Z czego zrobić wino zimą?

in polish •  2 years ago 

Cześć wszystkim! Z racji, że mój pierwszy post dotyczący winiarstwa spotkał się z niewyobrażalnym dla mnie odzewem, postanowiłem ten wpis napisać jak najszybciej - i oto jest!
W tym poście chciałbym pokazać, że robienie wina to nie tylko hobby, które można realizować latem, ale też w inne miesiące. Co prawda, wymaga to czasami przygotowania, jednak znajdzie się sposób, który można wykorzystać z marszu. Oznacza to, że zaraz po przeczytaniu tego artykułu możesz wziąć się za nastaw pysznego wina domowego.
Winogrona

Suszone owoce - bardzo dobry wybór

Rodzynki, żurawina i daktyle - to tylko niektóre z suszonych owoców, jakie można wykorzystać w domowym winie. Owoce te pozbawione są dużej części wody - z tego powodu nie potrzeba ich dużo by oddały swój smak naszemu wyrobowi.
Przed zakupem naszych owoców warto jednak sprawdzić ich skład - musi on zawierać jedynie owoce i olej, który stosowany jest do konserwowania owoców - jego pozbędziemy się poprzez wielokrotne moczenie we wrzątku.
Maliny mrożone

Owoce mrożone - coś co warto przygotować

Drugi sposób na zimowe wino domowe to mrożone owoce, które przygotujemy wcześniej. Jest to przede wszystkim metoda dla osób, które mają dużo miejsca w lodówce. Jest tak, gdyż owoce na nawet najmniejszą partię nastawu ( 10 litrów ) zajęły 1/3 mojej zamrażalki - a to wszytko mimo "skompresowania" owoców poprzez blendowanie na papkę gotową do użycia.

Koncentrat - skoncentrujmy się na nim

Koncentrat z winogron jest produktem, który można kupić w winiarskich sklepach internetowych - nie są one zbyt tanie, jednak w sam raz nadają się do dzisiejszego zestawienia! Ten sposób polecam najbardziej amatorom z jednego prostego powodu - koncentrat sprzedawany jest w zestawie ( brew kit ), który ma w sobie wszystko co jest nam potrzebne. Zazwyczaj jest to:

  • Skoncentrowany sok winogronowy lub owocowy
  • Odpowiednie drożdże
  • Instrukcja

Z takim zestawem nikomu nie grozi zepsucie się wina. Więcej na ten temat w filmie Jerzego Mackiewicza na Youtube. Bardzo polecam zajrzeć, jeżeli temat cię zaciekawił :)

Na koniec, chciałbym powiedzieć, że w winiarstwie najważniejsze jest eksperymentowanie i wymyślanie własnych przepisów. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć dwa, a nawet wszystkie pomysły z tego artykułu i zrobić przepyszne wino z połączenia suszonych owoców, mrożonek i skoncentrowanego soku, które będzie gotowe już latem.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Moje zimowe wino to zawsze ryżowe. :) Oczywiście z dodatkiem rodzynek nastawiam. Zawsze z tego samego ryżu robię dwa nastawy.

Czyli wermut :) Powiedz mi, dodajesz do niego jakieś przyprawy?

Nie przepadam za typowymi wermutami. Tylko troszkę cynamonu dodaję.

Moi rodzice mówią na ten wyrób "sake". ;)

Też mam w planach zrobienie ryżowego, ale całe działanie ograniczyłem do kupna czegoś takiego
ziola-wloskie-do-wermutu-na-10-litrow.jpg
Muszę się w końcu za to zabrać :D

daj znać jak wyjdzie :D

pare dni temu nastawiłem ryżowe bo zauważyłem że dymiony sie bardzo męczą ,
z koncentratem widze dobra opcja potestuję jak się dymiony zwolnią
wino sie przydaje i lepiej smakuje jak się samemu zrobi

Prawidłowy stan to zawartość wewnątrz i sympatyczne bulgotanie. ;)

raz moje wino z ryżu miało katar wypłynął z niego śluzowaty glut i długo wypływał , byłem w szoku ale poczytalem dokwasiłem cós tam jeszcze z niem porobiłem i alkohol uratowałem ale trzeba było destylować

Super artykuł.