Predyspozycje zawodowe, a poszukiwanie pracy / jobs

in polish •  last year 

Predyspozycje zawodowe, a poszukiwanie pracy

Praca, czy dla wszystkich taka sama? Coraz więcej mówi się dziś o predyspozycjach zawodowych. Każde stanowisko wymusza na pracowniku przewagę pewnych cech, które będą decydować o szybkości, jakości i efektywności pełnienia obowiązków. Być może warto określić, które predyspozycje są naszą mocną stroną, aby efektywnie przeglądać oferty pracy?

Oferty pracy – administracja

Praca biurowa wymaga dużych pokładów koncentracji, skrupulatności oraz umiejętności matematycznych. Podobnymi cechami będą się charakteryzować osoby pracujące w HR. Księgowość wymusza dodatkowo wiele innych zdolności, choć biegłość w liczeniu oraz uporządkowanie, a także swoisty pedantyzm będą niezwykle mile widziane.

Oferty pracy – doradztwo/konsulting

Z inną paletą umiejętności mamy do czynienia w przypadku takich stanowisk, jak obsługa klienta czy sprzedaż. Na pierwszy plan wysuwa się wówczas zdolność komunikacji. Praca z ludźmi nie jest dla wszystkich. Doskonale znany jest mit informatyka, który większość czasu spędza przed komputerem nie wchodząc w interakcję z człowiekiem, a tylko z maszyną. Te stereotypy także się dziś nieco zmieniają, lecz trudno byłoby osobowości sangwinicznej z dużymi umiejętnościami komunikacyjnymi kazać spędzać kilkanaście godzin dziennie przed komputerem. Na pewno taki pracownik dużo lepiej sprawdzi się choćby w sektorze bankowość, doradca klienta czy ubezpieczenia.

Oferty pracy – serwis, technika, montaż

Na rynku jest dużo ofert pracy dla wykwalifikowanych specjalistów z technicznych dziedzin. Takie branże, jak elektronika, elektryka czy mechanika będą dobrym pomysłem dla osób kreatywnych, z dużymi pokładami wyobraźni, od dziecka lubiącymi majsterkować i tworzyć. Osiągnięcie profesjonalizmu w tych zawodach łączy się z konkretnymi, pomocnymi cechami osobowości, dlatego warto robić to, co się lubi.

Testy umiejętności zawodowych – czy warto?

Kwestionariusz mierzenia motywacji, a może test na komunikatywność? Wszelkie testy umiejętności zawodowych stają się coraz modniejsze, a posługiwanie się ich wynikiem podczas dopasowania odpowiadającego nam zawodu zyskuje na znaczeniu. Dzieje się tak w przypadku, gdy trudno właściwie stwierdzić na jakim stanowisku pracy czulibyśmy się spełnieni. Doradztwo zawodowe pomaga sklasyfikować predyspozycje, jakie predestynują do wykonywania właściwego zawodu. W konsekwencji czujemy się spełnieni i efektywnie wypełniamy wszystkie obowiązki. Pracodawcy dużych firm chętnie zatrudniają profesjonalnych doradców, którzy już podczas rozmowy kwalifikacyjnej potrafią określić czy dany kandydat sprawdzi się na swoim stanowisku.
Nierzadko testy umiejętności zawodowych stają się pomocne osobom bezrobotnym, które czują się przytłoczone wymaganiami dzisiejszego rynku pracy. Mogą się w ten sposób nakierować na właściwy tor, aby szukać te oferty pracy, w których będą się czuły spełnione. Planowanie kariery staje się w ten sposób łatwiejsze, a ścieżka zawodowa życiowym celem, do którego warto dążyć.

294.jpg

link: https://swiatpracy.pl/news-view/predyspozycje-zawodowe,-a-poszukiwanie-pracy_39

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!