Hawajska wątróbka
Zawsze uważałem, że wątróbka to jedzenie drugiego sortu. No nie zjem i koniec. Całe szczęście smaki się zmieniają/
W domu za dzieciaka rodzicie czasami robili. Wersja Mamy była niezjadliwa. Wersję Ojca zjadałem, ale zawsze uważałem to za skandal żeby takie coś jeść. Tato robił klasyczną z cebulka. Nie wiem jak, ale po latach stwierdzam, że to była najlepsza wątróbka jaką w życiu jadłem. Szkoda, że nie ma możliwości już poznania przepisu...
Co do samej wątróbki to jest to kawał dobrego posiłku:
w 100 gramach mamy aż:
Witamina A 17 997 IU
Kwas askorbinowy 23,6 mg
Wapń 10 mg
Żelazo 17,9 mg
Witamina B 60,6 mg
Witamina B12 18,7 µg
Magnez 14 mg
Kwasy tłuszczowe nasycone 1,4 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 1,1 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 0,6 g
Cholesterol 355 mg
Sód 49 mg
Potas 150 mg
Węglowodany 3,8 g
Białko 26 g
Aż 26g białka! Dla ludzi budujących masę mięśniową piękna sprawa. Do tego śmiesznie tania. Cena za kilogram w mojej okolicy to 6-8zł.
Dobra to przechodzimy do meritum czyli Hawajska wątróbka.
Uwielbiam ananasa. Wątróbka z ananasem - niezły mix co? Wg mnie warto spróbować.
Co potrzebujemy?
Mleko
Wątróbka
Puszka ananasa
Cebula
Koncentrat pomidorowy
Mąka
sól, pieprz,
Wykonanie
Kroimy wątróbkę na mniejsze kawałki, odcinamy żyłki i zalewamy mlekiem. Do lodówki na 2-3h. Dlaczego mlekiem? Wiele ludzi uważa, że wątróbka ma gorzki smak i w sumie przez to jest bleeee. Podobnie ludzie podchodzą do karpia (wali mułem) czy kurek. Wystarczy wymoczyć w mleko żeby pozbyć się goryczy i i staje się dużo bardziej delikatna.
Kroimy ananasy w plasterki. Cebulę w piórka, podsmażamy na patelni.
Do małego rondelka dajemy łyżkę koncentratu pomidorowego i zalewamy go sokiem z ananasów tak ze 3 łyżki. Wszstko zagotowujemy.
Wątróbkę odcedzamy z mleka, obtaczamy w mące i wrzucamy na patelnie. Smażymy aż do zarumienienia.
Do wątróbki i ananasów wlewamy zagotowany sos. Chwilkę podduszamy i gotowe:)
Podawałem z grzankami z ciemnego pieczywa.
Ja tam wątróbkę uwielbiam - koniecznie z dużą ilością cebuli. Dla mnie to rarytas, a nie jedzenie drugiego sortu :)
This post recieved an upvote from minnowpond. If you would like to recieve upvotes from minnowpond on all your posts, simply FOLLOW @minnowpond
Dzieki za przepis! Napewno skorzystam! Dodam tylko ze lepsza watrobka z indyka niz z, kurczaka. Co do zanieczyszczen i szkodliwosci dla zdrowia bo pewnie moze ktos zapyta to powiem wam ze znam osoby kulturystow ktorym nie zaszkodzila dzienna duuza dawka watrobki. ( pewnie dlatego ze na srodkach dopingujacych byli i sa) od czasu mozna ja wrzucic i urozmaicic diete! Pozdrawiam
Uwielbiam wątróbkę drobiową z cebulką :)
Ani wątróbka, ani z cebulką, ani z ananasem. Smaki kompletnie nie z mojego świata.