Jak właściwie zaparzyć zieloną herbatę

in #polish6 years ago (edited)

Untitled 1.png

Jako, że herbatą zajmuje się już od ponad 10 lat, a wiele osób pyta mnie coraz częściej: jak zaparzyć zieloną herbatę? Zainspirowało mnie to do stworzenia małego poradnika i przedstawienia wam tego jak prawidłowo parzyć herbatę - w tym przypadku zieloną.

Na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że każda odmiana zielonej herbaty wymaga indywidualnego podejścia, niemniej istnieje dobra praktyka z której należy korzystać, dzięki czemu zaparzona przez nas herbata będzie wyjątkowo smaczna!

Kraj pochodzenia

Na początek musimy rozróżnić herbaty zielone na miejsce ich pochodzenia - dlaczego? Ponieważ odmienny sposób produkcji herbat w poszczególnych regionach świata przekłada się bezpośrednio na sposób ich parzenia. W Chinach liście herbaty suszy się na słońcu lub podgrzewa w żeliwnych kotłach, aby zatrzymać proces oksydacji, zaś w Japonii stosuje się maszyny, które hamują proces fermentacji przy pomocy pary wodnej (ang. steaming).

  • herbaty japońskie
  • herbaty koreańskie
  • herbaty tajwańskie
  • herbaty chińskie
  • herbaty indyjskie/ cejlońskie
  • inne: wietnamskie, indonezyjskie, malezyjskie, kenijskie

Proces zbioru i obróbki herbaty japońskiej różni się najbardziej w porównaniu do herbat z innych regionów, dlatego zielona herbata z kraju kwitnącej wiśni wymaga szczególnego podejścia.

Herbaty chińskie parzy się dłużej( 2 - 3 min), wodą o wyższej temperaturze ~ 80 °C .
Herbaty koreańskie są nieco bardziej delikatne, a zatem woda ~ 75 °C będzie bardziej odpowiednia, czas parzenia do 2 minut.

japanese-green-tea-leaf-horz.jpg
(po lewej japońska sencha // po prawej chiński long jing - jak widać inny proces produkcji determinuje kształt liści oraz ich skład biochemiczny; sencha jest bogatsza w katechiny i aminokwasy)

Parzenie

Generalnie technika jest uniwersalna, różnice wynikają głównie z temperatury wody oraz czasu parzenia.
Przykład:

  • Chiński Long Jing: 3 minuty / 80 - 85 °C.
  • Koreański Sejak: 1,5 minuty / 75 °C.

Japońska sencha(najbardziej popularna odmiana zielonej herbaty w Japonii) jest pod tym względem najbardziej wymagająca, gdyż w tym przypadku różnica nawet 10 sekund może być decydująca - zbyt długie parzenie może sprawić, iż napar zostanie zdominowany goryczką za którą odpowiadają garbniki i katechiny (bardzo zdrowe jednak cierpkie, gorzkie i ściągające organoleptycznie), nie chcemy jednak, aby jeden smak zdominował nasz napar, dlatego należy dążyć do równowagi poszczególnych nut smakowych - balans umami, goryczki i słodyczy to idealne połączenie.

Przedstawię teraz jak zaparzyć zieloną herbatę na przykładzie herbaty sencha - organiczna sencha z japońskiej prefektury Saga na wyspie Kiusiu.

  • Wlewamy wodę do czajnika (najlepiej wodę o niskim stopniu mineralizacji - herbata nie lubi twardej wody), gotujemy ją tak długo aż zbliży się do granicy wrzenia, nie doprowadzajmy jej do totalnego wrzenia

  • Następnie gorącą wodę wlewamy do ceramicznego czajniczka lub do naczynia w którym będziemy parzyć herbatę - po ok. 30 sekundach temperatura wody powinna obniżyć się do 85 stopni. Przelanie wody do innego chłodnego naczynia obniża jej temperaturę o ok. 10 stopni Celsjusza, dla pewności możemy skorzystać także z termometru kuchennego

  • Teraz wodę z czajniczka wlewamy do kubka bądź czarki (czarek) z których mamy zamiar pić herbatę - na tym etapie temperatury woda powinna obniżyć się do ~ 75 ° C

  • Tymczasem do rozgrzanego czajniczka wsypujemy łyżkę(dwie) herbaty / przyjmuje się, że właściwa proporcja liści w stosunku do objętości wody wynosi 3 gramy na 150 ml wody - jedna łyżeczka ~ 3 g/ możemy już poczuć przyjemny aromat jaki wyłania się z wnętrza naczynia, dzięki temu herbata oswaja się z wyższą temperaturą i nie dozna szoku termicznego po zalaniu ciepłą wodą

  • Następnie wodą z czarki/kubka zalewamy równomiernie herbatę w czajniku i przykrywamy, czas parzenia waha się od 40 do 60 sekund - wiele zależy od rodzaju herbaty oraz od naszych preferencji, im dłużej parzymy herbatę tym więcej katechin uwolni się do naparu przez co herbata będzie bardziej goryczkowa i zarazem zdrowsza, choć nadmiar goryczki nie jest zbyt porządny

  • Do upływie 60 sekund równomiernie przelewamy napar do naszych kubków(czarek)

IMG_20180123_153143cha.jpg
(liście sencha tuż po przelaniu do czarki)

Zieloną herbatę tej jakości możemy parzyć 3, a nawet 4 razy, dlatego nie wyrzucamy liści po pierwszym parzeniu. Jako ciekawostkę podam, że Japończycy zjadają liście herbaty po parzeniu lub dodają do niektórych potraw (dotyczy to zwłaszcza liści herbaty bardzo wysokiej jakości), odrobina sosu sojowego, trochę ziaren sezamu i można się zajadać. ^^

Smacznego i wasze zdrowie!

=== === ===

Źródła:

http://www.chinadiscovery.com/zhejiang/hangzhou/longjing-tea-plantations.html
http://theartofjapanesegreentea.com/increasing-amounts-tea-leaf/

Sort:  

Krótki komentarz tytułem uzupełnienia: jeśli czujecie, że herbata jest za słaba, zbyt mało intensywna w smaku to wydłużcie parzenie lub dodajcie nieco więcej liści. W ostateczności można nieco podnieść temperaturę wody.

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.12
JST 0.029
BTC 60250.72
ETH 3377.07
USDT 1.00
SBD 2.52