Dysfunkcje społeczne XXI wieku #1 Zorientownie na wynik

in #polish6 years ago (edited)

 

RESULTS ORIENTED   

Pierwsza część, omawiająca powszechne dysfunkcje społeczne mające pośredni i bezpośredni wpływ na całe społeczeństwo.

Zajmijmy się jednym z najbardziej powszechnych i widocznych gołym okiem problemów, jakim jest tytułowe pojęcie :   „Results Oriented” 


WSTĘP

Definicje

Results Oriented  – pol „zorientowany na wynik” : Koncentrowanie się na wyniku niezależnie od czynników zewnętrznych lub wewnętrznych.

Prawdopodobieństwo i wartość oczekiwana

Zrozumienie zasad prawdopodobieństwa i wartości oczekiwanej jest kluczowe dla odbierania rzeczywistości takiej, jaka jest ona w rzeczywistości.

Prawdopodobieństwo mówi Nam jak często dane wydarzenie będzie miało miejsce.Już na tym etapie mamy w społeczeństwie błędną interpretację wyników na masową skalę.

Ludzie, mają tendencje do łączenia liczb (i nie tylko) z emocjami w związku z tym odczytują informację prawdopodobieństwa na trzy sposoby.



PRZYKŁAD

Szanse na opady deszczu wynoszą 40%

1.Pozytywny – szukanie potwierdzenia w liczbach dla swoich decyzji tylko w przypadku powodzenia.„Hej ! Mamy 60% szans na to że nie będzie padało, nie bierzemy parasolki !

Warto uświadomić sobie, że 40% szans oznacza, że średnio 4/10 razy dane zdarzenie wystąpi ! 

2.Negatywny – szukanie potwierdzenia w liczbach dla zakrzywiania rzeczywistości w stronę negacji.„O, nie ! 40%  szans na deszcz ! Nigdzie nie wychodzę, na pewno będzie padać

Nie muszę obrazować jak dalekie jest to od prawdy, dokładnie 6/10 przypadków 

3. Prawidłowy – odebranie wartości prawdopodobieństwa pasywnie – w oderwaniu od emocji, jako niezależny wskaźnik zaistnienia danego zdarzenia ale też i jego braku – mając cały czas na uwadze kontekst czasu.

„Mamy sporą szansę, że dzisiaj będzie ładnie ale na wypadek deszczu zbierzmy parasolkę.”


EV

Wartość oczekiwana (EV) – bez zagłębiania się w matematykę … mówiąc praktycznie, wartość oczekiwana, mówi nam czy dane zdarzenie w perspektywie czasu (jeżeli model/sytuacja/czynniki nie zmienią się ) przyniesie wartość dodatnią(PROFIT) czy ujemną (STRATA/KOSZT).

Często dokonujecie wyborów z pomocą wartości oczekiwanej nie zdając sobie z tego sprawy 

Założenie szalika na jesień/wiosnę, kasku na motocykl, posłania dzieci do dobrej szkoły … to wszystko jest przedmiotem wartości oczekiwanej.

Ktoś kto nigdy nie widział zimy, mógłby na podstawie wiedzy medycznej i meteorologicznej przygotować się tak samo do zimnego klimatu, jak i my robimy to co roku mając wiedzę empiryczną.

Dlatego analogicznie, my także możemy i powinniśmy zbierać, segregować, przetwarzać informację dla rzeczy nowych w celu ustalenia wartości oczekiwanej i na tej podstawie podejmować decyzje, szczególnie w sferze materialnej. 


PRZYKŁAD

Standardowy wykres pokerowy na którym widzimy 2 linie:

ŻÓŁTA = wskazuje EV czyli wartość oczekiwaną podjętej przez nas decyzji.

ZIELONA = aktualny wynik, im większa będzie próba tym wynik będzie coraz bliższy zakładanemu EV. 

Variance = w kontekście tego wykresu będzie to różnica pomiędzy wartością oczekiwaną a aktualnym wynikiem, która wynika z losowości.

Polecam zabawę z kalkulatorem Variance-u który doskonale obrazuje możliwości potoczenia się sytuacji dla pojedynczej zmiennej 

http://www.pokerdope.com/poker-variance-calculator/


DZIAŁANIE

Znając absolutne lecz wystarczające minimum do podejmowania decyzji strategicznych tj. prawdopodobieństwo zdarzenia, jego wartość oczekiwana (EV) i główny czynnik, czyli czas, jesteśmy w stanie podejmować logiczne, wynikające z przyczynowości decyzje, mające solidne fundamenty teoretyczne.

