Jak kopać oraz ile zarobię na metodzie Proof of Stake (PoS)steemCreated with Sketch.

in #polish6 years ago

Dziś chciałbym się z Tobą podzielić na czym polega metoda wydobycia Proof of Stake (PoS) oraz jak w praktyce wygląda inwestycja w tą metodę "kopania" kryptowalut. Postaram się opisać to w jak najprostszym języku nie wchodząc w szczegóły techniczne działania tego algorytmu ;)


Wprowadzenie

Celem algorytmu konsensusu w publicznej sieci blockchain jest umożliwienie wielu różnym użytkownikom uzgodnienia bieżącego stanu łańcucha bloków mimo, że nie ufają sobie nawzajem ani żadnemu organowi centralnemu. Jest to trudny problem i do czasu uruchomienia sieci Bitcoin pozostawało to nierozwiązane.


Proof of Stake czyli Dowód Stawki

Coraz popularniejszą alternatywą dla prądożernego algorytmu Proof of Work (PoW) staje się algorytm Proof of Stake (PoS).
PoS jest rodzajem algorytmu za pomocą, którego sieć blockchain ma osiągnąć porozumienie rozproszone. W przeciwieństwie do PoW gdzie algorytm nagradza uczestników, którzy rozwiązują skomplikowane "zagadki" cryptograficzne w celu potwierdzenia transakcji by tworzyć nowe bloki. W kryptowalutach opartych na PoS twórca następnego bloku wybierany jest w sposób deterministyczny (pseudo-randomowy) a szansa wybrania konta zależy od jego bogactwa (tj. stawki).
W PoS monety generowane są za samo ich posiadanie więc żeby rozpocząć wydobywanie potrzebujemy posiadać daną kryptowalutę na włączonym portfelu i czym więcej będziemy posiadać danej kryptowaluty tym więcej mamy szansę jej wykopać.
Jednak żeby nie doszło do sytuacji, że ktoś ma monopol na daną kryptowalutę PoS (Osoba mająca najwięcej monet generowałaby blok za blokiem to z automatu doszło by do monopolu) są różne sposoby by temu zapobiec ja opiszę dwa, które uważam za najpopularniejsze:

  • Losowanie
    np. NXT i Blackcoin losują hashe, a ilość losowanych hashy zależy od tego ile posiadasz monet w portfelu.

  • "Wiek" Monet
    Też mamy tutaj losowanie hashy jednak w losowaniu biorą udział monety starsze niż 30 dni. Gdy jakaś moneta wykopie blok, to liczymy jej od nowa 30 dni.


Zalety Proof of Stake

  • Efektywność energetyczna
    Algorytmy PoS są energooszczędne - szczególnie w porównaniu z PoW. Wycięcie energochłonnego procesu wydobycia sprawia, że ​​PoS jest bardziej ekologiczną opcją oraz tańszą w utrzymaniu.
  • Bezpieczeństwo
    Napastnicy muszą umieścić swoje aktywa (swoją stawkę) na linii w celu podjęcia próby ataku 51%. Duży środek odstraszający. Dla porównania, atakujący nie tracą swojego sprzętu podczas próby ataków na systemy PoW.
  • Decentralizacja
    Duże baseny górnicze (grupy górników łączące swoje zasoby) mogą kontrolować ponad 51% sieci z systemami PoW, co prowadzi do bardzo realnego zagrożenia centralizacji. Wynika to z wykładniczego wzrostu nagrody za inwestycję w systemy PoW, w przeciwieństwie do liniowego wzrostu w systemach PoS.
    Jeśli użytkownik sieci opartej na systemie PoS inwestuje dwa razy więcej niż inny użytkownik, będzie miał dwukrotnie większą kontrolę. Ten sam scenariusz dla PoW dałby użytkownikowi wykładniczo większą kontrolę.

Jak zacząć "kopać" Pos-em ?

