Wczesne kwiaty w ogrodzie

in polish •  2 years ago 

Jeszcze jest zimno, ale niektóre rośliny zupełnie się tym nie przejmują. Gatunki odporne, którym nie szkodzi mróz do około -2°C zaczynają wegetację. Jeśli zima jest łagodna to rodzime rośliny jak: przebiśniegi i wawrzynek wilczełyko i leszczyna, a także gatunki importowane np. oczary, rozwijają się w lutym. Jeśli długo utrzymują się mrozy, trzeba na nie czekać do marca.

Więc podawane w katalogach ogrodniczych terminy kwitnienia lepiej traktować z przymrużeniem oka i traktować jako mocno przybliżone. Tym bardziej, że przedwiośnie przychodzi w rozmaitych porach w różnych regionach Polski. Najwcześniej jego oznaki zauważamy na zachodnich i północno-zachodnich obszarach kraju a najpóźniej na północnym-wschodzie.

Dla rozwiniętych wczesnowiosennych kwiatów największym zagrożeniem może być niespodziewany powrót silniejszych mrozów następujących po dłuższym okresie ocieplenia, które je rozhartowało.

Pierwsze meldują się cebulowe

Najwcześniejsze gatunki roślin cebulowych rozwijają kwiaty, zanim drzewach pojawiają się liście. Wykorzystują więc czas kiedy gałęzie nie rzucają jeszcze cienia. Okres wegetacji tej grupy roślin kończy się w maju lub w czerwcu.

Złoć żołta - Kwitnie na przedwiośniu pod bezlistnymi drzewami
Irys żyłkowany - Kwitnie w lutym bądź marcu
Przebiśnieg Woronowa - to symbol przedwiśnia
Krokusy - rozwijają kwiaty nawet w śniegu
Kwiaty rannika - utrzymują się od lutego do końca marca
Śnieżnik - ma kwiatostany o wys. 15 cm. Pojawiają się w lutym

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Uwielbiam pierwsze wiosenne kwiaty :)

A jakie dokładnie ?

Najbardziej krokusy :)