Czy starożytni Grecy znaleźli boską filozofię? Teoria złotego środka

in polish •  last year

Początek


Screenshot_1.png

Teoria złotego środka miała prawdopodobnie swój początek w starożytnej Grecji. Została później rozpropagowana przez Horacego i Arystotelesa.
Filozofia zakłada by w życiu znaleźć złoty środek między dwoma skrajnościami. Ponieważ popadanie w skrajności to zło i w związku z tym zaleca się umiar.

Przykład 1


Jeśli mamy zbyt dużo odwagi to będziemy lekkomyślni, natomiast jeśli będziemy się zbyt bali to będziemy odbierani jako tchórze i niczego nie osiągniemy. Obie te cechy są skrajnościami.

233223.png

"Środka" nie należy rozumieć jako idealnego wypośrodkowania między skrajnościami, ponieważ nie da się go wymierzyć. Określać go trzeba analizując konkretne sytuacje życiowe i dlatego właśnie zazwyczaj trudno go znaleźć.

Na tej filozofii opiera się wiele innych filozofii oraz religii.

Przykład 2


232332.png

Filozofia Chińska yin i yang która zakłada dwie przeciwne uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie. Ale żadna ze skrajności nigdy nie wzniesie się ponad pewien stan dlatego że zawiera pierwiastek drugiego. Czy mistrzowie Chińskich sztuk walki osiągali więc perfekcyjną harmonię między ciałem i duszą wyważając skrajne emocje opartą na złotym środku?

Może Grecy dali nam filozofię która jest matematycznym opisem otaczającego nas świata, dzięki któremu wyjdziemy z każdej sytuacji?

Często słyszeliśmy:

- lepiej jest siedzieć w środkowym wagonie pociągu w razie kolizji

tttttt.png

- nigdy nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę

Untitled-4.png

To że wybieramy coś "po środku" nie oznacza że jest to najlepszy możliwy wybór w danej sytuacji. Dlatego że trzeba najpierw wykluczyć o wiele więcej rzeczy niż tylko dwie skrajności.

Ale więc czy unikanie samych skrajności w magiczny sposób przybliży nas do tego co chcemy osiągnąć?
Jak rozpoznać co jest skrajnością a co nie? I jak ich unikać?

Najlepiej gdy przyjrzymy się naturze...

source.gif

"Nie ograniczaj się do jednej formy, przystosuj ją i buduj na niej coś własnego, pozwól temu wzrastać i bądź jak woda. Opróżnij umysł, bądź bezforemny, bezkształtny – jak woda. Wlewasz teraz wodę do filiżanki, staje się filiżanką; wlewasz do butelki, jest butelką; wlejesz ją do czajniczka, staje się czajniczkiem. Woda może płynąć swobodnie lub niszczyć. Bądź jak woda, mój przyjacielu - Bruce Lee"

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!