Actifit #2 GPS czy accelerator - wady i zalety zliczania kroków.steemCreated with Sketch.

in polish •  5 months ago 

W jednym z moich poprzednich artykułów przedstawiłem Wam aplikację sportową Actifit Fitness Tracker bazującą na Smart Media Tokens w oparciu o blockchaina Steem'a.

actifit1.jpg
Zdjęcie na licencji CC0 ze strony: Pixaby

Aplikacja jest swego rodzaju krokomierzem, który, tak jak wspomniałem w poprzednim poście, do zliczania kroków wykorzystuje nie moduł GPS, a akcelerometr wbudowany w naszym telefonie. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. W moim odczuciu wychodzimy zdecydowanie na plus, bo mamy większą dokładność zliczanych danych. Krokomierze działające w oparciu o odbiornik GPS zazwyczaj wymagają od nas podania długości kroku. Następnie mierzą dystans jaki przebyliśmy i dzieląc go przez długość kroku wyliczają liczbę kroków jaką danego dnia pokonaliśmy. Nasz chód jednak nie jest stały i zmienia się w czasie. Czy to biegniemy, idziemy wolno lub szybko. Każdy rodzaj chodu ma inną długość kroku. I ta długość może się zmieniać w bardzo szerokim zakresie.

A co jeżeli na przykład po skończonym spacerze wsiądziemy do auta i nie wyłączymy GPSa? Wtedy nadal będą nam się naliczać kroki? W przypadku Actifita nie ma z tym problemu. Owszem, program odczytuje drgania, więc nawet jadąc autem musimy się liczyć z tym, że wynik będzie nieco przekłamany. Na wybojach pewnie naliczy nam się trochę ponadprogramowych "kroków", jednak liczba ta jest raczej niewielkim ułamkiem w ciągu całego dnia.

actifit.jpg

Niestety actifit postrzegany jako projekt nagradzający naszą aktywność w łatwy sposób może nas tutaj skłaniać do nadużyć. Teoretycznie bowiem można by cały dzień przesiedzieć w fotelu poruszając tylko telefonem tak, aby nabijać kroki.

Owszem. Można by. Ale czy tak na prawdę o to chodzi. Czy dla tych 15-20 centów (tyle mniej więcej wynosi aktualnie upvote od @actifit) komuś będzie się chciało oszukiwać. Jak dla mnie to nie ma większego sensu, chyba, że w biedniejszych krajach. Twórcy aplikacji dodatkowo cały czas starają się wyłapywać wszelkie nadużycia.

Moja subiektywna opinia?
Jak dla mnie idea projektu bardzo ciekawa a zastosowanie acceleratora zamiast GPSa było tutaj strzałem w dziesiątkę. GPSa używam w innych aplikacjach wtedy, gdy chcę mierzyć przebyty dystans. Do zliczania kroków jak dla mnie accelerator. Od pewnego czasu prowadzę testy dokładności naliczania kroków, więc myślę, że w jednym z kolejnych artykułów podzielę się w Wami moimi wnioskami.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Mi się wydaje, że jakby ktoś chciał, to by złamał system i zrobił to tak, że by zarabiał dziennie te 15 centów z np. 1000 kont :D

Takie osoby są na bieżąco wyłapywane i odbierane są im wszystkie tokeny, których jeszcze nie upłynnili. Aby ograniczyć taki proceder aplikacja działa tylko z urządzeń z aktywną kartą SIM. Aczkolwiek nie ma rzeczy niemożliwych i jak to w cyberprzestrzeni, toczy się ciągła walka pomiędzy twórcami zabezpieczeń a hakerami :D

!tipuvote 0.1 hide

Congratulations @verticallife! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 900 upvotes. Your next target is to reach 1000 upvotes.

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!