Skąd się wzieły nazwy przeglądarek?

in polish •  last year  (edited)

enter image description here

Skąd się wzieły nazwy przeglądarek?

Przeglądarki internetowe od jakiegoś czasu mnie ciekawią (głównie te opensourcowe przeglądarki). Dziś dowiecie się, skąd pojawiły się nazwy przeglądarek internetowych + mój komentarz co do tej nazwy.

Internet Explorer

Microsoft posiadał licencję Spyglass Mosaic - dzięki temu powstała przeglądarka Internet Explorer i była dołączana w raz w każdym systemie Windows. Wojna przeglądarek właśnie się rozpoczęła. Mam na myśli oczywiście wojnę nazw.

Google Chome

Produkt miał rzekomo być nazywany "Chrome", ponieważ Google chciał zminimalizować przeglądarkę (zmienić interfejs na taki, który spodoba się użytkownikom)

Mozila Firefox

Mozilla kombinowała z ognistymi nazwami. Wszyscy myśleli że to znaczy Ognisty Lisek i - w sumie - tak się przyjęło. Tak naprawdę to nazwa pochodzi od czerwonej Pandy którymi się Mozilla opiekuje.

Opera

Cytat z archiwum opery przetłumaczony przez KŚ: "Po pierwsze, 'Opera' jest znana jako opera na całym świecie. Londyn, Paryż i Moskwa wszystkie mają opery, i to coś, co ma historyczne korzenie na całym świecie. Po drugie, Opera kojarzy się z jakością i wysokimi standardami – nigdy się nie słyszy o gwiazdach opery, uczestniczących w pijackich zadymach… ;-). Po trzecie, Opera jest zabawna (lub przynajmniej taka ma być dla ludzi, którzy nie mają do niej uprzedzeń)".

Safari

Z tą przeglądarką jest bardzo ciekawa historia.
Kiedy Apple zdecydowało, że musi oferować najlepsze wrażenia z przeglądania internetu na komputerze Mac (i nie musi wcale polegać wyłącznie na Microsoft), wzięli kod KHTML, przenieśli go na Maca, ulepszyli go, a później wydali go jako projekt o otwartym kodzie źródłowym WebKit. Opatentowana przez Apple przeglądarka internetowa, obsługiwana przez WebKit (aż do dzisiaj), została nazwana przez Steve'a Jobsa jako Safari.

Źródła: https://ariya.io/2011/05/on-the-story-of-browser-names, podziękowania również należą się @lukmarcus

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Chrome - od greckiego słowa oznaczającego kolor: χρώμα. Stąd pewnie to logo :-)

Chociaż więcej by się przydało - IE, Safari, Chromium, Midori, Lynx ... :P

·

Dodałem IE i Safari, poczęstuj się ;)

·
·

To literówka - Mozila -> Mozilla :> Ale dzięki! :P

Ciekawe, ile osób używa jeszcze IE? :D

To proste, a może spróbujesz poszukać skąd się wzięły nazwy Brave albo Tor
Browser :D

Fajne ciekawostki :)