Jak zmienić swoje życie? Recepta na trwałą zmianę nawyków

in polish •  last year  (edited)

Warstwa 0.jpg

Naturalną tendencją życia jest znalezienie stabilności. W biologii określamy ten proces jako równowagę lub homeostazę.
Na przykład rozważmy ciśnienie krwi. Kiedy spada zbyt nisko, tętno przyspiesza i ponownie obniża ciśnienie krwi do zdrowego zakresu. Kiedy podnosi się zbyt wysoko, nerki zmniejszają ilość płynów w organizmie poprzez wypłukiwanie moczu. Przez cały czas naczynia krwionośne pomagają utrzymać równowagę przez kurczenie się lub rozszerzanie w miarę potrzeby.

Ludzkie ciało wykorzystuje setki pętli sprzężenia zwrotnego, aby utrzymać ciśnienie krwi, temperaturę ciała, poziom glukozy, poziom wapnia i wiele innych procesów w stabilnej równowadze.
W książce Mystery - George Leonard wskazuje, że nasze codzienne życie również rozwija własny poziom homeostazy. Poddajemy się wzorom, jak często (lub nie) ćwiczymy, jak często (lub nie) czyścimy naczynia, jak często (lub nie) dzwonimy do naszych rodziców, a wszystko inne pomiędzy . Z biegiem czasu każdy z nas dostosowuje się do naszej własnej wersji równowagi. Podobnie jak ciało, istnieje wiele sił i pętli sprzężenia zwrotnego, które łagodzą szczególną równowagę nawyków. Codzienne czynności są regulowane przez delikatną równowagę między twoim środowiskiem, twoim potencjałem genetycznym, twoimi metodami śledzenia i wieloma innymi siłami. Z biegiem czasu ta równowaga staje się tak normalna, że ​​staje się niewidzialna. Wszystkie te siły wchodzą w interakcje każdego dnia, ale rzadko zauważamy, jak kształtują nasze zachowania. Tak jest, dopóki nie spróbujemy wprowadzić zmiany.

Radykalne zmiany receptą na porażkę

Mit radykalnej zmiany i nocnego sukcesu jest wszechobecny w naszej kulturze. Eksperci mówią: "Największym błędem popełnianym przez większość ludzi w życiu nie jest wyznaczanie wystarczająco wysokich celów." Albo mówią nam: "Jeśli chcesz uzyskać masywne wyniki, musisz podjąć olbrzymie działania."
Na pierwszy rzut oka te frazy brzmią inspirująco. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że wszelkie dążenia do szybkiego wzrostu są sprzeczne z każdą stabilizującą siłą w naszym życiu. Pamiętaj, naturalną tendencją życia jest znalezienie stabilności. W każdej chwili równowaga zostaje utracona, system jest zmotywowany do jej przywrócenia.
Jeśli przekroczysz granicę swojej normalnej wydajności, prawie wszystkie siły w twoim życiu będą krzyczeć, aby przywrócić cię do stanu równowagi. Jeśli podejmiemy masową akcję, szybko wpadniemy na masową blokadę.
Niemal każdy, kto próbował dokonać dużej zmiany w swoim życiu, doświadczył jakiejś formy tego. W końcu pracujesz nad motywacją, by trzymać się nowej diety tylko po to, aby znaleźć twoich współpracowników subtelnie podważających twoje wysiłki. Każdej nocy zobowiązujesz się do biegu. Zaczynasz nowy nawyk medytacji, a twoje dzieci wpadają do pokoju. I teraz uwaga, bo bardzo mądre moim zdaniem słowa jakie odzwierciedlają naszą rzeczywistość w tego typu sytaucjach:

"Opór jest proporcjonalny do wielkości i szybkości zmiany, a nie do tego, czy zmiana jest korzystna, czy niekorzystna."

