Świat w roku 2517 - jak będzie wyglądała przyszłość za 500 lat? Dyskusja

in #polish7 years ago (edited)

1350348678462930022.jpg

Podczas pewnej dyskusji poczułem natchnienie i trafiłem na ciekawy artykuł, który zrodził we mnie intrygujące pytanie: gdybyście mogli podróżować w czasie i mieli możliwość przenieść się lat 500 wstecz, co ukazało by się waszym oczom? Rozkwit Imperium Azteków w środkowym Meksyku, świeżo namalowana "Mona Lisa" w schyłkowym okresie włoskiego renesansu czy też chłodniejsze klimat na półkuli północnej. Świat tego okresu był pod wpływem "małej epoki lodowcowej" (od roku 1300 do 1850 r.), początkiem eksploracji nowych kontynentów przez Europejczyków zwanym "Epoką Wielkich Odkryć".
A co jeśli zmienimy parametry w naszym wehikule czasu i spojrzymy 500 lat w przyszłość na Ziemię z XXI wieku? Czy świat z 2517 roku będzie dla nas tak bardzo inny jak inny byłby rok 2017 dla ludzi z epoki Renesansu? Zacznijmy od pogody.

Przewidywania

W zależności od tego, kogo zapytasz, wiek 26 będzie trochę chłodny lub piekielnie gorący. Niektóre modele aktywności słonecznej sugerują, że klimat na Ziemi od roku 2500 mógłby się ochłodzić do poziomu "Małej epoki lodowcowej" z okresu średniowiecznego optiumum klimatycznego (1300 - 1850 r.) Inne badania przewidują, iż postępujące ocieplanie klimatu i zużycie paliw kopalnych doprowadzi do tego, że klimat na Ziemi stanie się zbyt gorący dla ludzkich istot do roku 2300.

comment_OQh8rZeg25jcReiUti5B0DZuE1uaTNtL.jpg

Niektórzy eksperci datują początek obecnych zmian klimatycznych na okres rewolucji przemysłowej w XVIII w., a inne - na okres wypalania lasów pod pola uprawne w epoce neolitu. Tak czy inaczej, narzędzia wykorzystywane przez człowieka mające służyć opanowaniu środowiska naturalnego mogą być naprawdę imponujące w roku 2517.

Fizyk teoretyczny i futurysta Michio Kaku przewiduje, że w ciągu zaledwie 100 lat ludzkość dokona skoku z cywilizacji zerowej do cywilizacji typu I w skali Kardaszowa.

"Typ I – cywilizacja wykorzystująca energię porównywalną z tą, która jest dostarczana Ziemi przez Słońce. Szacowany potencjał takiej cywilizacji obejmuje np. znaczny stopień kontroli nad swoją planetą (np. powstrzymywanie trzęsień ziemi, huraganów), kontrolowanie i wykorzystywanie reakcji termojądrowych. W kontekście podobnych cywilizacji można wspomnieć o kolonizacji kosmosu, sondach von Neumanna, satelicie Dysona–Harropa, sferze Bernala, czy technologicznej osobliwości."

Innymi słowy, staniemy się gatunkiem, który wykorzysta całą energię planety. Wykorzystując tak potężne zasoby energetyczne, ludzie 26 stulecia będą mistrzami technologii pozyskiwania czystej energii, poprzez syntezę jądrową i energię solarną. Ponadto, będą w stanie manipulować energią planetarną w taki sposób, który umożliwi im kontrolowanie globalnego klimatu. Z kolei fizyk Freeman Dyson, szacuje, że skok do cywilizacji typu I może nastąpić w ciągu następnych 200 lat.

Poziom technologiczny wzrastała wykładniczo od 1500 roku, a dotychczasowe tempo wzrostu będzie prawdopodobnie kontynuowane, a być może nawet przekroczy obecną dynamikę wzrostu w przyszłych stuleciach.
Fizyk Stephen Hawking sugeruje, że do roku 2600 ów wzrost doprowadzi naukę do poziomu na którym co 10 sekund będzie pojawiać się 10 nowych publikacji naukowych z fizyki teoretycznej. Jeśli prawo Moore'a potwierdzi się w przyszłości, a moc obliczeniowa i złożoność komputerów będzie podwajać się co 18 miesięcy, to niektóre z tych publikacji mogą doprowadzić do powstania wysoce inteligentnych maszyn.

