[7] Jak sobie radzić w sytuacji zagrożenia? „Czytanie z chmur”
Witam w mojej serii, która pojawia się w każdy piątek jako edukacyjne wejście w weekend. Dziś zajmiemy się zagorzeniem naturalnym jakim są zamiany pogodowe. Jak przewidywać pogodę jedynie patrząc w niebo? Jest wiele pytań a ja postaram się na nie wszystkie opowiedzieć.
Czytanie z chmur jest umiejętnością, którą w dzisiejszych czasach posiada coraz mniej ludzi. Oczywiście w takich zawodach jak np. marynarz lub żeglarz musisz znać podstawy przewidywania pogody na podstawie obserwacji nieba jednak i zwykli ludzie powinni posiadać wiedzę z tego zakresu. Szczególnie kieruje ten wpis do osób parających się survivalem lub tych, którzy po prostu w chwili gdy rozładuje im się telefon znajdą się na jakimś pustkowiu. Na pogodę nie macie wpływu, a na swoje zachowanie i owszem, jest to szczególnie ważne w momencie gdy jesteście na odludziu, a pogoda może zagrozić waszemu zdrowiu lub życiu. Zaczynamy
Cirrus (Ci) pierzasta chmura
Cirrus jest chmura pierzastą, która zwiastuje pogorszenie się pogody. Powoduje opady, które nie docierają na ziemie. Jeśli zobaczysz taką chmurę na niebie to spodziewaj się porywistego wiatru. Te chmury w kształcie nitek, jedwabistych ławic, włókien bądź wąskich pasm posiada podstawę o długości od 7-10 km od 10 do 1000 km.
Cirrocumulus (Cc) kłębiasto-pierzasta chmura
Cirrocumulus zwiastuje nadejście frontu zimnego. Chmura ta jest w kształcie ziaren/zmarszczek lub połączonych ze sobą małych członów cienkich warstw bez cieni.
Cirrostratus (Cs) warstwowo-pierzasta chmura
Cirrostratus zwiastuje pogorszenie się pogody w skutek nadejścia frontu ciepłego lub zimnego. Chmurze tej towarzyszy często zjawisko „halo”. Posiada mglistą strukturę często kończy się frędzlami charakterystycznymi dla cirrusa.
Altocumulus (Ac) – średnia kłębiasta
Altocumulus zwiastuje nadejście frontu chłodnego. Charakterystyczne dla tych chmur są cienie, które spowodowane są wielowarstwowością (chmury te potrafią mieć nawet 3 warstwy). Dodatkowo chmury te maja walcowaty kształt, który na ogół układa się w sposób równoległy wglądem siebie.
Altostratus (As) – średnia warstwowa
Altostratus zwiastuje nadejście opadów śniegu i deszczu. Wygląd tych chmur przypomina prążki, które są tak gęste, że słońce zaobserwować możemy jedynie przez prześwity w owych obłokach.
Nimbostratus (Ns) – warstwowa deszczowa
Nimbostratus zwiastuje długie i ciągłe opady deszczy. Struktura chmury jest tak gęsta, że całkowicie przysłania słońce. Obłok jest rozmyty, a momentami postrzępiony przez opady deszczu lub śniegu.
Stratocumulus (Sc) – kłębiasto–warstwowa
Stratocumulus zwiastować może niewielkie opady deszczu, które czasem nawet niedocierana na powierzchnię ziemi oraz załamanie pogody. Chmura ta jest szara bądź biała i składa się z ławicy zaokrąglonych brył, które mogą ale nie musza się ze sobą stykać.
Stratus (St) – niska warstwowa
Stratus zwiastuje opady mżawki, śniegu ziarnistego lub słupków lodowych. Czeto zanim spadnie deszcz (może z przerwami trwać nawet 3 dni) chmurze tej towarzyszy mgła.
Cumulus (Cu) – kłębiasta
Cumulus zwiastuje dobra pogodę i umiarowy wiatr jednak za klika dni spadnie deszcz. Chmury te przypominają wyglądem kalafiora, a gdy szybko na naszych oczach wypiętrzają się ku górze może dość do opadów deszczu (nawet tzw. „oberwania chmury) przy akompaniamencie szybkiego porywistego wiatru. Widząc te obłoki na niebie trzeba stale monitorować sytuacje.
Cumulonimbus (Cb) – kłębiasta deszczowa
Cumulonimbus zwiastuje bardzo silne opady deszczu z bardzo porywistym wiatrem (nad morzem sztorm). Widząc tą chmurę należy szybko znaleźć schronienie gdyż pogoda bardzo gwałtownie się pogorszy.
Źródła:
https://www.obozy-zeglarskie.pl/chmury-i-chmureczki-jak-ropoznac/
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,22153535,pogode-mozna-wyczytac-z-chmur-istnieje-kilka-ogolnych-zasad.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna
Artykuł napisany został dla Tematy Tygodnia w kategorii 1: Efekt Motyla.
#tematygodnia @steemit-polska
(https://steemit.com/tematygodnia/@steemit-polska/tematy-tygodnia-tematygodnia-38-tematy)
All rights reserved by @veroniq 2018