Siły w naszym życiu, które ustanowiły naszą obecną równowagę, będą działać, aby odciągnąć nas, czy próbujemy zmienić na lepsze lub gorsze. Według słów George'a Leonarda "opór jest proporcjonalny do wielkości i szybkości zmiany, a nie do tego, czy zmiana jest korzystna czy niekorzystna."
Innymi słowy, im szybciej spróbujesz zmienić, tym bardziej prawdopodobne jest, że się nie uda. Dążenie do szybkich zmian wiąże się z szeroką gamą przeciwdziałających sił, które walczą o powrót do poprzedniego stylu życia. Możesz przez jakiś czas pokonać równowagę, ale wkrótce twoja energia zanika i zaczyna się odwrót.

Powoli ale do przodu

Oczywiście zmiana jest z pewnością możliwa, ale jest tylko trwała w dość wąskim oknie. Kiedy sportowiec trenuje zbyt mocno, kończy się przetrenowaniem lub kontuzją. Gdy firma zbyt szybko zmienia kurs, kultura ulega rozpadowi, a pracownicy zostają wypaleni. Kiedy lider doprowadza do skrajnej osobistej agendy, narody buntują się, a ludzie przywracają równowagę sił. Żywe systemy nie lubią ekstremalnych warunków.
Na szczęście istnieje lepszy sposób.

Rozważmy następujący cytat specjalisty od systemów Petera Senge. "Praktycznie wszystkie naturalne systemy, od ekosystemów przez zwierzęta po organizacje, mają z natury optymalne tempo wzrostu. Optymalna stawka jest znacznie mniejsza niż najszybszy możliwy wzrost. Kiedy wzrost staje się nadmierny - podobnie jak w przypadku raka - sam system będzie starał się zrekompensować spowolnienie; być może narażając w ten sposób na przetrwanie organizacji. "
Natomiast, gdy gromadzimy małe wygrane i skupiamy się na jednym procencie ulepszeń, przesuwamy równowagę do przodu. To jest jak budowanie mięśni. Jeśli waga jest zbyt mała, twoje mięśnie ulegną atrofii. Jeśli waga jest zbyt duża, zostaniesz ranny. Ale jeśli waga jest tylko odrobiną poza normalną, wtedy twoje mięśnie dostosują się do nowego bodźca, a równowaga zrobi mały krok naprzód.

Podsumowanie

Aby zmiany mogły trwać, musimy pracować z fundamentalnymi siłami w naszym życiu, a nie przeciwko nim. Prawie wszystko, co składa się na codzienne życie, ma równowagę - normalne tempo, typowy rytm. Jeśli przekroczymy tę równowagę, znajdziemy się w punkcie wyjścia. Tak więc najlepszym sposobem osiągnięcia nowego poziomu równowagi nie jest radykalna zmiana, ale małe wygrane każdego dnia. To jest wielki paradoks zmiany zachowania. Jeśli spróbujesz odmienić swoje życie na raz, szybko znajdziesz się z powrotem w tych samych wzorach, co poprzednio. Ale jeśli skupisz się tylko na zmianie swojego normalnego dnia, twoje życie zmieni się naturalnie jako efekt uboczny.

Zdjęcie Freepik

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Czy polecałbyś alkoholikowi stopniowo pić coraz mniej? ;>

Nie wiem jak się czuje alkoholik ale moim zdaniem lepiej zmniejszać dawkę niż odstawić totalnie, bo mało kto wytrzyma taką ostrą zmianę. Teoretycznie mógłbyś się postawić trochę na jego miejscu i odpowiedz sobie na pytanie czy jakbyś odstawił internet całkowicie, a zmniejszał przebywanie w nim z tygodnia na tydzień to co by było łatwiejsze?

To nie jest kwestia co mi się wydaje, ale jaka jest metoda leczenia bo alkoholizm to choroba. Metodą jest odwyk, a więc całkowite ucięcie dostarczania tej trucizny do organizmu.
Twój wpis jest fajny, w wielu kwestiach się sprawdza, ale nie zawsze.
Z resztą są też przypadki osób które nagle i gwałtownie zmieniły swoje postępowanie.
I to chciałem zaznaczyć, że wszystko zależy ;)