Jakie inne technologie będą kształtować rzeczywistość w XXVI w.? Adrian Berry - pisarz i futurysta, uważa, że ​​biotechnologia osiągnie poziom, który pozwoli wydłużyć przeciętną długość ludzkiego życia do 140 lat, a cyfrowe przechowywanie ludzkich osobowości umożliwi nam osiągnięcie czegoś w rodzaju cybernetycznej nieśmiertelności (brzmi znajomo? Kto czytał Neuromancera ten skojarzył zapewne, że podobny koncept pojawił w książkach Gibsona w już latach 80 - osobowość hakera przeniesiona do pamięci ROM).
Ludzkość będzie uprawiać oceany, podróżować statkami kosmicznymi, mieszkać w pozaziemskich koloniach na Marsie i Księżycu, podczas, gdy wysokorozwinięte roboty odkrywać będą przestrzeń kosmiczną daleko poza Układem Słonecznym.

Która wizja jest bardziej prawdopodobna, świetlna wizja przyszłości rodem ze Star Treka czy apokaliptyczna wizja związana z zagładą większości ludzkości połączoną z klęską naturalną na globalną skalę? Naukowcy są w tej kwestii bardzo podzieleni. Trudno do końca przewidzieć także jaką rolę odegrają ludzie. Czy będziemy w stanie wznieść się ponad podziałami dla dobra planety i całej cywilizacji?

A jakie są wasze przewidywania w tej materii? Czy obecna cywilizacja ma w ogóle szansy na przetrwanie następnych 500 lat?
Zapraszam do dyskusji, wszelkie źródła mile widziane.

=== === ===
=== === ===

Źródła:

http://science.howstuffworks.com/environmental/earth/geology/earth-500-years.htm
pictures11.ru
https://jcsatanas.fr/

Sort:  

Nie wiem czy jest sens w ogóle prowadzić takie dyskusje, bo prawdopodobnie nie będzie nam dane tego sprawdzić osobiście :P

Jeśli dasz się zamrozić w ciekłym azocie jak 'Benny the dog', to kto wie. :P

Dlatego napisał, że prawdopodobnie :P

Przewidywanie przyszłości na tak odległy termin to wróżenie z fusów, ale... dlaczego by się nie pobawić? Zakładam, że gatunek ludzki przetrwa do tego czasu. Moją mini analizę zacznę od ilości ludności oraz ich zajęć codziennych. Według mnie ludzi w 2517 roku na Ziemi będzie stosunkowo mało, ponieważ nie będzie potrzeby posiadania dużej populacji. Będą zajmować się pracą wysoko intelektualną, rozrywką, kontrolą Sztucznej Inteligencji oraz częściowo kontrolą jednego wielkiego superpaństwa. Praca fizyczna i prosta intelektualna będzie w pełni zautomatyzowana. Ludzkość będzie już cywilizacją, która będzie posiadać liczne kolonie na innych planetach. Będziemy posiadali tak zwaną teorię wszystkiego. Będziemy szeroko wykorzystywać dobroć jaką daje nam mikroświat - komputery kwantowe oraz kryptografię kwantową.

Jeśli prawo Moore'a potwierdzi się w przyszłości, a moc obliczeniowa i złożoność komputerów będzie podwajać się co 18 miesięcy, to niektóre z tych publikacji mogą doprowadzić do powstania wysoce inteligentnych maszyn.
Prawo to prawdopodobnie się nie potwierdzi, ponieważ komputer klasyczne osiągają granicę rozmiarów atomu.

na pewno będziemy w komunikacji z inną cywilizacją, jeśli w ogóle wciaż będziemy :)

W ramach uzupełnienia w komentarzu - infografika przewidująca jakie wydarzenia, technologie będą kształtować przyszłość w ciągu następnych 150 lat, możemy już chyba zweryfikować, które prognozy dotyczące lat 2015 - 2018 okazały się realne.

