Zawód przyszłości – pielęgniarka

in polish •  11 months ago

Pielęgniarka to dziś bardzo rzadko wybierany zawód, choć przecież przyszłościowy. Zapotrzebowanie na pielęgniarki wciąż będzie spore, ponieważ opieka zdrowotna i medycyna nieustannie przeżywają rozwój. Powodem, dla którego młodzi ludzie rzadko decydują się na zawód pielęgniarki bądź pielęgniarza są oczywiście zarobki. Jest tak szczególnie w Polsce, gdzie słabe wynagrodzenia i niewysoki prestiż stanowiska sprawiły, że pielęgniarek zaczyna po prostu brakować w naszej służbie zdrowia. Jeśli nic się w tym aspekcie w ciągu kilku najbliższych lat nie zmieni próżno będzie szukać w szpitalach kogoś do pomocy i czuwania przy chorych. Dlatego być może warto nieco rozpropagować informacje na temat tego jakże szlachetnego i społecznie potrzebnego zawodu.
3719.jpg

Wykształcenie i kwalifikacje

Do wykonywania zawodu pielęgniarki w Polsce konieczne jest ukończenie trzyletnich studiów licencjackich. To niezbędne minimum, aczkolwiek wiele osób decyduje się na studia magisterskie. Posiadają wówczas lepsze kwalifikacje, umiejętności, a bywa, że przekłada się to także na wynagrodzenie. Bez nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji nie będzie można liczyć na awans zawodowy oraz wyższe zarobki. Możliwości jest więc sporo. Można starać się dokształcać na rozmaitych kursach podyplomowych i specjalizacjach, np. kardiologicznej, anestezjologicznej czy zostać pielęgniarką środowiskową lub położoną. Zaraz po studiach absolwenci muszą ukończyć 12 miesięczny staż, co będzie ich upoważniać do pracy w szpitalu, klinice, przychodzi czy placówkach oświatowych. Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych nadaje prawo do wykonywania zawodu. Staże organizowane są zarówno w większych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Bydgoszcz, ale też w mniejszych miejscowościach: Olsztyn lub Toruń.

Miejsce pracy

Oferty pracy dla pielęgniarek pojawiają się dość często. Pielęgniarki są zatrudniane w państwowych szpitalach, prywatnych klinikach czy przychodniach. Ponownie wraca też chęć utworzenia gabinetów lekarskich w szkołach i placówkach oświatowych. Wiele pielęgniarek decyduje się na samozatrudnienie. Umowa o pracę jest oczywiście dużo bezpieczniejsza i gwarantuje zatrudnienie, aczkolwiek to rozwiązanie zdecydowanie mniej płatne. Własna działalność gospodarcza jest często sposobem na lepsze zarobki.

Perspektywy na przyszłość

Zawód pielęgniarki ma na pewno szerokie perspektywy i możliwości zatrudnienia. To jednak ciężka praca wymagającą oddania, a nawet kondycji fizycznej. Osoba decydująca się na opiekę and chorymi zwykle robi to z powołania. W przeciwnym razie zawód ten może być trudny do zaakceptowania. Unia Europejska oferuje bardzo szerokie możliwości zatrudnia wykwalifikowanym pielęgniarkom, które posiadają umiejętność posługiwania się językiem obcym. W krajach zachodnich można też liczyć na dużo większe zarobki aniżeli w Polsce, choć według zapowiedzi, w ciągu kilku lat ma się to zmienić.

https://swiatpracy.pl/news

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Moja mama jest pielęgniarką... i to naprawdę może stać się zawodem przyszłości.
Kiedyś o 1 miejsce starało się 7 kobiet.
Dziś jak przyjdzie 1 to jest dobrze.
W dodatku młode pokolenie jest strasznie roszczeniowe... nie zrobic nic wykraczającego poza obowiązki (a niestety w tej pracy czasem trzeba dać z siebie troche więcej).

·

Nie zrzucałbym w żadnym wypadku problemu niedoboru pielęgniarek na młode pokolenie. To nie roszczeniowość jest powodem braków w tym zawodzie, a skrajne niedofinansowanie zawodów medycznych. Codziennie w szpitalu widzę pielęgniarki i szczególnie te młode często mają ogromną pasje do pracy i empatie dla pacjentów. Przykro jednak, że poprzez frustracje wynikającą z zarobków tracą one ten ogień. Jeśli chodzi o prowadzenie własnej działalności jednoosobowej to nie jestem fanem tej opcji. Często właśnie w ten sposób pracują ratownicy medyczni. Taki system jest idealny dla państwa, które zamiast płacić sensownie za pracę obarczoną duża odpowiedzialnością zmusza poniekąd ludzi do samozatrudnienia. Taki system ukrywa realne niedobory personelu w systemie ochrony zdrowia i prowadzi niestety do błędów wynikających z przepracowania.