Kotlety z boczniaków czyli obiad na wypasie ;-) i o tym co to za grzyby

in #polish6 years ago (edited)

Hej dziś, Wam troszkę opowiem o bocznikach. Na początku przedstawię parę informacji o tych grzybach, a następnie dowiecie się jak można samemu przygotować naprawdę przepyszny obiad.

boczniaki (1).jpg

Dodam od siebie, że na tych grzybach się trochę znam, ponieważ jeszcze jakieś 10 lat temu miałem okazję je uprawiać i sprzedawać do restauracji czy znajomym. Do każdego zakupionego kilograma grzybów dawałem ulotkę z informacjami o właściwościach zdrowotnych oraz 10 przepisów. Jak się można domyślić dzisiejszy wpis będzie przedstawiał jedną z pierwszych pozycji na mojej liście, a więc kotlety z bocznika. Nadmienię, że używając tych grzybów w kuchni , można zrobić wiele pysznych potraw np. zupę boczniakową, jajecznicę z boczniakami, pierogi, flaczki, zapiekanki, gulasz, sosy, nadają sie także do bigosu i do risotta.

A teraz zapraszam do lektury.

Boczniaki
Muszę przyznać, że te grzyby były jednym z moich większych odkryć w życiu, są po prostu rewelacyjne w kuchni. Wyróżniamy kilka rodzajów tych grzybów, ale tutaj skupimy się na boczniaku ostrogowatym (Pleurotus ostreatus).

Ciekawostką jest to, że w porównaniu do grzybów leśnych, które praktycznie nie mają wartości odżywczych, boczniaki są grzybami o właściwościach leczniczych. Przyczyniają się do obniżenia poziom cholesterolu i cukru, a także niszczą komórki nowotworowe.

Grzyby te można spotkać praktycznie na całym świecie rosnące w lasach najczęściej na starych złamanych drzewach, sama Polska jest jednym z większych producentów w Europie. Jeżeli chodzi o uprawy, najczęściej spotyka się w wersji prostokątnej kostki o wadze około 14kg. Skład kostki, to sieczka słomy poddana odpowiednim procesom pasteryzacji, wymieszana zwykle z obornikiem końskim i zarodnikami grzyba. Taką kostkę można sobie kupić i spróbować samodzielnej uprawy. Pierwsze grzyby już się pojawią po około 2 tygodniach, a zbiory można powtórzyć z jednej kostki trzykrotnie, oczywiście każdy kolejny zbiór będzie już mniejszy. Ze wszystkich zbiorów, można zebrać od 4 do 7kg w zależności od warunków panujących w otoczeniu grzybni.

Oczywiście nie był bym sobą, gdybym nie spróbował zrobić uprawy na Teneryfie. Przyznam, że w Polsce było łatwiej, że stworzeniem warunków do uprawy. Mimo wszytko coś się udało.

nasze boczniaki (1).jpg
Zaraz po zerwaniu przód

nasze boczniaki (2).jpg
Zaraz po zerwaniu tył

Wartości odżywcze boczniaków

Boczniaki zawierają znaczne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, białko przyswajalne w 70-75 proc. Zawierają witaminę C, cały zestaw witamin z grupy B, a dodatkowo żelazo, sód, wapń, potas , magnez, fosfor, selen i cynk.
Dzięki substancją odżywczym i korzystnemu działaniu na organizm boczniaki należą do grzybów leczniczych.
Jedząc regularnie te grzyby poprawisz stan naczyń krwionośnych. Boczniaki zawierają ergotioneinę – przeciwutleniacz, który chroni komórki przed starzeniem się. Najważniejsze sprawa jest taka ,że boczniaki nie tracą tego składnika podczas gotowania.
W składzie tych grzybów znajdziemy także aktywną substancję – pleuran – która może przyczynić się do zmniejszanie guzów nowotworowych.
Naukowcy japońscy wykazali, że ekstrakt z boczniaka zawierający aktywną substancję – pleuran – może powodować zmniejszanie guzów nowotworowych. Badacze słowaccy wyizolowali z boczniaka beta-glukan – związek poprawiający odporność organizmu i zwalczający niektóre nowotwory.

A teraz jak już znacie Boczniaka, przyszła pora na kotleta ;-), dobry w każdą niedziele.
Oczywiście polecam robić kotlety, kiedy tylko najdzie Was ochota.

Czas wykonania około 30 min

Składniki dla dwóch osób:

Boczniak 200gr
2 jajka
bułka tarta
sól, pieprz
masło do pieczenia, może być olej

Wykonanie:

Jajka roztrzepujemy widelcem
Dodajemy do jajek sól i pieprz

Przygotowanie jajka i panierka.jpg

boczniaki (4).jpg

Boczniaki robimy w bułce, następnie do jajka i z powrotem do bułki.

Panierka dla boczniaka 1.jpg
Panierka dla boczniaka 2.jpg

Na patelni rozgrzewamy masło lub olej i układamy boczniaki

boczniaki (6).jpg

boczniaki (11).jpg

boczniaki (12).jpg

boczniaki (13).jpg
Wszystkie boczniaki już na patelni

boczniaki (14).jpg
I w towarzystwie ziemniaków

Piec do momentu, aż panierka nabierze ładnego złotego koloru z dwóch stron.
boczniaki (15).jpg
Niestety zabrakło ostrości

Przełożyć na talerz i dodać dodatki

boczniaki (16).jpg

Smacznego

Kotlety można podać według uznania z dodatkiem ziemniaków lub frytek z surówką

Jeżeli macie doświadczenia z tymi grzybami warto się w komentarzu podzielić tym.

Tomii z liczi.png
@tomii

Sort:  

Twój post został podbity głosem noisy - kurator @grecki-bazar-ewy.

Bardzo dziękuje, miło mi naprawdę;-)

Bardzo lubię kotlety z boczniaków. Przypominają kotlety z kani. Pozdrawiam.

Tak nie wiele potrzeba, żeby się cieszyć pysznym smakiem;-)

Twój post został podbity głosem mmmmkkkk311 - kurator @pl-kuchnia.

Dziękuje;-)

Ale bym zjadł takie boczniaki!!! Gdzie można taką grzybnie kupić?

Hej w Polsce ja kupowałem bezpośrednio od producentów. Widziałem, że dużo jest na allegro. Wystarczy wpisać grzybnia boczniaka. Jedna kostka z przesyłką to około 30-40zł.

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.13
JST 0.028
BTC 57497.94
ETH 3099.12
USDT 1.00
SBD 2.32