Pogoda na najbliższe tygodnie - czy pod koniec marca zawita do nas prawdziwa wiosna?

in #polish6 years ago (edited)

Mount-Fuji-in-spring.jpg.optimal.jpg
źródło

Już za niecały tydzień rozpoczyna się u nas astronomiczna wiosna, a zatem to dobry moment, aby sprawdzić czy wiosna prawdziwa wiosna rzeczywiście pojawi się zgodnie z wskazaniem kalendarza. Doświadczenie pokazuje jednak, że bardzo rzadko koniec marca przynosi znaczącą poprawę pogody. Przekonajmy się czy tym razem będzie podobnie.

Od astronomicznej wiosny dzielą nas w zasadzie 3 dni, choć marcowe anomalie pogodowe - śnieg z deszczem, wichury - nie zapowiadają zmiany lepsze. Niemniej tak gwałtowne zmiany są zapowiedzią nowej pory roku, która zupełnie odmieni klimat za naszymi oknami. Na początek może wyjaśnijmy czym różni się wiosna astronomiczna od kalendarzowej, gdyż nie każdy ma świadomość z czego wynika rozbieżność dat w odniesieniu do pierwszego dnia wiosny.

Wiosna astronomiczna jak sama nazwa wskazuje nie ma związku z konkretną datą w kalendarzu, lecz z momentem tzw. równonocy wiosennej, gdy dzień i noc trwają dokładnie tyle samo na danej półkuli - w naszym przypadku na półkuli północnej, która przez następne pół roku będzie intensywniej ogrzewana przez Słońce. Moment równonocy wiosennej wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej wiosny, która trwa aż do przesilenia letniego kiedy to dni będą stawać się coraz krótsze. W starożytnym, rzymskim kalendarzu równonoc wiosenna rozpoczynała się wraz z początkiem roku (miesiąca Martius). Dopiero w 155 p.n.e. przesunięto w Rzymie początek roku urzędowego na 1 stycznia.

FairBitterAchillestang-small (1).gif
ruch Ziemi względem słońca do letniego przesilenia źródło

W 325 roku n.e. równonoc wiosenna przypadała 21 marca i właśnie ta data została przyjęta przez sobór nicejski do obliczania daty święcenia Wielkiej Nocy. Z kolei nieprecyzyjność kalendarza juliańskiego spowodowała, że w XVI w. równonoc została przesunięta na 11 marca. Dopiero po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego w 1582 roku, moment równonocy wiosennej wypada stale w okolicach 21 marca. Począwszy od końca ubiegłego stulecia, pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada na 20 marca. Synoptycy prognozują jednak, że za kilkadziesiąt lat astronomiczna wiosna będzie zaczynać się już 19 marca. W tym roku wiosna zacznie się dokładnie 20 marca o godz. 22:58.

Prognoza na pierwsze tygodnie wiosny

_2019-03-17_201723_pogoda.interia.pl.png

Jeśli liczycie na upalne popołudnie wraz z nastaniem pierwszego dnia wiosny to raczej musicie zostawić tę nadzieję w sferze wyobraźni. Od 20 marca rzeczywiście ma nastąpi lekka poprawa pogody, lecz temperatura nie przekroczy raczej 10 stopni. W centralnej Polsce oraz na Dolnym Śląsku ma być pogodnie i zdecydowanie cieplej niż w pozostałych regionach kraju. Od 9°C w Warszawie do 11°C we Wrocławiu. Wyjątkowo ładnie zapowiada się następny weekend od 11 do 13°C w Warszawie do nawet 18°C we Wrocławiu! Mieszkańcy Wrocławia jak zwykle jako pierwsi mają okazję poczuć wiosenną aurę, choć w tym razem nie potrwa nie potrawa ona zbyt długo.

Kolejne tygodnie po 25 marca zapowiadają jednak lekkie odchłodzenie do około 7 - 8°C w ciągu dnia w centralnej Polsce. W pierwszym tygodniu kwietnia mają pojawić się bardziej obfite opady, trudno jednak określić jaką skutecznością cechuje się ten model meteorologiczny. Za 10 dni obecna prognoza może się mocno zdezaktualizować - zwłaszcza w przewidywaniu opadów.

Prognoza dla północnej Polski jest zdecydowanie mniej optymistyczna, w pierwszym tygodniu kwietnia temp. w ciągu dnia ma wynieść ~ 6°C, a zauważalne ocieplenie ma pojawić się dopiero 10 kwietnia. Wiele wskazuje na to, że na wyższą, iście wiosenną aurę będziemy musieli poczekać aż do drugiej połowy kwietnia. Wyjątkiem jest Wrocław, gdzie już 9 kwietnia możemy spodziewać się większej ilości słońca oraz temperaturę powyżej 15°C. Pozdrowienia dla steemowych Wrocławian. :)

wroc pogoda.png
prognoza dla Wrocławia do 10 kwietnia

Mam jednak nadzieję, że powyższe prognozy nie będą aż tak dokładne i już w pierwszym tygodniu kwietnia zaskoczy nas cieplejsza, bezdeszczowa aura. Okres przesilenia wiosennego to bardzo dobry moment na mentalny rest i dogodna okazja na naładowanie życiowych baterii.


Źródła:

[1] https://pogoda.interia.pl/
[2] https://calendar.zoznam.sk/
[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Równonoc_wiosenna

Sort:  

Voted and thanks for the love. Invited you to @theplayersclub and many thanks for your love and support

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.15
JST 0.028
BTC 63615.94
ETH 2475.04
USDT 1.00
SBD 2.54