#2 TEORIE SPISKOWE: Niebocentryzm

in #polish6 years ago

Ostatnio opisywałem teorię płaskiej Ziemi. Jeden z komentujących (@glass.wolf) przytoczył inną ciekawą teorię o kształcie Ziemi - niebocentryzm (wklęsła ziemia, pusta ziemia). Mam nadzieję, że Was to zainteresuje.

Podstawowe założenia


Niebocentryzm jest o wiele bardziej skomplikowaną i złożoną teorią od teorii płaskiej Ziemi oraz bardziej inspirującą i intrygującą. Zakłada ona, że żyjemy wewnątrz Ziemi. Widziane przez nas nocne niebo ma być niebem obrotowym, które obraca się i sprawia wrażenie ruchu. Ma to tłumaczyć zmieniający się cykl dnia i nocy, pór roku, występowanie danych planet, gwiazd, galaktyk, faz Księżyca itd. Jeśli ktoś nie wie jak to sobie wyobrazić, to załączony na początku obrazek doskonale to obrazuje.

Więc mówiąc krótko zgodnie z tą teorią żyjemy na wklęsłej Ziemi. Na zewnętrznej stronie znajduje się skorupa.

Dowody niebocentryków


Pierwszym dowodem jest to dowód geodezyjny. W 1897 r. profesor Cyrus Teed oraz profesor Ulysses Grant Morrow ustawili na oceanie sztywną konstrukcję zbudowaną z połączonych ze sobą belek. Ich badanie wykazało, że linia wykreślona przez deski w pewnym momencie wyraźnie wychodziła ponad horyzontem. Miało to być potwierdzenie, że Ziemia jest wklęsła. Eksperyment został zignorowany przez innych naukowców i już nigdy go nie powtórzono.

Drugim dowodem ma być efekt lornetkowy i towarzyszący jemu tzw. Krzywa światła. Podczas obserwacji obiektów za horyzontem ma być widoczna Krzywa światła, która zakrzywia przebieg promieni świetlnych, nie pozwalając tym samym na obserwację leżących daleko od nas obiektów bez użycia przyrządów zbierających światło widzialne.

Historia teorii


Twórcą niebocentryzmu jest wspomniany wcześniej prof. Cyrus Teed, alchemik i przywódca religijny, który w drugiej połowie XIX w. rozpowszechniał teorię pustej Ziemi. Teed na podstawie Biblii i zawartej w niej opisów walk Szatana z Bogiem wysunął teorię, że żyjemy na wewnętrznej stronie naszej planety. Takie poszlaki znalazł w Księdze Rodzaju. Teoria, jak każda z resztą, zyskała sobie rzesze oddanych zwolenników i śmiertelnych wrogów. W Polsce również istnieją jej wyznawcy.

Moja opinia


Niebocentryzm jest bardziej oryginalny od teorii płaskiej Ziemi, ale tak samo prosty do obalenia. Samo stwierdzenie, że bazuje ona na Księdze Rodzaju szybko ją dyskwalifikuje.

Źródła:
https://innemedium.pl/
https://www.tumblr.com/
http://floridatraveler.com/
https://cloudinary.com/

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.13
JST 0.027
BTC 59588.19
ETH 2572.25
USDT 1.00
SBD 2.50