NEM Apostille vs Factom [PL]

in #polish3 years ago

Słowem wstępu, jestem nowy na Steemicie. Od jakiegoś czasu piszę i tłumaczę materiały dla polskiej społeczności NEM. Niektóre z nich możecie przeczytać na kryptopomocnik.pl, jednak nie znajdziecie pod nimi mojego nicku, co wcale mi nie przeszkadza.
Tak czy owak, zwyczajnie lubię to robić i postanawiam nieco rozszerzyć swoją działalność na Steem. Będę tłumaczył lub pisał artykuły na ciekawe i aktualne tematy ze świata kryptowalut, nie tylko o NEM. Ale już bez zbędnego pierdolenia zaznaczam, że to chyba mój pierwszy, stary wytwór, więc jest nieco drewniany :)

Czyli po chuj komu Factom?

Apostille vs Factom

Niedawno został opublikowany nowy NEM Apostille White Paper czyli dokument, który opisuje i demonstruje technologię, za którą stoi zupełnie nowy system uwierzytelniania i dokumentacji danych, natywnie zaimplementowaną w blockchainie NEM.

Uwierzytelnianie Blockchainu

Jedną z głównych funkcjonalności jakiegokolwiek systemu Blockchain jest jego niezmienność. To zapobiega nadużyciom i manipulowaniu danymi przez hakerów lub nieetycznie działające jednostki. Ta funkcja jest niezwykle ważna, gdyż zanim narodził się Blockchain, utrzymanie niezmiennych zapisów danych było globalną bolączką (jeśli nie czymś niemożliwym) dla wszelakiej maści informatyków, administratorów baz danych, firm, rządów czy zwykłych ludzi.

W połowie czerwca 2014 roku Factom zaprezentował scenie swój koncept uwierzytelniania oparty o Blockchain, zainspirowany niektórymi inicjatywami zbudowanymi na bazie Bitcoina. Jednak deweloperzy Factom w tamtym czasie nie zaczęli jeszcze nawet fazy produkcyjnej. Factom oddziela warstwę danych (uwierzytelnianie) od warstwy wartości (monet, funduszy, tokenów). Pozwala to wszystkim na uwierzytelnianie danych w osobnym systemie, który jest zakotwiczony w Blockchainie Bitcoina. To właśnie zapewnia niezmienność danych.

Żeby to było możliwe, Factom wymaga Federated Servers i Nodów Blockchaina, które wykonują wszystkie operacje Factom i przesyłają wyniki do Blockchainu Bitcoina co 10 minut. Jednak ten proces nie jest najbardziej przejrzystym i transparentnym rozwiązaniem. Federated Servers są przeklasowywane co każde 4 godziny na zasadzie wyboru przez użytkowników, którzy mają moc głosowania zależną od tzw. Entry Credits, które kupili i użyli w ostatnich 6 miesiącach.

Z logistycznego punktu widzenia, system połączonych nodów nie jest najbezpieczniejszy. Był ogromną innowacją na rok 2014, kiedy jeszcze nawet Ethereum nie zostało wypuszczone na rynek. Jednakże Factom na ten moment po prostu nie może rywalizować z technologicznym postępem ostatnich dwóch lat. Oprogramowanie Factom jest ciągle w fazie Beta, więc używanie go może być bardzo ryzykowne, a firmy chcące z niego korzystać, powinny wstrzymać się do całkowitego potwierdzenia, że jest ono stabilne.

Całościowy system uwierzytelniania blockchainu
Od zawsze istniała potrzeba posiadania taniego i jak najbardziej bezpiecznego systemu uwierzytelniania i dokumentacji danych przez wiele firm i rządów. Do dziś wszystkie rozwiązania nie były wystarczająco dobre, nie mówiąc już o ideale.

Deweloperzy NEM chcieli zbudować Blockchain z rozwiązaniami natywnie wbudowanymi w ich platformę. Tak właśnie stworzyli Apostille, czyli całościowy system uwierzytelniania oparty o blockchain. W tym systemie uwierzytelnione dane nie są statycznie dokumentowane, ale mogą być dynamiczne, przemieszczać się, zmieniać i aktualizować wartości w blockchainie. Firmy używające tego serwisu lub aplikacje na nim budowane mogą same ustalać jak ich konta Apostille mają być zbudowane i jak mają oddziaływać z uprawnieniami nadanymi przez Namespaces, wartością i statusem reprezentowanymi przez cyfrowe aktywa wysłane do danego konta, jak i informacjami przesłanymi w formie notatek. Ponadto możliwe jest opcjonalne dostosowanie otwartoźródłowego systemu Apostille, aby zmienić strukturę aplikacji w celu jak najlepszego wykorzystania powyższych cech.

Główną innowacją usługi notaryzacyjnej Apostille jest to, że nie robi jednorazowej dokumentacji fingerprintu (pewnego rodzaju spisania danych), ale łączy go z informacjami z konta użytkownika i tworzy dla niego specjalny, unikatowy klucz prywatny. Ten prywatny klucz, przypisany do danego pliku, jest użyty do stworzenia hierarchicznego konta HD (HD - hierarchical deterministic). Później system tworzy fingerprint dokumentu haszując zawartość danego pliku i podpisując ten hasz kluczem prywatnym użytkownika. Podpisany fingerprint wysyłany jest w transakcji do konta HD stworzonego z klucza prywatnego danego pliku. To konto HD zawiera teraz tzw. metadatę (dane, które opisują i dają informacje na temat innych danych) oraz wspomniany fingerprint, więc można powiedzieć, że zostało “pokolorowane” danym, wysłanym plikiem.

Ważną kwestią odnośnie NEM Apostille jest to, że te funkcje są natywnie zaimplementowane w blockchain, więc nie wymagane jest żadne zaufanie. NEM Apostille jest w etapie produkcji, więc nie trzeba martwić się o niestabilność i ryzyko związane z używaniem wersji beta. Apostille można używać za pomocą oficjalnego portfelu NEM, o nazwie NanoWallet.

Apostille dla Mijin (prywatne blockchainy NEM)

Następna zaletą technologii NEM jest to, że jest także używana na łańcuchach technologii prywatnych blockchainów Mijin, stworzonej przez Tech Bureau. Łańcuchy Mijin używają tych samych API (Application Programming Interface) co łańcuch NEM. Dzięki temu zyskuje on na zaletach jakie oferuje NEM, bo też może korzystać z serwisu Apostille, z tym, że oferuje niezwykle wysoką wydajność co do liczby transakcji na sekundę liczoną w tysiącach, przy jednoczesnym zaniechaniu opłat transakcyjnych dla konsumenta. Łańcuch Mijin jest prowadzony przez prywatny biznes, więc konsumenci muszą ufać firmie udostępniającej prywatny łańcuch. Lecz jeśli jest podłączymy go do publicznego łańcucha NEM, może zapewnić całkowitą wiarygodność i użytkownicy mają pewność, że historia danych nie została naruszona.

Podsumowanie

Przechodząc do konkluzji całego artykułu, możemy powiedzieć, że Factom był dobrym pierwszym podejściem do uwierzytelniania dokumentów, lecz jego implementacja nie jest gotowa na problemy prawdziwego przemysłu. Polega on również na różnych protokołach, które muszą być ze sobą ściśle skoordynowane, pozostawiając większe pole dla błędów.

NEM z drugiej strony stworzył rozwiązanie już u swoich podstaw. Oferuje dodatkowe, wbudowane funkcje użyte do stworzenia Apostille w naturalny, efektywny i przetestowany sposób.

!()
Oryginał: https://blog.nem.io/factom_vs_apostille/