Biskupin - osada z czasów p.n.e obok mojego domu! cz. 1 - odkrycie

in polish •  last year  (edited)


Witam serdecznie!

W latach 30. XX wieku miejscowi chłopi zaczęli odnajdywać na polu przedmioty. Wieść rozniosła się dalej, więc i dzieci pod opieką nauczyciela zaczęły "badać" tamte grunty. Nikt wówczas nie wiedział, że te przedmioty mogą pochodzić jeszcze z czasów przed Chrystusem, a pan Walenty Szwajcer zostanie jednym z najbardziej rozpoznawalnych odkrywców w Polsce.

Mowa oczywiście o osadzie z epoki brązu, która jest aktualnie jedną z największych "atrakcji" archeologicznych, dzięki czemu co roku przyciąga do siebie masę turystów.

Mam to szczęście, że jest kilkanaście kilometrów ode mnie, a latem jeżdżę tam sobie na przejażdżki rowerowe.

Jak to się stało?

W okresie międzywojennym poziom wody na tutejszym terenie obniżył się znacząco, dzięki czemu ludzie zaczęli właśnie odnajdywać przedmioty. Również i część konstrukcji dawnej osady wyłoniła się spod ziemi. Jak już mówiłem - zauważył to miejscowy nauczyciel - Walenty Szwajcer, który o swoim odkryciu poinformował profesora Józefa Kostrzewskiego. Uważany jest on za jednego z najwybitniejszych polskich archeologów XX wieku. Twierdził on, że o samej osadzie wiedział, gdyż już w 1925 roku znalazł tam fragmenty naczyń wczesnośredniowiecznych, a sam gród biskupiński jest właśnie z tego okresu. Tak zaczęły się badania, trwające aż do początku II WŚ, które już na początku nakazywały zmienić okres datowania na epokę brązu i żelaza. Musiał się profesor mocno zdziwić. :D


Podczas wojny niemieccy naukowcy również zainteresowali się tą sprawą, co skutkowało pracami specjalnego oddziału SS z profesorami na czele, który miał za zadanie wykazać pregermańskość wioski. (Nie)stety hitlerowcom się to nie udało, więc - jak głoszą ludzie - postanowili zasypać cały obszar.


Ponowne badania zostały podjęte po wojnie i trwały aż do 1974 roku. Były wówczas na najwyższym światowym poziomie, który otworzył nowy trend archeologiczny, gdyż trzeba było sobie poradzić z wodą, jednocześnie nie uszkadzając zabytków, co poskutkowało niebotycznym odkryciem.


Cały obszar jest jednak przebadany tylko i aż w 75%. Nie przeszkodziło to jednak w stworzeniu jedynej takiej w Polsce rekonstrukcji, o której opowiem w 3. części.


Postanowiłem całość właśnie podzielić na kilka części, gdyż cały kompleks, jaki się tam aktualnie znajduje byłby zbyt długi do opisania w jednym artykule, a też z tego co widzę, to muszę ograniczać moją twórczość i zasób użytych słów, więc postaram się stworzyć krótsze, ale wartościowsze posty. Ustanowiłem taką kolejność:

  • Historia odkrycia (dzisiaj),
  • Historia grodu,
  • Rekonstrukcja,
  • Coroczny festyn,
  • Własne doświadczenia zebrane przez kilkanaście lat, a dodatkowo rok temu byłem wolontariuszem, prezentującym na głównej scenie stroje z różnych epok, więc będzie sporo zdjęć.
  • Być może wirtualna wycieczka ze screenami z Google Maps, z opisaniem wszystkich rzeczy po kolei. Zacząłem już to robić, ale podpiąłem to po prostu pod festyn, lecz wydaje mi się, że będzie zbyt długie.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to każda część będzie pojawiać się codziennie wieczorem.


Ktoś kiedyś był? Jak ocenia pobyt? Jeśli nie, to w najbliższych wpisach przekonacie się, że naprawdę warto!


Inspiracją do opisania tego miejsca był 2. temat z Tematów Tygodnia.Zdjęcie jest własnością Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, od którego dostałem zgodę na komercyjne udostępnianie. Własne będą później - nie miałem takiego ładnego, pasującego na tło.


Moje drugie konto, na którym piszę wyłącznie o sporcie - @dsport.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Obok Twojego domu? Tzn jakiej miejscowości? Musimy być zatem sąsiadami :)

·

Tytuł musiał być trochę clickbaitowy. :D
Żnin.

·
·

Zatem mieszkamy w jednym mieście :)

·
·
·

Hah, śmieszna sprawa z takiego małego miasta się tutaj spotkać. :D
Zapraszam na steemit.chat pogadać, jestem pod tym samym nickiem.