonane są z najlepszych materiałów, często wybierane są przez najlepsze załogi, m.in. na Puchar Ameryki. Również wielu samotnie podróżujących żeglarzy wybrało właśnie tę markę, chociażby Francis Chichester, czy Krystyna Chojnowska – Liskiewicz.

Krystyna Chojnowska – Liskiewicz, w podróży dookoła świata
Źródło: www.henrilloyd.pl

I właśnie założycielem tej prestiżowej marki jest Polak - Henryk Strzelecki.
Henryk Strzelecki urodził się w Brodnicy, w roku 1925 i właśnie tam spędził dzieciństwo wśród lasów i jezior. Gdy wybuchła II Wojna Światowa przedostał się do Włoch, gdzie w roku 1944 ukończył szkołę podoficerską i wstąpił w szeregi armii Andersa. Kierował m.in. 12- osobowym oddziałem i brał udział w walkach o wyzwolenie Bolonii.

Po skończeniu wojny znalazł się w północnej Anglii i trafił do fabryki drutu w Wakefield, gdzie pracował jako zwykły robotnik. Po niedługim czasie dzięki pomocy polskiego rządu otrzymał niewielkie stypendium, dzięki czemu mógł skończyć szkołę średnią. Pracując dalej w fabryce awansuje na kierownika zmiany, a następnie zostaje szefem całego zakładu, który liczył 260 osób. W międzyczasie zaczyna obserwować żeglarzy, którzy w latach 60. nie dysponowali nowoczesnym ubiorem, na rynku dostępne były bowiem jedynie zwykłe płaszcze i impregnowane kurtki. Henryk Strzelecki wpada więc na pomysł wykorzystania Bri-Nylonu do wyprodukowania ubrań żeglarskich. Jednak żaden producent nie był zainteresowany wdrożeniem tego materiału do produkcji odzieży. Z pomocą przychodzi Angus Lloyd i tak powstaje w 1963 firma Henry Lloyd. Logo firmy nie tylko zawiera inicjały, ale także koronę nawiązującą kształtem do tradycji pierwszych polskich królów z dynastii Piastów.

I w taki sposób Henryk Strzelecki zakończył erę ciężkich, niewygodnych ubrań ograniczających ruchy i rozpoczął czas lekkich, a zarazem wodoszczelnych i wiatroodpornych kurtek i kombinezonów. Jako pierwszy w branży odzieżowej wykorzystuje syntetyczny Bri-Nylon, a także mocuje wewnętrzne i nieprzemakalne taśmy oraz nierdzewiejące suwaki.

Źródło: g.forsal.pl

W roku 1966 dla Francisa Chichestera przygotowuje ubrania, w których jako pierwszy człowiek samotnie opłynął kulę ziemską. Dodatkowo była to pierwsza na świecie firma, która wypuściła specjalistyczne ubrania żeglarskie w wersji damskiej, które również odniosły wielki sukces na rynku.

Jednak Henryk Strzelecki nigdy nie zapomniał o ojczyźnie i w latach 90. powraca w rodzinne strony, gdzie uruchamia produkcję ubrań. Fabryka już w 1997 roku staje się najważniejszym miejscem, gdzie szyje się najbardziej prestiżowe i zaawansowane stroje żeglarskie. Zakład dziś zatrudnia 150 osób. Również w Brodnicy przechowywany jest kombinezon Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz, w którym przepłynęła kulę ziemską.

Przez lata firma Henri Lloyd wypracowała sobie pozycję lidera, sprzedającą produkty w 50 krajach na całym świecie. W 1985 Strzelecki zostaje odznaczony osobiście przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego.


Źródło: static.prsa.pl

Zmarł 26 grudnia 2012 roku w Manchesterze.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Mam dwie kurtki i polecam mocno ;)

Congratulations @zoltaburza! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 1 year!

Click here to view your Board

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!