Do tej metody nie są nam potrzebne karty graficzne ani specjalistyczne koparki typu ASIC. Osobiście znam 3 metody na kopanie tą metodą:

  1. Własna "koparka" (serwer)
  2. Wynajem wirtualnego serwera typu VPN
  3. Kopanie w "chmurze" z innymi użytkownikami

1a) Własna "koparka" (serwer)

PLUSY
➕ Pełna kontrola nad sprzętem
➕ Stosunkowo niskie koszty startu
➕ Niskie koszty prądu
➕ Niska eksploatacja sprzętu

MINUSY
➖ Obsługa (ewentualne naprawy portfela)

Naszym serwerem może być nasz obecny komputer, na którym będziemy trzymać nasze monety na włączonym portfelu 24/7. Ważne żeby komputer miał dysk SSD oraz większą ilość pamięci RAM.
W zależności od ilości portfeli, które będziesz chciał odpalić na stacji parametry powinny być większe. Dlatego jeśli nie masz komputera, który mógłbym działać w ten sposób możesz złożyć osobny wyłącznie w tym celu.

  • zasilacz 450/500W
  • dysk SSD 128/500gb
  • 4/8gb ram ddr4
  • procesor wystarczy i3 ostatniej generacji
  • płyta kompatybilna z procesorem
  • obudowa

Osobiście złożyłem już 5 takich stacji i jej goły koszt to ~1,600zł z oryginalnym systemem windows ~2070zł. Można też pomyśleć o instalacji jakiejś z darmowych dystrybucji Linux np. mint albo debian.
Koszty stałe to ~25/35 zł miesięcznie za prąd.
Co do kwoty inwestycji w monety to tutaj już kwestia indywidualna w zależności od posiadanego kapitału.

PosM01.pngposm03.pngPosM04.pngPosM05.png

2a) Wynajem wirtualnego serwera typu VPN

PLUSY
➕ Stosunkowo niskie koszty utrzymania serwera
➕ Łatwa obsługa serwera

MINUSY
➖ Brak pełnej kontroli nad serwerem

3a) Kopanie w "chmurze" z innymi użytkownikami

PLUSY
➕ Łatwa obsługa

MINUSY
➖ Brak pełnej kontroli nad serwerem i środkami
➖ Możliwość zostania okradzionym przez twórców danej "chmury"


Ile na tym zarobię ?

Za przykład wezmę kryptowalutę NavCoin (NAV)

Najprościej to tłumacząc na PoS zarabiamy jak na lokacie bankowej. Potrzebna nam stawka np. 1000 szt. danej kryptowaluty. Odsetki za kopanie NAV to 4% rocznie.

Kopiąc cały rok bez przerwy w 2018 roku możemy zarobić 4% z łącznej ilości naszych monet. Wykopane monety mnożymy wtedy razy obecny kurs i wyliczamy ile zarobiliśmy w przeliczeniu np. na złotówki czy dolary.
Łatwo jest mniej więcej policzyć sobie roczne wydobycie i za spekulować poszczególne scenariusze kursu.

Przyjmijmy kurs NAV na 0.25$
1000 monet na dzień dzisiejszy to koszt 250$ liczmy(dla ułatwienia), że do następnej zmiany trudności wykopiesz +-4% = 40szt x 0,25$ = 10$

Przyjmijmy jednak scenariusz, że cena NAV wraca do okolic swojego ATH. Przyjmijmy że są to 4$. W tym momencie wykopane 40szt x 4$ = 160$ dodatkowego zysku.

Innymi przykładowymi kryptowalutami, które można kopać w ten sposób są między innymi:

#Nexus (NXS) 1-3% rocznie
#ClubCoin (CLUB) 18% rocznie
#GCCcoin (GCC)18% rocznie
#Diamond (DMD) 20% rocznie
#Linda (LINDA) 99 % rocznie
#Bean-Cash (BITB) 48 % rocznie
#Decred (DCR) 30% rocznie
#Neo (NEO) 5% rocznie


Jak dla mnie ta metoda kopania jest bardzo niedoceniana i wraz z upływem czasu będzie ona coraz bardziej doceniana przez małych górników, którzy nie mogą już sami konkurować z wielkimi kopalniami.

Man nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Ci jak wygląda metoda kopania PoS oraz ile można na niej potencjalnie zarobić.