Natomiast nie ma decyzji dotyczących przyszłości które posiadałyby 100% skuteczności, w związku z tym przypadki niepowodzenia też powinny być zawczasu uwzględniane, ponieważ będą się zdarzały – TAK, LICZBA MNOGA 

W sytuacjach niepowodzenia, porażki lub czarnego scenariusza często zdarza się nam karuzela emocjonalna, która ma na celu uderzenie w model strategii czy decyzji ze względu na wynik którego nie umiemy zaakceptować.

Podstawą dla logicznego i inteligentnego działania, jest nieprzejmowanie się rzeczami na które nie mamy wpływu. Szanse na każde zdarzenie musimy traktować jako całość tj. (80/20) czy (60/40)

Często, zamiast zaakceptować wynik negatywny jako część dłuższego/większego procesu, jest on błędnie odbierany jako skutek złej decyzji ! Wtedy zazwyczaj rozpoczyna to efekt domina, czyli majstrowanie w dobrym modelu, lub tworzenie nowego w oparciu w pojedynczą wypadkową co nie rzadko skutkuje katastrofą 

Tak też właśnie powstają opinie i przesądy, a w ich konsekwencji kolejne decyzje ! 

CO Z TEGO WYNIKA W PRAKTYCE ?

1. Podejmowanie nie racjonalnych decyzji w oparciu o wypadkowe sytuacje losowe 

Przykłady:

  •     kradzież,
  •     wypadek,
  •     choroba

2. Podejmowanie decyzji biznesowych w oparciu o emocje

3. Porównywanie dochodów, nie do ilości towarów jaką można za nie kupić tylko do mediany znajomych lub średniej krajowej czy wartości innej waluty w innym kraju 

4.Korzystanie z sytuacji/loterii – również życiowych w nadziei na wygraną ignorując transparentnie przedstawioną ujemną wartość oczekiwaną – czyli zakładaną stratę:  

Przykłady:

  •     Zakłady Lotto EV -25% na każdym kuponie tracimy ok. 25% wkładu
  •     Ruletka stawiając czarne/czerwone tracimy 1% kapitału ze względu na 0 (co ciekawe strata  mniejsza niż  w przypadku reklamowanego lotto !)
  •     Używanie narkotyków w celu intensywnej nauki – w długim okresie przynosi straty psyho-fizyczne
  •     Brak ubezpieczenia w przypadku intensywnego trybu życia
  •     Wybór środka lokomocji : np. strach przed lataniem będącym jednocześnie najbezpieczniejszym środkiem transportu

KONKLUZJA

Umysły ścisłe mają odrobinę łatwiej ponieważ tego typu dedukcja i sposób myślenia wynika bezpośrednio z różnego rodzaju zadań czy przykładów w matematyce i fizyce.

Matematykiem nie jestem, pomimo, że ocieram się o pewne tematy związane z matematyką, fizyką … lecz z natury jestem filozofem humanistą także w konsekwencji wszystkich składowych, znajduję się gdzieś po środku :)

Moja rada dla humanistów jest taka, żeby w oderwaniu od liczenia, zaczęli trenować postawę krytyczną, czyli:

I

  • dlaczego ?
  • jak „to” działa ?
  • dlaczego coś jest jakie jest ?
  • jaki jest cel ?
  • jakie opcje na rozwiązanie widzimy ?
  • dlaczego opcja x jest lepsza od y i czym się od siebie różnią ?

II

Matematyk policzy / Humanista intuicyjnie oceni :

»Najgorszy możliwy scenariusz dla zdarzenia«

»Najbardziej prawdopodobny«

»Optymistyczny«

Jeżeli przerobicie ten prosty schemat dla poszczególnych decyzji, zapewniam, że z każdym kolejnym wykonywanym zdaniem, będzie coraz mniej emocji a więcej poczucia kontroli i logiki, decyzje trafniejsze i precyzyjniejsze. 


W tym wpisie to wszystko ,Życzę Wszystkim, żeby zorientowanie na wynik stało się w Waszym życiu wyjątkiem potwierdzającym regułę ! 

Pozdrawiam

K.  


 

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.15
JST 0.028
BTC 54337.36
ETH 2271.99
USDT 1.00
SBD 2.32