Załamanie na kryptowalutach. Bitcoin tylko w 1,5 godz. stracił ponad 10 % !!!

in polish •  2 years ago 

GABk9kqTURBXy80ZTc4N2RmMTFkN2M4Zjk5ZTM5Yjg4N2VhODQ2NjZjZC5qcGVnkpUDAMzpzRpAzQ7ElQLNAeAAwsOBoTEC.jpg

Styczniowe załamanie na kryptowalutach trwa. W branży sporo się mówiło, że pierwszy miesiąc roku przyniesienie zawirowania na rynku. I tak też się dzieje. Bitcoin tylko w 1,5 godz. stracił 1,3 tys. dol., czyli ponad 10 proc. Ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta świata, w ciągu doby osunęła się o ok. 21 proc. Lwia część rynku świeci się na czerwono. Co się dzieje?

Najpierw sprawdźmy stan gry. Nie wygląda on najlepiej. Kapitalizacja rynku kryptowalut w czasie pisania tego artykułu wynosi ok. 530 mld dol., czyli jest o 300 mld dol. mniejsza niż u szczytu z 7 stycznia tego roku (wtedy wynosiła niewiele ponad 830 mld dol.). A to oznacza, że znaczna część tokenów od dłuższego czasu świeci się na czerwono.
Bitcoin kosztuje przed wtorkowym południem ok. 12 tys. dol. W ciągu 24 godzin największa kryptowaluta świata straciła ponad 15 proc. Od szczytu z 16 grudnia, kiedy bitcoin kosztował ok. 20 tys. dol., spadek jest jeszcze głębszy i przekracza już 40 proc. Żeby jeszcze bardziej obrazowo przedstawić dynamikę wyprzedaży, wystarczy spojrzeć na to, co działo się we wtorek między godz. 8.00, a 9.30. W ciągu zaledwie 1,5 godz. "wirtualny" pieniądz stracił 1,3 tys. dol., czyli ok. 10 proc.

BTC/USD
Kurs bitcoina do dolara amerykańskiego
11 988,0000 -1 573,0000 (-11,60 %) 16:54:20

Dla obytych graczy na rynku kryptowalut obecne załamanie nie jest też żadną nowością. Połowa stycznia zazwyczaj była dla branży czasem wyprzedaży. Podobny scenariusz powtarzał się rok temu, w 2016, 2015 i 2014 r.

Co więcej, możemy także odpowiedzieć na pytanie, kto stoi za spadkami. Wśród dominujących walut fiat w obrocie bitcoinem znajdziemy dolara amerykańskiego (40 proc. całości handlu w ciągu ostatnich 24 godz.), japońskiego jena (29 proc.), inną kryptowalutę USDT oraz euro. Ciekawostką jest, że na 11. miejscu znajduje się nasz złoty. Odpowiada on za 0,6 proc. światowego handlu tą kryptowalutą.

Kurs bitcoina ostro w dół. Załamanie na kryptowalutach trwa
Załamanie nie ominęło także reszty kryptowalut spośród pierwszej dziesiątki pod względem kapitalizacji. W ciągu doby:

ethereum straciło ok. 21 proc.
ripple ok. 26 proc.
bitcoin cash ok. 21 proc.
cardano 25 proc.
litecoin 17 proc.
Z kolei, przyjmując trochę dłuższą perspektywę, ostatni tygodzień stoi pod znakiem masowej wyprzedaży króla ostatnich wzrostów - Ripple'a (o którym sporo pisaliśmy tutaj). Wycena kryptowaluty, służącej do ultraszybkich przesyłów bankowych zmniejszyła się o ponad 42 proc.

Ostry zjazd kryptowalut. Co się dzieje?
Skąd taka przewaga niedźwiedzi na początku roku? Jest to wynikiem kilku czynników. Po pierwsze, w poniedziałek "Bloomberg" poinformował, że władze Chin planują zablokować w pełni krajowy dostęp do platform wymiany kryptowalut, także tych zarejestrowanych w innych krajach. Jak tłumaczy Daniel Schittek z XTB, ludzie powiązani z tematem wskazują, że chiński nadzór ma również skierowany zostać na osoby indywidualne oraz przedsiębiorstwa, które organizują market-making oraz usługi clearingowe dla scentralizowanego handlu:

Działania Chin idą w parze z dążeniami tego kraju do zniechęcenia "kopaczy" Bitcoina, co ma pomóc rozwiązać problem wysokiego zużycia elektryczności przez ich wzmożoną aktywność.
Jak te działania odczytują gracze? - To oznacza, że w Chinach nie będzie możliwości handlu tokenami. Dotąd był to bardzo silny rynek. Brak kupujących w Azji pogłębia więc dzisiejsze spadki - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Matti Greenspan, ekspert kryptowalutowy z eToro.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

W grudniu była o tym mowa że biteka czeka w styczniu korekta nawet do 9600$. Czas na zakupy :)

ja tam nie wnikalem ale jak zobaczylem ze na portfelu $$ maleja to zaczalem teraz czytac :) No chyba trzeba zainwestowac cos :) Tylko ciekawe czy,kiedy i o ile skoczy btc

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
https://businessinsider.com.pl/finanse/kryptowaluty/kurs-bitcoina-ostro-w-dol-zalamanie-na-kryptowalutach/slv5hc0