Mieszko I i Dobrawa - małżeństwo polityczne czy ekonomiczne?

in #polish7 years ago

Mieszko I był władcą Polski z dynastii Piastów sprawującym władze w X wieku. Był poganinem, wyznawał wiarę rodzimą. Miał siedem żon (nałożnic).

Dobrawa była córką Bolesława Srogiego (Okrutnego) z Przemyślidów, księcia Czech. Bratobójca, bezwzględny władca nie zanoszący sprzeciwu, który drogę do władzy wywalczył sobie podstępem, przemocą i przelaną krwią. Dobrawa wychowywała się na dworze ojca w atmosferze strachu, intryg, nieufności i bezwzględnego podporządkowania jego woli oraz w atmosferze rozwijającego się chrześcijaństwa. Była wykształcona.

P1010068.JPG

Co spowodowało, że Ci dwoje się pobrali? Na pewno nie połączyła ich miłość. Ze szkolnej ławy wiemy, że chodziło o sojusz polityczny i przyjęcie chrześcijaństwa. Ale czy faktycznie tak było? Czy może w grę wchodziły także inne aspekty np. pieniądze? Może był to zwykły biznes? Bezsprzecznie układ ten opłacał się Mieszkowi I oraz Bolesławowi Okrutnemu. Oboje przez wiele lat czerpali z niego korzyści. Kamil Janicki, historyk, pisarz i publicysta w swojej książce "Żelazne damy" ukazuje możliwy główny powód sojuszu oraz jego
zakulisy.

Dobrawa nie miała wyboru, była gwarantem sojuszu. Na lekcjach historii uczymy się, że gdy przybyła do państwa Piastów była młoda, wystraszona i jej warunkiem zamążpójścia było przyjęcie chrztu przez Mieszka I. Autor książki "Żelazne damy" powołując się na dowody historyczne przekonuje, że jest to mylny pogląd. W rzeczywistości Dobrawa była dojrzałą kobietą (ok. 30 lat) i nie było to jej pierwsze małżeństwo. Była więc doświadczoną kobietą znającą realia życia oraz doskonale orientującą się w międzynarodowej polityce. Nie postawiła też warunku chrztu. Wyszła za poganina i urodziła mu syna, któremu nadano imię po czeskim dziadku - Bolesława Chrobrego

Kamil Janicki odnosi się również do chrztu Mieszka I oraz chrztu Polski. Czy były to faktyczne wydarzenia? Czy rzeczywiście miały miejsce? Powołując się na historyczne źródła przedstawia najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Opisuje też kolejne małżeństwo Mieszka I jakie po śmierci Dobrawy zawarł z Odą Dytrykówną, a także małżeństwo Bolesława Chrobrego z Emnildą. Wszystkie opisane w "Żelaznych damach" kobiety były silne i skutecznie wpłynęły na losy naszego państwa.

Gorąco zachęcam do tej tej lektury w bardzo ciekawy sposób poszerzającej wiedzę o naszej dawnej historii.

Sort:  

Fajnie ze ktoś pisze na tematy związane z historia, mam nadzieje ze wiecej takich osób pojawi sie na steemicie :)

To ciekawe tematy. Tym bardziej jeśli dotyczą nas Polaków. Dzięki

O ilu bohaterkach jest ta książka?

O trzech. Dobrawie, Odzie Dytrykównie i Emnildzie.

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 61204.65
ETH 2452.61
USDT 1.00
SBD 2.58