Szczerze powiedziawszy to dziwne te przepowiednie :P Nieśmiertelna mysz w 2015? Do takiego czegoś to raczej daleka droga. No ale cóż - pożyjemy zobaczymy.
Kiedyś trafiłem na całą stronę poświęconą takim przepowiedniom:
http://www.futuretimeline.net/

Ogólnie to jestem tego samego zdania co @imperfect-one, że nie ma sensu wybiegać aż 500 lat do przodu, bo nie mamy teraz zbytnio wiedzy, żeby oszacować co wtedy się może stać. Czy ludzie w 1500 roku wpadliby na blockchain czy języki programowania? :D

Myślę, że lepiej skupić się na tym co będzie za 10-20-30 lat. A może być bardzo dużo ciekawych rzeczy:

  • automatyzacja wielu prac przez maszyny / roboty / boty
  • silna sztuczna inteligencja
  • autonomiczne pojazdy
  • podróże na księżyc, marsa
  • dużo zmian geopolitycznych (niekoniecznie dla Europy korzystnych...)

Języki programowania w obecnej formie może niekoniecznie, ale zastosowanie algorytmów już tak, myślę, że wielu średniowiecznych matematyków mogłoby to ogarnąć. :)

Słowo „algorytm” pochodzi od staroangielskiego słowa algorism, oznaczającego wykonywanie działań przy pomocy liczb arabskich (w odróżnieniu od abacism – przy pomocy abakusa), które z kolei wzięło się od nazwy "Algoritmi" - zlatynizowanej wersji nazwiska "al-Chwarizmi" Abu Abdullaha Muhammada ibn Musy al-Chuwarizmiego (arab. ‏أبو عبد الله محمد بن موسى الخوارزمي‎), matematyka perskiego z IX wieku[2].

Nie wspomniałeś o bardzo ważnej rzeczy, która jest kluczowa, aby rozwój technologii był możliwy - energia, tania i czysta energia to klucz do sukcesu przyszłej cywilizacji. Myślę, że odkrycie reaktora antymaterii rozwiązałoby większość problemów. A może chociaż zimna fuzja? Mały reaktor w każdym domu, taki mr Fusion - pytanie co jest bardziej realne z naukowego punktu widzenia. ;)

Myślę, że następny przełom nastąpi, gdy uda się stworzyć pierwszy reaktor fuzyjny o komercyjnym zastosowaniu - w zasadzie niewyczerpane źródło energii.

Na drugim miejscu wymieniłbym rozwój inżynierii genetycznej, eliminację chorób, które są w tej chwili uznawane za śmiertelne. Zmodyfikowane genetycznie jednostki mogłoby eksplorować przestrzeń kosmiczną ; być może cyborgi z organiczną tkanką byłyby jeszcze lepszym pomysłem?

Tak czy inaczej największym wyzwaniem na następne 50 lat jest poszukiwanie wydajnego źródła czystej energii, samochody elektryczne i rowery to przyszłość lepszego jutra.

Dla mnie dużym problemem z przewidywaniami przyszłości jest fakt, że zajmują się nimi najczęściej fizycy, astronomowie, informatycy itp. Brakuje humanistów. A tymczasem zanim wielkie odkrycia naukowe i wynalazki były możliwe - musiały powstać umowy spoleczne, aby naukowców czy odkrywców sponsorować.

W epoce internetu coraz trudniej nam się dogadywać. Jesteśmy w szoku bezpośredniego styku z wieloma obcymi ideami i zamykamy się w echo chambers. Władzę przejmują obrońcy przeszłości, nawet w najbardziej rozwiniętych krajach. Coraz bardziej widoczny rozdział elit i mas, związany z automatyzację i globalizacją, jeszcze powiększa napięcia...

Jeśli przestaniemy się dogadywać, wspaniałej przyszłosci nie będzie, będzie Mad max...

Ja to mam nadzieje że z czasem ludzie się nauczą korzystać z mózgu w 100% i to pomoże im w rozwijaniu siebie oraz całej gospodarki tak żeby też innym było lepiej :)

Skupmy się na teraźniejszośći by móc zbudować dobrą przyszłość.

500 lat? W skrócie 3 scenariusze:

  • ludzkość to mega potęga, cały wszechświat jest nasz,
  • wojna/kataklizm doprowadza do naszego wymarcia,
  • nie rozwijamy się i Ziemia staje się wielką dystopią bez ucieczki.
  • ludzkość to mega potęga, cały wszechświat jest nasz

Może za 5000 lat, ale 500? Patrząc jak wyglądał rozwój cywilizacji na przestrzeni wieków nie jestem w stanie w to uwierzyć, Wszechświat nigdy nie będzie nasz. :)

Dwa kolejne scenariusze są znacznie bardziej prawdopodobne.

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.27
JST 0.044
BTC 100655.07
ETH 3634.89
SBD 2.47