Jak zacząć medytować i dlaczego warto

in #polish7 years ago (edited)

Żyjemy w świecie, który na każdym kroku rozprasza nasz umysł tysiącami przeróżnych sygnałów i impulsów, jesteśmy zdekoncentrowani za sprawą wielu kanałów informacji, żyjemy w biegu robiąc kilkadziesiąt czynności w tej samej chwili, przez co tak naprawdę nie robimy niczego, przez co nasze życie staje się namiastką życia, wielką iluzją, aberracją rzeczywistości w krzywym zwierciadle.

Dalajlama zapytany kiedyś, co najbardziej zadziwia go na tym świecie, odpowiedział:

Człowiek. Bo poświęca swoje zdrowie, aby zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego, jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości; żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak naprawdę nie żyjąc.

Czy możemy przywrócić kontrolę nad naszym życiem? Zacząć czerpać z niego pełnymi garściami?
Jednym ze sposobów jest praktyka medytacji.

<O zdrowotnych korzyściach medytacji pisałem już kilka miesięcy temu>

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do medytacji oto kilka innych dodatkowych korzyści, które mogą zachęcić Cię do praktyki:

  • Regularna praktyka medytacyjna poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego i wzmacnia układ odpornościowy, zmniejszając aktywność markerów prozapalnych.
  • Badania sugeruję, iż systematyczna medytacja łagodzi stany depresyjne, a nawet może zwiększać nasz iloraz inteligencji.

"Siegfried Othmer, former president of the neurofeedback division of the Association for Applied Psychophysiology and Biofeedback, conducted neurofeedback research on participants using brainwave training (a specific form of meditation). Those who meditated showed an average gain in IQ of 23 percent.
Not only did the meditators improve their IQ, but the effect was lasting, according to a follow-up study conducted one year later.

Participants who meditated showed significant gains in creativity, concentration and self-awareness.
Another study in Consciousness and Cognition showed that after just four days of daily 20-minute meditation, participants demonstrated significant improvements in memory, cognitive function, and lowered stress levels. Most notably was, the group that meditated scored as much as 10 times better on a working memory task - an important part of fluid intelligence."

To niesamowite, lecz przytoczone badanie dowodzi(w oparciu o badaną grupę), iż medytacyjny trening zwiększa IQ średnio o 23 %, a ów wzrost utrzymywał się nawet rok po zakończeniu eksperymentu.
Wynik innego eksperymentu był równie niesamowity; badana grupa medytowała 20 minut dziennie przez 4 dni i już po tym okresie zaobserwowano wyraźną poprawę pamięci, procesów poznawczych, a także niższy poziom stresu wśród badanych. Dodatkowo w testach pamięciowych osiągnęli oni 10 razy lepszy wynik niż przed eksperymentem.

Ponadto są dowody na to, że regularna medytacja spowalnia proces starzenia na poziomie komórkowym i wydłuża telomery (Telomer – fragment chromosomu, zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Proces ten, będący „licznikiem podziałów”, równocześnie z każdym skróceniem zwiększa ryzyko nowotworzenia oraz przekłada się na proces starzenia się). Mistrzowie zen oraz praktykujący zazen mają zwykle dłuższe telomery niż grupa kontrolna.

Nie ma wątpliwości co do korzyści płynących z medytacji, dowody są niepodważalne. Jednakże dopiero po kilku sesjach zazen(medytacji siedzącej) będziesz w stanie przekonać się i doświadczyć tego jak medytacja rozwija twój umysł, jak pomaga nadać nową wartość twojej egzystencji.

ZEN

Nie sposób pominąć buddyzmu zen w kontekście tematu medytacji będącej rdzeniem zenu, który pojawił się w Chinach wraz z przybyciem wielkiego nauczyciela - Bodhidharmy, który podobno medytował przez 9 lat w jaskini wpatrując się w ścianę; po dziś dzień praktykujący w tradycji japońskiej i koreańskiej medytują właśnie w ten sposób, twarzą zwróconą do ściany.


medytacja w tradycji japońskiego soto

Zazen (jap. 座禅 medytacja zen na siedząco) podstawowa forma medytacji w buddyzmie zen wykonywana w pozycji siedzącej z nogami skrzyżowanymi. Głównym elementem zazen jest siedzenie w poprawnej pozycji, oddychanie i brak przywiązania do myślenia

Zen to w istocie szukanie samego siebie, poszukiwanie swej prawdziwej natury, prawdy o naszym istnieniu; odpowiedź na fundamentalne pytanie "czym jestem?". Nie chodzi o czczenie kogokolwiek, lecz o to, aby uwierzyć w siebie mając świadomość tego 'kim jestem i dokąd zmierzam'. W celu osiągnięcia tego stanu praktykuje się zazen - medytację siedzącą. Dzięki praktyce medytacji możesz chwycić życie dokładnie takim jakim jest, tu i teraz; zachowując spokojny umysł, umysł, który może odbijać rzeczy jak czyste zwierciadło. Medytacja(uważność umysłu) oznacza życie tu i teraz całym sobą. Zen to twoja prawdziwa natura, twój pierwotny umysł.

JAK MEDYTOWAĆ?

