Przeszukiwać oferty pracy czy otworzyć własną działalność?steemCreated with Sketch.

in polish •  last year 

Nie ma jak na swoim. Sam jesteś sobie szefem, pracujesz ile chcesz i samodzielnie ustalasz stawki. Dodatkowo według własnego „widzimisię” planujesz urlop i generalnie wydajesz tyle, ile wypracujesz. Czy własna działalność aby na pewno jest tak atrakcyjnym pomysłem? A może to jednak zbyt ryzykowne i polowanie na oferty pracy w urzędzie czy choćby w gazecie jednak dużo bardziej się nam opłaci?

Wady własnej działalności

Zacznijmy może od wad prowadzenia własnej działalności, bo przecież i takie istnieją. Po pierwsze, nie każdy zawód będzie predestynowany do otwarcia swojego biznesu. Co ma powiedzieć górnik albo listonosz, a nade wszystko menadżer? Niestety, oni są skazani na oferty pracy i działanie na etacie. Ich stawki będą uzależnione od tego, co zaproponuje im pracodawca. Inaczej rzecz się ma w przypadku np. takiego zajęcia, jak spawacz czy mechanik samochodowy. Takie osoby są już w nieco lepszej sytuacji, ponieważ samodzielnie mogą sobie ustalać cennik za wykonywane przez nich usługi, otworzyć warsztat i z cierpliwością czekać na klientów.

Jeszcze przed założeniem własnej działalności należałoby zbadać rynek i jego konkurencyjność. Branża usługowa w naszym kraju kwitnie i pewnie trudno początkującym firmom wślizgnąć się na rynek przekonując klientów, że oto oni będą od teraz świadczyć najlepsze i najtańsze usługi. Potrzeba czasu i dużo marketingowej pracy, aby zyskać zaufanie i własny rynek zbytu. W tym przypadku ważne jest także położenie i obszar działania. Województwo mazowieckie, duże miasta jak Łódź czy Szczecin, na pewno nie ułatwiają pracy początkującym biznesmenom.

Na koniec największa wada prowadzenia własnej działalności, czyli rozliczenia podatkowe wykonywane w swoim zakresie, zwykle z konieczną pomocą księgowej, ponieważ polskie prawo jest zbyt skomplikowane, aby samodzielnie dokonywać rozrachunków. Księgowa jest wręcz niezbędna. Nade wszystko jednak, najtrudniejszym elementem prowadzenia działalności jest przymus płacenia wysokiej składki ZUS, co może wpływać destrukcyjnie na działalność firmy, szczególnie niewielkiej i dopiero początkującej.

Zalety własnej działalności

Zalety otwarcia własnego biznesu mogą nas czasem zwieść. O ile faktycznie odchodzi nam konieczność starania się o etat, a oferty pracy nagle przestaną już nas dotyczyć, o tyle musimy się dobrze zorganizować i często pracować nieco więcej niż inni, jeśli chcemy zacząć realnie zarabiać i się rozwijać. To jest możliwe, aczkolwiek do tego potrzeba czasu i zaangażowania. Działalność można dziś otworzyć w wielu zawodach, takich jak choćby informatyk, lekarz, a nawet krawcowa. Zainteresowanie klientów na skorzystanie z usług specjalistów w swoim fachu jest dość duże i jeśli z rozmysłem będziemy prowadzić własny biznes, to możemy nawet liczyć na spore zarobki. Czasem samozatrudnienie jest jedynym wyjściem z bezrobocia, szczególnie na tak biednych obszarach, jak np. podkarpackie czy świętokrzyskie. Ciechanów czy Radom to także te miasta, które raczej nie zachęcają ofertami pracy. Trzeba być zatem bardzo zmotywowanym, aby znaleźć sobie własne, dochodowe zajęcie.

https://swiatpracy.pl/news-view/przeszukiwa%C4%87-oferty-pracy-czy-otworzy%C4%87-w%C5%82asn%C4%85-dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87%3F_37242.jpg

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!