Reklama projektu na Facebook #1

in polish •  last year 

Wprowadzenie

Tym wpisem zacznę serię artykułów w których będę przedstawiał własne działania związane z reklamowaniem na Facebook. Z uwagi na fakt, że nie mam w tym doświadczenia a myślę, że warto coś o tym wiedzieć zanim zacznie się w to angażować własne środki finansowe, powstanie seria artykułów, która będzie swego rodzaju przewodnikiem, zbiorem dobrych praktyk i moich doświadczeń podczas tworzenia reklam na Facebook.

Dlaczego Facebook Ads?

W ostatnim czasie uruchomiłem MVP dla jednego ze swoich pomysłów - WymianaKryptowaluty, dokładniej opisałem to w jednym ze wcześniejszych wpisów. Żeby dowiedzieć się czy projekt ma szansę powodzenia, stwierdziłem, że należy go zareklamować w Internecie. W tym momencie do głowy przychodzą mi dwie metody:

 1. Google Adwords,
 2. Facebook Ads.

Projekt ten jest z kategorii kryptowalut więc zgodnie z oświadczeniem, Google nie daje możliwości reklamowania tego typu działalności, pozostaje więc wziąć na warsztat Facebook Ads, który od pewnego czasu, zgodnie z oficjalną informacją, daje już taką możliwość.

Zgodnie z publikacjami w Internecie z portalu Facebook korzysta około 16mln Polaków, daje to duże możliwości jeśli chodzi o dotarcie do konkretnej grupy docelowej, która dla każdego uruchamianego projektu powinna zostać określona gdyż m.in:

 • wiemy kto może zostać naszym potencjalnym klientem,
 • będzie nam łatwiej kierować reklamę do sprecyzowanej grup odbiorców,
 • jesteśmy w stanie w pewnym stopniu określić jakiego rodzaju reklama dotrze do takiej grupy,
 • możemy określić jakim budżetem dysponuje przeciętny przedstawiciel takiej grupy,
 • itp.

Powyższe argumenty przekonały mnie by spróbować.

Jak zacząć z reklamą na Facebook?

Dobrą praktyką jest oddzielenie swojego konta prywatnego na tym portalu od konta biznesowego, z którego to będziemy tworzyć i zarządzać kampanią reklamową. Argumentami za takim postępowaniem są np.:

 • w sytuacji zablokowania nam konta przez Facebook, z powodu np. tworzenia reklam nie zgodnych z regulaminem, nie tracimy dostępu do konta prywatnego i dalej możemy się kontaktować ze znajomymi,
 • mamy dostęp do historii reklam, co będzie nam dawało możliwość wyciągania wniosków i ulepszać każdą kolejną reklamę,
 • będziemy mogli w późniejszym czasie zlecić innej osobie zarządzanie taką kampanią lub nawet nawiązać kontakt z partnerem czyli dedykowaną firmą, która przejmie nasze obowiązki w tym zakresie.

Przechodzimy więc do strony, która daje nam możliwość założenia konta biznesowego - https://business.facebook.com/, podajemy tam:

 • nazwę naszej firmy (oczywiście jest to nomenklatura Facebooka, nie musimy mieć własnej działalności gospodarczej lub występować w imieniu spółki by to zrobić),
 • adres email,
 • ze swojej strony polecam jeszcze aktywować dwuetapową weryfikację ze względów bezpieczeństwa.

Po wykonaniu powyższych działań, pojawi nam się główny widok konta biznesowego:

Oczywiście warto również zapoznać się z oficjalną, obszerną dokumentacją.

Podsumowanie

Pierwsze kroki w celu reklamowanie się na Facebook podjęte. W kolejnym wpisie będę chciał przedstawić mechanizm Facebook Pixel, który w dużym skrócie pisząc pozwala nam połączyć stronę internetową projektu z funpagem na Facebooku.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!