Zapewne możecie myśleć, że medytacja jest czymś trudnym, niczym katatoniczny stan hibernacji w wykonaniu jakiegoś guru-jogina? Nic bardziej mylnego, medytacja jest prosta tak jak siedzenie i czytanie książki. Jak w takim razie zacząć?
Jako, że buddyjska praktyka zazen jest mi najbliższa, przybliżę wam jak wygląda to w technice szkoły koreańskiej, która w moim odczuciu jest zupełnie naturalna.

  • Najpierw znajdź spokojne miejsce, gdzie możesz się wyciszyć będąc sam ze sobą
  • Usiądź na przedniej części poduszki w miejscu w którym Ci wygodne, tak aby nie było ani za miękko, ani zbyt twardo - możesz usiąść także na macie
  • Spróbuj ułożyć ciało w pozycji lotosu(prawa stopa na lewym udzie, lewa stopa na prawym udzie) lub pół-lotosu, układając nogi w ten sposób, aby wytrzymać kilkanaście minut w bezruchu, zachowaj wyprostowany kręgosłup
  • Wypnij klatkę piersiową lekko do przodu, tak aby utrzymać kąt prosty
    diagram.jpg
  • Jeśli lotos jest dla Ciebie zbyt wymagający to usiądź na krześle, najważniejsze, aby zachować wyprostowany kręgosłup
  • Lekko opuść wzrok i przymknij powieki, ale nie zamykaj ich, zachowaj kontakt z otoczeniem, nie skupiaj się na żadnym szczególnym punkcie
  • Złóż obie dłonie w tzw. mudrę i ułóż je poniżej pępka, tak aby Ci nie przeszkadzały
  • Zacznij głęboko oddychać, wdech i wydech, miarowo dotleniaj organizm
  • Skup się na oddechu, oddychaj miarowo, możesz liczyć oddechy w początkowej fazie, aby odsunąć na bok natłok niepotrzebnych myśli
  • Na początku zawsze jest trudność, myśli nie dają za wygraną, ale po dłuższej chwili poczujesz ulgę, cały czas skupiaj się na oddechu; pozwól na swobodny przepływ myśli, nie angażuj nadmiernie emocji, ale też ich nie tłum, nie przywiązuj się do projekcji swego umysłu, niech spływają niczym woda z wodospadu
  • Jesteś przytomny i obecny, tu i teraz; z każdym kolejnym oddechem czujesz wewnętrzny spokój, być może w oddali słychać subtelny szum bambusowego lasu
  • Rozprostuj kończyny, gdy minie już czas, który przeznaczyłeś na medytację, pokłoń się i wstań powoli

Czy jesteś bliżej swej prawdziwej natury?

Na początek 15 - 20 minutowa sesja rano lub wieczorem. Z czasem możesz wydłużać zazen do 30 - 45 minut, gdy nabierzesz więcej doświadczenia.

사진01.jpg
pozycja pełnego lotosu

Medytować można w zupełnej ciszy, przy dźwiękach relaksującej muzyki lub słuchając mantr. Dla osób, które chcą wprowadzić się w stan medytacyjny z muzyką w tle: mam dwie propozycje.


tybetański om chanting

Sort:  

tak prawdziwy cytat od dalajlamy

Polecam do medytacji bardzo fajną aplikację Insight Timer. Można w niej wybrać odpowiednią muzyką, gong, czas medytacji i kilka innych rzeczy. Na prawdę przydatna rzecz :)

Dzięki za rekomendację, również polecam. :)

mudrę

No tak ...

Ale tekst ciekawy. Może spróbuję niebawem, bo czemu by nie

Ten klarowny spokój na świeżo po medytacji, to jest coś pięknego - kiedy wyciszają się twoje potrzeby, wszelki niepokój i wreszcie możesz myśleć tak naprawdę trzeźwo.

Ciekawe, ciekawe .

Medytacja tak, ale slowa Dalajlamy zdecydowanie NIE! Czy on mial na mysli prace typowego robola czy korpo szczura? Nie wiem, ale praca rozwija, pomaga nam poznawac nowych ludzi i przedewszystkim zapewnic nam i naszym dzieciom byt. Swiat ma tyle zagadek, ktorych nie rozwiąże sie tylko medytacja, ktora powinna byc tylko dodatkiem do tego abysmy sie lepiej rozwijali.

Obawiam się, że nie zrozumiałeś istoty tego co próbował przekazać Dalajlama. Skąd to dwuwymiarowe- wartościujące podejście? Nie chodzi o pracę, nie ważne czy jesteś robolem czy menadżerem wysokiego szczebla, ważne jest w jaki sposób wykorzystujesz swoje zdolności, czy potrafisz żyć tu i teraz zwracając uwagę na to co naprawdę ważne.

Przywołany przez Ciebie robol może korzystać z życia w większym stopniu niż dyrektor banku i na odwrót, nie ma prostego schematu. Nie oceniaj rzeczywistości poprzez pryzmat czysto materialny, usiądź i posłuchaj szumu bambusowego lasu. :)

Dlaczego Bodhidharma wyruszył z Wykopu na Steemit?

Witam brata :)

Czołem Jakubie c:

Bodhidharma postanowił opuścić swą jaskinię, aby inspirować szersze grono słuchaczy. :)

Zen jest strasznie przekombinowany jak dla mnie.

Loading...

Coin Marketplace

STEEM 0.14
TRX 0.12
JST 0.025
BTC 53615.59
ETH 2344.94
USDT 1.00
SBD 2.13