Wspaniałego dnia🌞
#Szymonwsieci
#KeepGoing #Cryptocurrency #Mining #ProofofStake #PoS #PassiveIncome


Grafiki na poszczególnych stacjach "PoS Miner" są malowane🎨 przeze mnie a zdjęcia wykonał Sławomir Gątkowski z Fotografia Gątkowscy


Wszelkie informacje oraz opinie zawarte w moich materiałach nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. u. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715)

Sort:  

Tymczasem np. w przypadku NEO wystarczy samo posiadanie monet bez jakiegokolwiek sprzętu, aby otrzymywać tokeny GAS, które można potem z zyskiem sprzedać. Zasadniczo NEO też ma ciekawe rozwiązania.

Projektów jest naprawdę sporo i wiele z nich ulepsza po swojemu metodę konsensusu. W przypadku Nexus'a też mamy własną wersję nPoS, która nagradza Cię od 1% do 3% rocznie w zależności jak bardzo jesteś "zaufanym" górnikiem.
Za kilka lat zobaczymy, które rozwiązania się sprawdzą i zaadoptują, a które odejdą do lamusa ;)

Bardzo przydatny tekst. Pisałem ostatnio o POS ale bardziej pod kątem grupowego kopania na SimplePosPool.com Gdybyś jeszcze powiedział jak oceniasz LINDA albo Bean-Cash to byłbym bardzo wdzięczny :) Ewentualnie jeśli masz inne kryptowaluty POS z potencjałem to również chętnie posłucham. Pozdrawiam :)

Dzięki @mrcn-86 :)
Osobiście nie jestem zwolennikiem kopania w chmurach czy to chodzi o PoS czy stawianie MN aczkolwiek nie krytykuję. Każdy ponosi własne ryzyko przy podejmowaniu takich decyzji.
Z krypto, które wymieniłem kopie bądź kopałem NAV, NXS, GCC, CLUB, DMD. Pozostałe projekty LINDA, BITB, DCR, NEO dorzuciłem poglądowo ze względu na spore zainteresowanie tymi krypto. Jeśli krypto ma większą społeczność to jest to już spory plus na przyszłość. Jak oceniam to ciężko określić, jednak uważam, że Linda jako anonimowa krypto ma szanse na spore wzrosty wartości. Zdecydowanie dodatkowym plusem jest nie najgorsza aktywność deweloperów jednak zainteresowanie ze strony społeczności jest dużo mniejsze niż w przypadku Bean-cash choć tam deweloperzy są o połowę mniej aktywni.
Projektów PoS jest już naprawdę sporo na rynku i nie jestem w stanie zrobić porządniejszego reaserchu większej ilości projektów choć mogę wymienić jeszcze kilka potencjalnie ciekawych projektów:
#Pivx, #Neblio (NEBL), #Lisk (LSK), #Arka (ARK), #Okcash (OK), #Stratis (STRAT), #BitBay (BAY), #BlackCoin (BLK), #Peercoin (PPC), #QTUM, #PotCoin (POT), #ReddCoin (RDD), #Emercoin (EMC), #HempCoin (THC),

Chętnie bym opisał każdy każdy z tych projektów choć skrótowo, jednak nie mam na to tyle czasu ;) Aczkolwiek myślę, że jeśli ktoś chce kopać PoS to warto się pochylić nad tymi projektami.

Również Cię pozdrawiam :)

Dziwne, że pominąłeś peercoina czyli pierwszą walutę, która użyła PoS :-)

Ja nie widzę w tym nic dziwnego ;) Mamy dziesiątki krypto kopanych tą metodą. Nie ma to większego znaczenia ;)

Bardzo dobrze napisany artykuł pomagający początkującym zgłębić temat :)

Dzięki wielkie @ilovecrypto. Pochwała od was to dla mnie naprawdę coś wielkiego 💪
Choć i tak jeszcze sporo pracy przede mną by dawać jeszcze lepsze jakościowo wpisy ;)

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za dalszy rozwój

Masz błąd. Nie serwer VPN tylko VPS.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63287.47
ETH 2569.39
USDT 1.00
SBD 2.81